Traja študenti z Bratislavy prešli naprieč strednou Áziou na starom Favorite

  • Akú výhovorku máš ty?
tu
facebook.com/SrotomSvetom
  • Akú výhovorku máš ty?

Ondrej Brichta, Samuel Veis a Martin Kulhánek sú traja študenti z Bratislavy, ktorí sa rozhodli, že najlepšie strávené prázdniny sú mimo Slovenska, ideálne mimo Európy. Odjakživa ich lákala Ázia a niektorým členom z tímu sa tam uz aj párkrát podarilo dostať.

Títo dobrodruhovia si však naplánovali niečo, o čom by si všetci ešte pred rokom povedali, že je pri najlepšom len nemožná predstava.Vybrali sa do strednej Ázie. Do krajín kde turisti zablúdia len omylom, kde cesty videli len z rýchlika (ktorý tam rozhodne nemajú) a kde úplatky stále vyhrávajú nad byrokraciou. Práve tá nedotknutosť turistickým ruchom a západnou civilizáciou je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa dobrodružné trio pre tieto krajiny rozhodlo. Druhým nemenej dôležitým faktorom, bola príroda a krása vybraných krajín. Úžasné horské masívy Pamiru a Kaukazu, krásne mestá a prívetiví ľudia.

Ako študenti však nemali na drahé terénne autá ako väčšina turistov, ktorí sa vydajú do týchto krajín. Preto si povedali, prečo to neskúsiť na niečom, o čom by nikto nepovedal, že sa tam čo i len dostane, nie to ešte aj prejde hory. Rozhodli sa teda pre 25 rokov starý Favorit. Auto staršie ako ktorýkoľvek člen z tímu.

Kúpili si legendárny: Favorit 136L a vyrazili  smer východ. Nikto im neveril, že vôbec prekročia hranice Ukrajiny, no podarilo sa im dostať sa až do Tadžikistanu. Trasu si vymýšľali po ceste, no niekedy im plány zmenili colníci, alebo povodeň. S autom  sa zoznamovali za jazdy, napríklad v zápche v centre Kyjeva, keď im vyvrel chladič, uprostred púšte, keď im záhadne skapínalo, nešlo naštartovať a oni nemali ani len pitnú vodu, alebo v noci pod terénnym priesmykom Bohom zabudnutého pohoria uprostred Kirgizska, keď zrazu prestalo auto jazdiť.

A takto sa traja študenti tlačili skoro dva mesiace v aute bez klimatizácie pri teplotách 45°C, aby  prešli 18 000 km cez krajiny, kde na trase dlhej  200 kilometrov nenájdeš pumpu, cez hory, kde sa už ťažko dýcha, alebo cez vojnové oblasti, ako Čečensko, Osetsko, Dagestan, alebo Náhorný Karabach.

Ak chceš aj ty dostať od každého druhého policajta melón, otočiť prevrátené gruzínske auto naspäť na kolesá, ak chceš obedovať ruské zmrzliny za 2 centy, alebo byť zobudený o 4 ráno na streľbu z guľometu, neváhaj a vydaj sa na cestu tak, ako títo Slováci. Inšpiráciou ti môže byť aj video z ich cesty.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech