Traja zranení a Kotlebovo vyzvanie na protest. Ako spoločnosť sme skončili, hodnotia piešťanskú drámu v obchode politici

  • Včerajší protest v Piešťanoch sa vyžiadal pozornosť takmer celého Slovenska
  • Našu krajinu rozdelil na dva tábory. Jeden si myslí, že policajti sa zachovali zle, druhý tábor im ďakuje
pjimage – 2021-11-04T215337.790
Screenshot/Facebook/Jojo Hronkovič
  • Včerajší protest v Piešťanoch sa vyžiadal pozornosť takmer celého Slovenska
  • Našu krajinu rozdelil na dva tábory. Jeden si myslí, že policajti sa zachovali zle, druhý tábor im ďakuje

Útoky antivaxerov a antirúškarov sú čoraz agresívnejšie, čo vedie k zmenám v správaní policajtov. Príkladom je včerajší protest v piešťanskom supermarkete, kde policajti museli použiť hrubú silu, aby protestujúcich spacifikovali.

To potvrdila aj hovorkyňa KR PZ v Trnave, ktorá dodala, že zranené boli tri osoby − jeden protestujúci a dvaja policajti.

V súčasnosti sa prípadu venuje vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie pre prečiny útoku na verejného činiteľa a výtržníctva. Na slobode boli obmedzené tri osoby z Nitrianskeho kraja, ktoré boli vzaté do CPZ.

Je však potrebné dodať, že protestujúci sa rozhodli brániť sa a na policajtov podali trestné oznámenie. „Dve osoby podali po útoku trestné oznámenie pre zneužitie právomoci,“ hovorí Zlatica Antalová.

Hoci sa na sociálnych sieťach začalo šíriť mnoho nenávistných komentárov a odkazov pre policajtov, nadriadený mužov zákona vyhodnotil, že celý zákrok bol vykonaný v súlade so zákonom. 

Situácia je neprípustná 

Premiér Eduard Heger považuje zákrok polície v nákupnom reťazci v Piešťanoch za primeraný. Štát podľa neho nemôže tolerovať takéto narušovanie verejného poriadku zo strany jednotlivcov.

Reagoval tak vo svojom statuse na sociálnej sieti na zásah policajtov vo štvrtok 4. novembra proti skupine osôb, ktorá si odmietala nasadiť respirátory. Informuje o tom agentúra SITA.

Včerajšiu situáciu si všimli viacerí politici. Strana Sloboda a Solidarita sa vyjadrila, že plne stojí za policajtmi a ostro odsudzuje opakované provokácie organizovanej skupiny antirúškarov.

Ako konštatuje poslanec Miroslav Žiak, je neprípustné, aby organizovaná skupina výtržníkov znepríjemňovala život slušným ľuďom v náhodne vybraných obchodoch.

Myslíš si, že polícia konala prehnane?

„Jednoznačne stojíme za policajtmi, ktorí po opakovaných provokáciách zakročili proti týmto vandalom. Je neprípustné, aby tu niekto terorizoval slušných ľudí, zákazníkov, predavačov či SBSkárov, len preto, že dodržujú platné nariadenia a chránia rúškami seba a ostatných,“ hovorí poslanec za SaS s tým, že takéto obťažovanie ľudí je ďaleko za čiarou únosného.

Žiak pokladá za prekvapivé, že títo ľudia sa spájajú predovšetkým s Robertom Kaliňákom a stranou SMER. Podľa Žiaka ide o jasný dôkaz toho, že Smer sa stal plnohodnotnou antisystémovou stranou.

„Robert Kaliňák v minulosti obhajoval neopodstatnené policajné zákroky voči Rómom, teraz však policajtov za správny zásah kritizuje a stojí na strane nezákonnosti a hoaxerov. Je to hanba a vizitka celej opozície, ktorá tu rozdúchava vášne a šíri konšpiračné teórie,“ hovorí.

Narážal tým na to, že Robert Kaliňák sa na tlačovej besede Smeru antirúškarov zastal. „Viete si predstaviť, že na mňa naskáče dvadsať policajtov za to, že si dám dole rúško?“ pýtal sa. 

Kolegu dopĺňa aj tímlíder strany Alojz Baránik. Ten tvrdí, že správanie a vystupovanie niektorých ľudí na sociálnych sieťach voči policajtom obsahuje jasné známky trestného činu. Považuje za neprijateľné, aby ľudia na sociálnych sieťach čítali vyhrážky smerované voči policajtom a ich rodinám. 

„Taktiež upozorňujeme, že dochádza k trestnej činnosti tým, že sa podnecuje na trestnú činnosť útoku na verejného činiteľa. Také podnecovanie je podľa paragrafu 337 Trestného zákona samostatným trestným činom a polícia by sa tým mala zaoberať,“ uzatvára Baránik.

Ako spoločnosť sme skončili

K premiérovi a poslancom zo SaS sa pridala aj strana OĽaNO, ktorá správanie protestujúcich taktiež odsudzuje. Hnutie to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO. Poslanci rovnako odsudzujú mediálny lynč policajtov zo strany opozície, ktorí podľa OĽaNO, naopak, zasiahli adekvátne.

„Ako predseda výboru pre obranu a bezpečnosť vysoko oceňujem adekvátny zásah príslušníkov policajného zboru proti provokatérom a grázlom, ktorí takto nielen narušujú verejný poriadok, ale aj ohrozujú zdravie zodpovedných občanov ignorovaním platných opatrení. Je najvyšší čas, aby menšina neterorizovala slušnú a zodpovednú väčšinu,“ povedal predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krupa (OĽaNO). Podľa poslanca možno zásah považovať za vzorový pre aktivity podobného typu.

„V momente, keď policajt stratí v demokracii rešpekt, skončili sme ako celá spoločnosť,” komentoval situáciu poslanec hnutia Dominik Drdul.

Dodal, že je zarážajúce, že opoziční politici aktivity antirúškarov podporujú a vyzývajú k ignorovaniu opatrení, čím prispievajú k vysokému počtu úmrtí a zároveň nemajú problém verejne lynčovať policajtov, ktorí si robia svoju prácu.

Pravidlá platia pre všetkých

Situáciu na Slovensku si všimol aj poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík. Podľa jeho slov nosíme rúška, aby sme ochránili samých seba aj ľudí okolo nás, či už blízkych alebo úplne neznámych ľudí. 

„Dokonca aj tých, ktorí opakovane provokovali a neuposlúchli výzvu policajtov v Piešťanoch. Pravidlá platia pre všetkých. No títo páni, to, žiaľ, vnímajú inak,“ podotýka.

Upozorňuje na to, že antivaxerská komunita sa vyhráža zasahujúcim policajtom, ktorí zasahovali proti početnej skupine protestujúcich.

Okrem toho, že sociálne siete sú plné vyhrážok o fyzickej likvidácii a väčšina slovenských politikov konanie polície schvaľuje, nájdu sa aj politici, ktorí sú na strane protestujúcich. Marian Kotleba tento zásah označil ako sadistický a skonštatoval, že podobný tlak na občanov bude rásť. 

„A nemôžeme sa naivne domnievať, že so šikanovaním vlastných obyvateľov vláda a polícia prestanú len tak, samé od seba. Nie!“ píše Kotleba na svojom Facebooku. Kvôli tomu vyzýva všetkých Slovákov, ktorí nechcú žiť ako otroci a ktorým záleží na tom, aby Slovensko bolo slobodnou krajinou pre slobodný život ich detí.

Títo Slováci by mali prísť v pondelok 8. 11. 2021 do Piešťan, kde sa bude konať protest. Kotleba zároveň odporúča, aby si záujemcovia vzali voľno v práci.

Zbytočné nadávky

Bolo otázkou času, kedy sa ku konfliktu vyjadrí aj sieť predajní Lidl. Hneď v úvode stanoviska Lidl ďakuje svojim zamestnancom, ktorí počas pandémie zásobujú Slovákov potravinami. Zároveň sa v ňom dodáva, že stoja v prvej línii a aj v dôsledku toho si Lidl váži ich odvahu a nasadenie.

„Nikoho netešia preventívne opatrenia či obmedzenia, všetci by sme radi žili tak ako pred marcom 2020. Stále však platí, že túto situáciu zvládneme iba spoločne. To najcennejšie, čo máme, je zdravie, prosíme, chráňme si ho,“ uvádza sa v stanovisku.

Lidl vyzýva všetkých, aby mysleli na svojich blízkych a ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu. V dôsledku toho by sme mali dodržiavať nariadenia vlády. 

„V posledných dňoch boli naše zamestnankyne a zamestnanci vystavení veľkému stresu iba za to, že dodržiavali štátne opatrenia. Museli čeliť urážkam a vyhrážkam za to, že si splnili svoju povinnosť, slušne požiadali ľudí, aby si prekryli horné dýchacie cesty a keď to odmietli, obrátili sa na políciu,“ vysvetľuje Lidl.

Dodáva, že v prípade, že by zamestnanci konali inak, hrozila by vysoká pokuta. Je potrebné podotknúť, že zamestnanci dotknutých predajní neurobili nič zlé a aj napriek tomu sa stali obeťami nechutných nadávok a vyhrážok. 

„Stojíme na ich strane a o to isté žiadame aj vás. Prosíme, zachovajme si ľudskosť a nenechajme sa ovládať vášňami,“ píše sa v závere. 

Zdroje: SITA, Eduard Heger, Martin Hojsík

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá