Toto všetko sme za 30 minút našli v lese nad Bratislavou

  • Zašli sme na bratislavský Kamzík a zisťovali sme, aké odpadky nájdeme v lese a čo sa nám za pol hodinu podarí vyzbierať
  • Nezodpovední turisti nechávajú po sebe v prírode odpadkovú spúšť
  • Ročne sa do tvojho okolia vynesie až 524-tisíc ton odpadu
Mísa rýchlovka 3
archív Startitup
  • Zašli sme na bratislavský Kamzík a zisťovali sme, aké odpadky nájdeme v lese a čo sa nám za pol hodinu podarí vyzbierať
  • Nezodpovední turisti nechávajú po sebe v prírode odpadkovú spúšť
  • Ročne sa do tvojho okolia vynesie až 524-tisíc ton odpadu

Z redakcie sme sa presunuli nad bratislavskú Kolibu, do lesa, na Kamzík. Ten je známy najmä vďaka televíznej veži, ktorá je vysoká 200 metrov. Zaparkovali sme a hneď, ako sme sa poobzerali okolo seba sme videli, že takmer všade je nejaký papierik, plastová fľaša či ohorky z cigariet. A práve preto sme prišli. Chceme zistiť, koľko naša Sima dokáže za pol hodinu nájsť a vyzbierať odpadkov,ktoré ľudia v lese nechali.

Zašli sme hlbšie do lesa a musíme povedať, že to tu až tak zle nevyzerá. Pri ceste je zopár obalov od sušienok a čokoládových tyčiniek. Akonáhle sme však zišli z chodníka, objavili sme takmer na každom kroku nejaké smeti. Staré plastové tašky zahádzané hlinou, papierové vreckovky či obaly od žuvačiek. To boli naše prvé úlovky.

Vrece sa nám pomaly plnilo a medzi odpadkami pribudli aj staré plechovky či sklenené fľaše. Sklo je jeden z najtrvácnejších materiálov a sklenené črepy budú v lese tisícky rokov. Preto platí prvá zásada – žiadny odpad nevyhadzovať do prírody, ale odniesť ho do koša. Druhá zásada je, aby sme ho roztriedili tak, aby sa dal ďalej recyklovať.

Najviac smetia sa nachádzalo na frekventovanom parkovisku, kde sme dokonca našli nie jednu ale obe topánky, ktoré vyzerali ešte celkom použiteľne.

Je až neskutočné, koľko smetia dokáže vyzbierať jeden človek za pol hodinu. Po tridsiatich minútach sme bilancovali. Sima naplnila približne 30-litrové vrece a to poctivo zbierala sama. Do jedného metra kubického by sme zmestili 333 takýchto vriec. Celý olympijský bazén má 3 125 metrov kubických. Ak by všetci Bratislavčania (cca 500 000 obyvateľov) zbierali smeti, naplnili by ho už za jednu hodinu.

Výsledok je jasný. Smeti v lese sú a je ich tam veľa. To nehovoríme o občasných čiernych skládkach a kopách stavebného odpadu, ktoré tam vyvezú nezodpovední občania. Dôležité je vedieť a vidieť, že môžeme prírode pomôcť a že do výzvy zmrzliny Míša sa môže zapojiť každý. Čím viac nás bude, tým viac odpadu z lesa zmizne. Tak poďme spolu odpad zbierať. Ten patrí do koša a nie do prírody.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech