Tragédia v českej armáde: Hneď pri Slovensku vybuchla munícia, vojak neprežil, ďalší sú zranení

  • V Česku vybuchla vojenská munícia vo výcvikových priestoroch Libavá
  • Na mieste zasahuje vrtuľník, hlásia zranených
  • Jeden vojak neprežil
Česká armáda, českí vojaci, česko výbuch munície
Českí vojaci TASR/Barbora Vizváryová
  • V Česku vybuchla vojenská munícia vo výcvikových priestoroch Libavá
  • Na mieste zasahuje vrtuľník, hlásia zranených
  • Jeden vojak neprežil

Vo vojenských výcvikových priestoroch v českej Libavej vybuchla munícia. Po explózii zostali na mieste zranení a zasahuje tam vrtuľník aj so záchrannými službami. Podľa najnovších informácií pri incidente zahynul jeden vojak.

Podľa Armády Českej republiky udalosť rieši vojenská polícia. Libavá v okrese Olomouc leží približne 100 kilometrov od slovenských hraníc. 

„Snažíme sa poskytnúť čo najrýchlejšiu pomoc,“ písala armáda na sociálnej sieti.

Podľa informácií portálu TN CZ jeden z vojakov neprežil. Ďalších osem sa zranilo. Všetci postihnutí vojaci boli príslušníkmi Centra zabezpečenia munície Týniště nad Orlicí.

Ako píše iDnes.cz, vojenské stredisko v okolí Mesta Libavá vzniklo na základe rozhodnutia vlády Klementa Gottwalda po druhej svetovej vojne v roku 1946. Na základe uznesenia československej vlády zo 6. júna 1950 sa vojenský tábor k 1. júlu 1950 stal vojenským obvodom.

Dostupné informácie o explózii

Podľa prvotných informácií zranenia utrpelo deväť vojakov. Jeden z nich zraneniam podľahol. Dvoch musel do nemocnice prepraviť vrtuľník, uviedol hovorca Fakultnej nemocnice Olomocuc Adam Fritshcer.

„V tejto chvíli máme informácie o deviatich zranených. Štyria budú prepravení k nám – dva letecky, dva sanitkami, ďalšie štyri do olomouckej vojenskej nemocnice a jeden bol ošetrený iba na mieste,“ oznámil po incidente predtým, ako vyšla na povrch správa o úmrtí jedného z vojakov. O rozsahu zranení informácie nemal. 

„Môžem len potvrdiť, že olomoucká záchranná služba pri tejto udalosti zasahuje, máme tam dve posádky z Olomouca a na mieste vypomáha aj letecká záchranná služba z iného kraja,“ citoval portál iDnes.cz hovorkyňu záchrannej služby Lucie Mikiskovú.

Vojenská polícia, ktorá prípad vyšetruje, začala úkony v trestnom konaní. Na mieste pomáhali aj hasiči.

Podľa informácií z internetových stránok Vojenského obvodu Libavá dnes armáda plánovala vo vojenskom priestore cvičenia. V súčasnosti incident ovmedzuje prevádzku zariadenia pre prístupové komunikácie. Z miesta hlásia aj zvýšenú hlučnosť a prejazd okolitými obcami.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: Armáda ČR, iDnes.cz, TN CZ

Najnovšie videá

Trendové videá