„Toxické impérium“ prinieslo Kochovcom miliardy. Tretia najbohatšia rodina sveta má temnú minulosť

  • Ich prvá aktivita siaha už do roku 1927
  • Patria medzi najväčších znečisťovateľov v USA
  • Bojovali proti klimatickým zákonom a financovali politikov
Kochovci Koch Charles David
Charles a David Kochovci, ktorí spolu donedávna viedli Koch Industries, Flickr/Gage Skidmore, Flickr/Tony Webster
  • Ich prvá aktivita siaha už do roku 1927
  • Patria medzi najväčších znečisťovateľov v USA
  • Bojovali proti klimatickým zákonom a financovali politikov

Sú známi svojimi politickými aktivitami, veľkou medzinárodnou spoločnosťou a patria medzi najbohatšie rodiny sveta. O rodine Kochovcov už určite počul každý z priaznivcov financií a obchodu a vzhľadom na jej dosah a renomé bude ešte dlho spomínaná.

Medzi najzvučnejšie mená tohto rodu patria bratia Charles a David, ktorí sa vďaka úspechu rodinného súkromného konglomerátu Koch Industries zaradili medzi najbohatších Američanov, uvádza Forbes. Na svojom konte však v súčasnosti majú viac škandálov než fanúšikov a verejnosť ich vidí prevažne v negatívnom svetle. Podieľali sa na financovaní toho, čo podporovali aj napriek tomu, že to nebolo prospešné pre zvyšok USA. 

Na impériu celej rodiny začal pracovať ich otec, Fred Chase Koch. Vynašiel novú techniku, ktorou tvoril z ropy olej a benzín. Tento inovatívny a revolučný proces spracovania surovej nafty, ktorý vyvinul v roku 1927, ho podnietil k vytvoreniu vlastnej spoločnosti.

O 13 rokov neskôr spolu so svojimi partnermi založil firmu Wood River Oil and Refining Company, ktorej sa na tamojšom trhu začalo dariť.

Jeho život sprevádzali dlhodobé srdcové problémy a v roku 1967 počas poľovačky nečakane zomrel. Spomínaná spoločnosť bola rok na to premenovaná na Koch Industries a jej vlastníctvo pripadlo jeho štyrom synom — Charlesovi, Davidovi, jeho dvojičke Williamovi a Frederickovi. 

Charles a David stoja za rozmachom firmy

Z pohľadu angažovanosti bol najaktívnejší Charles, ktorý sa stal predsedom a výkonným riaditeľom. David sa k nemu pripojil v roku 1970 a neskôr obsadil pozíciu výkonného viceprezidenta. Potenciál spoločnosti bol obrovský a Charles s Davidom sa v roku 1983 rozhodli od Williama a Fredericka odkúpiť ich podiel za 1,1 miliardy dolárov.

Podľa portálu Haberl sa bratia po osamostatnení stali väčšinovými majiteľmi, každý so 42-percentným podielom. Pod ich vedením sa spoločnosť rozmohla a jej pôsobnosť presiahla obchodovanie s naftou. Bratia majú viacero dcérskych spoločností, ktoré sa venujú správe investícii, spracovaniu hnojív a obchodovaniu s komoditami. 

Desaťtisíce zamestnancov vo viac ako 60 krajinách sveta či obraty v miliardách. Obrovský vplyv Koch Industries potvrdil aj portál Forbes, ktorý ich minulý rok vo svojom rebríčku najväčších súkromných spoločností Ameriky zaradil na druhé miesto. Majetok Charlesa dosahuje podľa poskytovateľa dát v oblasti finančných služieb Bloomberg v súčasnosti hodnotu 68 miliárd dolárov. 

Škandály Kochovcov a silný politický vplyv

Impérium Koch Industries sa do povedomia nedostalo len pre svoju dlhoročnú úspešnú činnosť. Ako uvádza The Wall Street Journal, spoločnosť musela opakovane platiť miliónové pokuty za znečisťovanie životného prostredia, za čo „vďačí“ predovšetkým jednej zo svojich dcérskych spoločností Georgia-Pacific.

Tá do vodných tokov od roku 2005 vypustila veľké množstvo znečisťujúcich látok a patrí medzi spoločnosti, ktoré toxicky znečisťujú ovzdušie. Svojou neslávnou aktivitou prevyšuje aj takých gigantov, ako sú Valero, Chevron či Shell. Čiastky za pokuty sa pohybovali od desiatok tisíc až do výšky 35 miliónov dolárov.

Naprieč svojimi siedmimi dcérskymi spoločnosťami produkuje 24 miliónov metrických ton skleníkových plynov ročne. Svojich nepriateľov si Kochovci získali aj platením kampaní, ktoré popierajú ekologické riziká ich činnosti.

Verejnosť však nie je spokojná ani s ich politickým vplyvom, keďže majú mať priame prepojenia na členov tamojšieho Kongresu. Vďaka tejto osobnej komunikácii údajne presadili niekoľko sporných zákonov, ktoré podporujú korporátny štýl podnikania v USA. 

Bohatí, no nenávidení

Spomínané používanie financií na podporu viacerých politických zámerov, ktoré sú pre nich prospešné, bolo len zlomkom z toho, čo im vyčíta verejnosť. Keď ešte David žil, spolu s Charlesom v rámci svojich spoločností produkovali enormné množstvo emisií a bojovali proti niektorým nariadeniam v súvislosti s klimatickými zmenami.

Mimoriadnu vlnu kritiky si teda vyslúžili za to, že míňali miliardy dolárov na sponzorovanie politických kampaní a kandidátov, ktorí presadzovali to, čo Kochovci. 

Podľa ABC News sa však bratom verejne postavil jeden zo štátnych pracovníkov. „Je neamerické, keď tajomní miliardári lejú neobmedzené peniaze do našej demokracie, aby zneužili systém v prospech seba a najbohatšieho jedného percenta populácie. Kochovci zrejme veria v Ameriku, v ktorej je systém zneužívaný v prospech najbohatších,“ tvrdil vtedajší senátor Harry Reid.

Grafický dizajnér Rob Sheridan im dokonca na Twitteri venoval ešte úprimnejšie a nenávistnejšie slová: „Zaplať pánboh, David Koch, totálny kus odporného–. Dúfam, že si trpel.“

V súčasnosti sú nažive už len dvaja zo štyroch bratov, Charles a William. Frederick zomrel na zlyhanie srdca v roku 2020 a David dokonca o rok skôr vo veku 79 rokov. Jeho manželka, filantropka Julia, a aj ich tri deti po ňom zdedili jeho 42-percentný podiel v Koch Industries. 

Zdroje: The Wall Street Journal, Twitter, Haberl, Koch, ABC News, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá