Toto záhadné ochorenie vezme svaly, hlas a napokon aj život. Trpelo ním aj mnoho slávnych

  • Toto ochorenie postihuje zhruba 2 zo 100 000 ľudí po celom svete
  • Jeho príčina však stále nie je známa
mozog
Unsplash/Anna Shvets
  • Toto ochorenie postihuje zhruba 2 zo 100 000 ľudí po celom svete
  • Jeho príčina však stále nie je známa

Ako by nepríjemných a zákerných ochorení na tomto svete nebolo dosť, existuje aj jedno, ktoré je o to viac podlé, že do dnešného dňa nepoznáme príčinu jeho vzniku. 

Toto ochorenie je známe ako amyotrofická laterálna skleróza, skrátene ALS. 

Čo je to ALS

Amyotrofická laterálna skleróza postihuje nervové bunky v mozgu a mieche, ktoré kontrolujú naše svaly. Naše telo sa stáva neschopné pohybu, aj keď náš mozog je stále aktívny a plný života. Je to mimoriadne hrozná predstava, a to je stále len zlomok toho, čo sa deje v tele človeka, ktorý trpí ALS.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, ALS postihuje približne 2 zo 100 000 ľudí na celom svete. To znamená, že touto chorobou trpí približne 150 000 ľudí na našej planéte.

Ešte viac zarážajúce je to, že ALS nešetrí nikoho – ani mladých, ani starých, ani športovcov, ani ľudí so sedavým spôsob života, ani mužov, ani ženy.

Jedným z ľudí, ktorí týmto ochorením trpeli, je Stanislav Gross, ktorý bol českým politikom a štátnikom, v rokoch 2004 až 2005 bol dokonca premiérom Českej republiky. ALS mu bola diagnostikovaná v roku 2014 a o rok neskôr nato zomrel vo veku 45 rokov.

Týmto ochorením ale trpí napríklad aj Stephen Darby, bývalý hráč anglickej Premier League za Liverpool, ktorému bolo ochorenie diagnostikované v roku 2018 vo veku 29 rokov. Na toto ochorenie však zomrel napríklad aj Stephen Hawking.

Toto ochorenie zostáva veľkou záhadou pre lekársku komunitu, pretože jeho príčiny sú stále nejasné a liečba je preto prakticky nemožná. 

Stephen Hawking
zdroj: Na archívnej snímke britský astrofyzik Stephen Hawking v Londýne. Zdroj: TASR

Charakteristika a príznaky ochorenia

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Scientific American, National Library of Medicine, National Library of Medicine, TASR, ALS Global, Very Well Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá