„Traja zamrznutí“ prinesú zvrat. Po horúcom štarte týždňa prídu teplotné prekvapenia (PREDPOVEĎ)

  • Úvod týždňa bude teplý, ale daždivý
  • Očakávajú sa búrky
  • Utorok prinesie ochladenie
Na snímke námraza a žena s teplomerom.
Ilustračné foto TASR/Matthias Bein/dpa, TASR/Adriána Hudecová
  • Úvod týždňa bude teplý, ale daždivý
  • Očakávajú sa búrky
  • Utorok prinesie ochladenie

Máme za sebou na mnohých miestach zamračený víkend. Aj keď si si možno užil vysoké teploty, na viacerých územiach ich sprevádzali búrky. Podľa informácií portálu iMeteo to inak nebude ani v pondelok. Zima ti síce nebude, ale určite by si si nemal doma zabudnúť dáždnik. Rovnako ako cez víkend, aj teraz totiž môžu udrieť blesky.

Ako portál dopĺňa, víkendové búrkové vyčíňanie prinieslo aj škody. A to hlavne v mestskej časti Partizánskeho – Návojovciach. Voda tam zaplavila cesty i pivnice rodinných domov. Najväčšiu búrkovú aktivitu zaznamenali meteorológovia v sobotu, kedy na našom území udrelo až 2 655 bleskov. V nedeľu bolo búrok už menej, detekcie bleskov pri nich zaznamenali len 303 výbojov.

Krajšie počasie nemali ani v susednom Česku. Počas víkendu tu udrelo až 16 345 bleskov. Oblasťou v okolí Hradca Králové sa dokonca prehnala aj supercela, ktorá tam spôsobila podľa portálu nemalé škody.

Posledný pekný deň

V pondelok ešte žiadne dramatické zmeny nečakaj. Bude teplo ako počas prvého májového víkendu a prevládať bude polojasná až oblačná obloha. Popoludní môžeš očakávať, že bude zamračené, ale to sa skôr bude týkať severných oblastí, inde tak bude len ojedinele. Rovnako sa na severe Slovenska môžu vyskytnúť prehánky. Ojedinele sa však môžu vyskytnúť búrky a to na celom území.

Tlak vzduchu bude nad strednou Európou postupne klesať a na naše územie sa tak dostane pod vplyv tlakovej níže od severu.

Bundu dnes potrebovať nebudeš, teploty nízke rozhodne nebudú. Maximálne denné teploty budú medzi 23 °C až 28 °C. O niečo chladnejšie bude len na Orave a v oblasti Tatier. Zima ale nebude ani na horách, vo výške 1 500 metrov sa očakáva 13 °C. Portál Počasie a radar dopĺňa, že nočné teploty 5 až 13 °C.

Fúkať bude spočiatku slabý, neskôr južný až juhozápadný vietor s rýchlosťou 3 až 7 m/s. Ak budú búrky, môže sa stať, že vietor zosilnie.

Zvyšok týždňa v znamení ochladenia

Dlho sa ale teplo na našom území neudrží. Už v utorok má totiž na Slovensko prísť prvá vlna ochladenia. V utorok sa bude cez našu oblasť v rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu smerom na juh až juhovýchod presúvať zvlnený studený front, píše iMeteo. Okrem dažďa meteorológovia počítajú aj s intenzívnymi búrkami.

Počasie a radar informuje, že oblačné až zamračené chladné počasie s prehánkami bude trvať ešte v stredu. Aj keď už nie na celom Slovensku. Predpovedajú, že od štvrtku sa rýchlo obnoví prúdenie teplého vzduchu. Tento vzduch však nebude natoľko teplý ako naposledy, ale víkend bude pekný.

Teploty preto budú vyššie ako v utorok, no stále podpriemerné. Na severe to bude okolo 16 až 18 °C, na juhu 20 až 23 °C. Nočné teploty 5 až 13 °C.

Na konci týždňa oslavuje prvý z troch zamrznutých – Pankrác. Podľa známej pranostiky by sa tak malo v nedeľu ochladiť. Modely sa však nevedia zhodnúť, či budeme mať tento rok 3 zmrznutých na ľade alebo naopak pri horúčavách, píše portál.

Informujú, že Pankrác by mohol 12.5. priniesť výrazné ochladenie. Uznávajú však aj možnosť, že tomu tak nebude a v nedeľu zažijeme prvé horúčavy roku 2024. Ďalší zamrznutí oslavujú hneď po Pankrácovi. Ochladenie tak možno donesie až Servác v pondelok alebo Bonifác v utorok 14. mája.

Zdroje: iMeteo, Počasie radar

Najnovšie videá

Trendové videá