Trápi ťa potravinová intolerancia? Sieť slovenských potravín Kraj pomáha v projekte život bez obmedzení

  • Jedno čínske porekadlo vraví, že jedlo pre ľudí sú nebesá. Nemusí to však platiť vždy a za každých okolností
  • Najmä, ak trpíš intoleranciou na potraviny, vtedy sa pôžitok z jedla môže zmeniť doslova na utrpenie
  • Potravinová intolerancia trápi čoraz viac ľudí, dokonca ju môže mať až každý druhý Slovák
Ilustračný obrázok (Shutterstock)
Ilustračný obrázok (Shutterstock)
  • Jedno čínske porekadlo vraví, že jedlo pre ľudí sú nebesá. Nemusí to však platiť vždy a za každých okolností
  • Najmä, ak trpíš intoleranciou na potraviny, vtedy sa pôžitok z jedla môže zmeniť doslova na utrpenie
  • Potravinová intolerancia trápi čoraz viac ľudí, dokonca ju môže mať až každý druhý Slovák

Práve na takýchto ľudí sa zamerala Slovenská sieť potravín KRAJ, ktorá chce v rámci projektu Život bez obmedzení pomáhať ľuďom s potravinovými intoleranciami.

Keď sa jedlo mení na jed

Únava, migréna, kŕče či pocit nafúknutého brucha. A to ste to s jedlom nemuseli ani prehnať. Poznáte to? Jednou z príčin môže byť potravinová intolerancia alebo tiež neznášanlivosť. Nejde o alergiu, ale o precitlivenosť organizmu na niektoré potraviny. Riešenie je na prvý pohľad ľahké – problémovú potravinu z jedálnička odstránite a nahradíte ju iným variantom. Pri správnom dodržiavaní stravovania sa problémy zvyčajne zmiernia, dokonca až časom úplne zmiznú.

zdroj: Ilustračný obrázok (Shutterstock)

Zdravé, čerstvé, chutné

Žiť s intoleranciou na potraviny nie je však až také jednoduché. Toto ochorenie núti ľudí veľmi dôkladne zvažovať, čo, kedy, kde a od koho zjedia. Základom je nielen dôsledne sledovať zloženie potravín, ale aj vyberať si, aby to, čo vložia do úst, bolo čerstvé a zdravé. A tiež chutné – ak chcú mať z jedla pôžitok. Práve na ľudí s potravinovými intoleranciami sa zamerala sieť slovenských potravín KRAJ. Okrem toho, že kladie veľký dôraz na výber potravín od domácich producentov, vychádza v ústrety aj zákazníkom so zdravotnými obmedzeniami: „Koncept Kraj odráža trendy na slovenskom aj svetovom trhu. Zákazníci čoraz častejšie vyhľadávajú kvalitné potraviny, ktorých pôvod a zloženie si vedia overiť,“ hovorí Marek Koštrna, marketing a PR manager spoločnosti.?

zdroj: Kraj

Život bez obmedzení

Okrem toho, že v obchodoch KRAJ nájdete širokú paletu produktov špecializovaných kategórií, sieť nedávno odštartovala aj osvetový projekt s názvom Život bez obmedzení. V rámci neho šíri osvetu a poskytuje odborné informácie k čoraz aktuálnejšej téme potravinových intolerancií. Na webovej a FB stránke projektu https://krajpotravin.sk/zivot-bez-obmedzeni , https://www.facebook.com/zivotbezobmedzeniskrajom​ pravidelne uverejňuje užitočné informácie pre ľudí, ktorí s intoleranciou bojujú, ale i pre tých, ktorí majú len podozrenie. Nájdete tu nielen základné informácie o rôznych druhoch intolerancií, ale aj tipy a rady, ako s týmto ochorením plnohodnotne žiť. Na stránke pravidelne pribúdajú nové blogy, články, zvukové podcasty, ale aj chutné recepty a ďalšie užitočné informácie. Funguje tu i online poradňa. Prostredníctvom online formulára sa tí, ktorých trápia zažívacie problémy, môžu spojiť priamo s medicínskym špecialistom.

Pod dohľadom lekára

Odbornú záštitu nad poradňou i samotným projektom prebral MUDr. Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, ktoré je odborným garantom projektu Život bez obmedzení. Ako však zdôraznil online konzultácia nenahradí vyšetrenie u lekára: „Stáva sa, že ľudia samodiagnostikou úplne vylúčia niektorú z potravín, ale na druhej strane sa ochudobnia o niektoré vitamíny či minerálne látky preto by ste pri zažívacích ťažkostiach návštevu lekára nemali odkladať.“  MUDr. Abaffy je dlhoročným odborníkom v oblasti príjmu správnej a vyváženej výživy, histamínovej intolerancie a toľko spomínanej potravinovej alergie. Súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates, v ktorom pôsobí, sídli v Bratislave a poskytuje komplexné zdravotné služby v odbore neurológia, interná medicína, rehabilitácia, medikamentózna a infúzna liečba, arteterapia  a liečba potravinových intolerancií.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK