Toyota predstavila automobil z budúcnosti. Ponúka technológie ako zo sci-fi filmov

  • Umelá inteligencia sa s vodičom porozpráva, spozná ho a vytvorí ideálne podmienky
  • Automobil nájde parkovacie miesto, sám zaparkuje a následne ťa vyzdvihne na zvolenom mieste
  • Futuristické nie sú len technológie, ale aj dizajn exteriéru či interiéru
newsroom.toyota.eu/media-library
  • Umelá inteligencia sa s vodičom porozpráva, spozná ho a vytvorí ideálne podmienky
  • Automobil nájde parkovacie miesto, sám zaparkuje a následne ťa vyzdvihne na zvolenom mieste
  • Futuristické nie sú len technológie, ale aj dizajn exteriéru či interiéru

Toyota predstavila koncept inteligentného automobilu budúcnosti, model LQ, ktorý sa už od 24. októbra ukáže celému svetu na Tokyo Motor Show a ponúkne množstvo vyspelých hi-tech prvkov, ktoré sme pred niekoľkými rokmi sledovali jedine v sci-fi filmoch. Model LQ je akýmsi pokračovaním konceptu automobilky Concepti, ktorý bol predstavený ešte v roku 2017.

Technologickou novinkou, ktorá najviac rezonuje, je najnovší interaktívny osobný asistent so špičkovou umelou inteligenciou, ktorý dostal pomenovanie Yui. Jeho cieľom je podľa automobilky poskytnúť vodičovi a cestujúcim emocionálne prepojenie medzi autom a vodičom.

„Yui je výkonný interaktívny agent poháňaný umelou inteligenciou, ktorý je navrhnutý tak, aby sa učil od vodiča a poskytol personalizovaný zážitok z jazdy,“ opisuje značka.

zdroj: newsroom.toyota.eu/media-library

Interakcia vodiča a Yui prebieha prostredníctvom hlasového ovládania, ale aj cez funkcie ovládania v sedadle za pomoci vnútorného osvetlenia interiéru, klimatizácie.

Čerešničkou na torte je možnosť výberu vonných esencií vo vnútri vozidla. Okrem toho sú k dispozícií viaceré efektné technológie, medzi ktoré patrí napríklad displej s rozšírenou realitou či sedadlá, ktoré prebudia unaveného vodiča.

Áno, vodič si v Toyote LQ môže v pokoji pospať, pretože vozidlo je vybavené systémom SAE Level 4, ktorý zabezpečuje plne autonómne riadenie vozidla vo vybraných oblastiach, ako sú napríklad široké diaľnice. Vozidlo pomôže nie len zaparkovať, ale aj nájsť prázdne parkovacie miesto po vysadení vodiča a následne sa z parkovacieho miesta vrátiť späť a vyzdvihnúť svojho majiteľa. Technológiu vo vozidle nájdeme vďaka spolupráci so spoločnosťou Panasonic.

Samozrejme, vozidlo je poháňané výhradne elektromotorom a v kombinácií s najmodernejšími technológiami je podľa Toyoty vozidlom budúcnosti, ktoré by o niekoľko rokov či desiatok rokov mohlo byť v uliciach úplnou samozrejmosťou.

zdroje: newsroom.toyota.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech