Transsibírska magistrála zastavuje v desiatkach miest. Je len na vás, či ich spoznáte

  • Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické stretnutia s miestnymi aj spolucestovateľmi na palube. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?
  • Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické stretnutia s miestnymi aj spolucestovateľmi na palube. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Ako si Rusi krátia čas počas jazdy? Cestovateľské kino sa v stredu 27. 3. v KC Dunaj vydá na dobrodružstvo na koľajniciach križujúcich mestá Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekaterinburg, Irkutsk a Bajkal. O svojich zážitkoch, ale aj o užitočných tipoch bude hovoriť cestovateľka Nikola Ryšková. Precestujte oceľovú stuhu, ktorá obopína Rusko a zistite, čo sa dá počas pobytu v “hoteli” na kolesách zažiť.

Transsibírsku magistrálu ako výlet hneď vyvoláva predstavu, že človek len nekonečne veľa dní vo vlaku. Čo všetko sa dá zažiť na tejto trase? Cez aké krajiny sa cestuje?

Nikola Ryšková: Transsibírska magistrála je železničná trať medzi Moskvou a Vladivostokom a celá trasa trvá sedem dní. Neznamená to však, že vlak ide v jednom kuse sedem dní a nikde nezastavuje. Asi mnohých prekvapím, ale je to úplne naopak. Ak si správne pamätám, Transsibírska magistrála má počas toho týždňa viac ako 60 zástavok. Stojí približne každé dve, tri hodiny a podľa toho, v akom mieste stojí, trvá aj doba zastavenia. Vo veľkých mestá stojí aj 45 minút, naopak v malých mestečkách alebo dedinkách to môže byť zopár minút. Je len na vás, či sa z nej rozhodnete vystúpiť a prebádať nejaké ruské mesto, alebo budete sedem dní vkuse na palube vlaku. Transsibírska magistrála teda ide iba cez Rusko. Okrem nej však je aj Transmongolská magistrála, ktorá vedie cez Rusko a Mongolsko až do čínskeho Pekingu.

Aké mestá človek míňa, prípadne môže navštíviť na tejto trase?

Nikola Ryšková: Popri magistrále je to 89 miest. Medzi tie väčšie a známejšie patrí napríklad Perm, Jekaterinburg, Omsk, Novosibirsk, Krasnojarsk, Čita, Irkutsk, Chabarovsk alebo Vladivostok. Je len na vás, ktoré z nich sa rozhodnete navštíviť a kde vystúpite.

zdroj: unsplash

Koľkokrát ste túto trasu absolvovali? Ako ste sa cítili, keď ste cestu začínali a netrpeli ste už ponorkou ku jej koncu?

Nikola Ryšková: Cestu som absolvovala trikrát. Keďže som do Ruska šla študovala a nemala som čas absolvovať ju naraz, tak som si ju rozdelila na tri časti. Vždy som prešla určitý úsek a miesta. Keď som nastupovala do vlaku prvýkrát bola som absolútne nadšená. Transsibírska magistrála bola dlhodobo mojím snom, takže to bol pre mňa obrovský zážitok. Ponorkou som netrpela, keďže som si stále vymýšľala nejaké aktivity. Veľa som čítala, učila sa, vychutnávala si výhľady. V neposlednom rade sú Rusi veľmi komunikatívni, a keď zistia, že nie ste Rus, tak dvojnásobne. Nudiť sa teda nikdy nebudete. Ja som mala dni, kedy som ich celé prerozprávala s cestujúcimi vo vlaku. Raz sa mi dokonca stalo, že som cestovala celú noc do Irkutsku. Naschvál som si kúpila lístok na nočný vlak v domnení, že sa vyspím, ale miesto toho som ani na sekundu nezažmúrila oko, pretože som sa celú noc rozprávala s mojim susedom (smiech)

Aké zážitky máte z Transsibírskej magistrály? Cestuje ňou veľa turistov?

Nikola Ryšková: Zážitkov mám veľmi veľa, ale nechcem všetky prezradiť dopredu. Rada Vám o nich porozprávam v Cestovateľskom kine. Avšak už len cestovanie samotnou magistrálou, objavovanie ruských miest, ich architektúry, spoznávanie nových ľudí a ich kultúry sú zážitky, ktoré si uchováte v srdci na celý život. Trasu absolvuje veľké množstvo turistov. Ja som ale cestovala viac menej počas zimy a na jar, kedy príliš veľa cudzincov necestuje kvôli zime, takže som na turistov narazila veľmi zriedkavo. Naopak, v lete je magistrála plná turistov.

Je takýto výlet, ak by si chcel dať človek celú trasu, drahý špás?

Nikola Ryšková: Cestovanie po Rusku na Transsibírskej magistrále nie je vôbec drahý špás. Je to určite lacnejšie, ako si mnohí z nás myslia. Lístky na vlak sa dajú zohnať relatívne lacno, za pár stoviek eur, najmä ak si ich človek zahovorí o pár mesiacov dopredu. Ubytovanie a strava sú v Rusku veľmi lacné. Na noc sa viete ubytovať v hosteli za sedem eur, obedové menu vás vyjde na dve, tri eurá. Podľa mňa problémom pri cestovaní magistrálou nie sú pre ľudí peniaze, ale čas. Ak ju chcete celú prejsť a zastavovať sa aj v rôznych miestach, tak si musíte vyhradiť asi dva týždne, čo je pre veľa ľudí odstrašujúce, pretože, ak si už vezmú toľko dní voľna, zväčša chcú ísť do tepla k moru, a nie cestovať vlakom po Rusku. Navyše, naplánovať tento výlet tiež stojí kopec času. Myslím si, že toto sú dva faktory, ktoré ľudí pred cestou odrádzajú.

Ak sa teda niekto na tento výlet podujme, na čo sa má pripraviť a čo by mu nemalo chýbať v batohu?

Nikola Ryšková: Pripraviť sa treba asi na to, že s anglickým jazykom veľmi v Rusku nepochodíte, takže by bolo fajn sa naučiť zopár fráz po rusky. Odporúčam, aby vám v batohu nikdy nechýbali krátke veci na oblečenie. Ja som cestovala síce v zime, no napriek tomu bolo vo vlaku úžasné teplo. Ja som si krátke veci nevzala a to bola chyba, celkom som tam horela. Vo vlaku nie je sprcha, takže vám odporúčam vziať vlhké servítky a dobrý dezodorant. Podľa mňa je veľmi dobré, ak si kúpite hneď po príchode do Ruska lokálnu sim kartu. Je lacná a počas výletu vám určite mnohokrát pomôže pri orientácii v jednotlivých mestách. Vo vlaku je tiež možné kúpiť si vodu alebo nejaké sladkosti. Platba je možná iba v hotovosti, preto odporúčam, aby ste si so sebou zobrali okrem kreditnej karty aj nejakú hotovosť.

Zdroj: TS

  1. 3. (streda)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/Magistrala2703

Event: https://www.facebook.com/events/320858072112346/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech