Trenčín zavádza ako prvé mesto na Slovensku umelú inteligenciu, ktorá bude komunikovať s obyvateľmi

  • Mesto Trenčín dostane chatbota, s ktorým si budeš môcť písať v aplikácii Messenger tak, ako s tvojimi kamarátmi
  • Ide o unikátny projekt, ktorý už v zahraničí testuje niekoľko metropol
trencin
  • Mesto Trenčín dostane chatbota, s ktorým si budeš môcť písať v aplikácii Messenger tak, ako s tvojimi kamarátmi
  • Ide o unikátny projekt, ktorý už v zahraničí testuje niekoľko metropol

V Trenčíne bol nedávno predstavený unikátny spôsob komunikáce mesta s občanmi. Ide o projekt –Smart City – Chatbot A.I., ktorý využíva prvky umelej inteligencie. Vďaka nemu sa Trenčín stane prvým mestom na Slovensku s podobným komunikačným kanálom aký majú aj svetové veľkomestá ako Singapur, Viedeň či Berlín.

Trenčín sa chce priblížiť k moderným európskym mestám

„Prichádzame s novým moderným spôsobom, ako komunikovať so samosprávou. Stále hľadáme spôsoby, ako viac a transparentnejšie komunikovať s obyvateľmi. Preto sledujeme, ako medzi sebou obyvatelia komunikujú a snažíme sa k nim priblížiť práve tým spôsobom, ktorý je im najpohodlnejší,“ povedal viceprimátor Trenčína Patrik Žák.

Z prieskumov vyplynulo, že väčšina obyvateľov miest vo veku 18 – 40 rokov uprednostňuje pri komunikácii so spoločnosťami a firmami formu posielania správ – messaging, pred telefonovaním, e-mailom či SMS.

Smart City – A.I. chatbot toto smerovanie podporuje. Ide o počítačový program, ktorý simuluje konverzáciu  medzi ľuďmi. Dokáže v reálnom čase a vo veľkom objeme komunikovať s viacerými obyvateľmi naraz. Vie prispôsobovať a personalizovať komunikáciu podľa kontextu konverzácie, správania či preferencií obyvateľov. Dokáže sa tiež prostredníctvom A.I. technológie sám učiť a kontinuálne zdokonaľovať komunikáciu.

„Je k dispozícii obyvateľom a návštevníkom mesta nepretržite v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu. Taktiež vie vykonávať rôzne užitočné funkcie ako navigácia, notifikácia, príjem audio/video podnetov, zobrazovanie médií a veľa iného,“ povedal Patrik Serbin zo spoločnosti bot.media, ktorá stojí za týmto projektom.

Podstata fungovania  je v interaktívnej personalizovanej komunikácii medzi mestom a obyvateľmi o hlavných témach ako sú aktuality, pozvánky na kultúrne podujatia, zmeny v organizácii dopravy, upozornenia na opravy, pripomienky k úradnej tabuli a informácie z mestského zastupiteľstva.

Občania si budú môcť zvoliť informácie, ktoré chcú prednostne dostávať prostredníctvom „chatbota“ v Messenger aplikácii ako aj formou webchatu. Projekt má dve fázy, ktoré budú trvať spolu 6 mesiacov. Momentálne sa na inovatívne riešenie Smart City – A.I. chatbot pripravuje prvá fáza – Štúdia uskutočniteľnosti. Očakáva sa, že do skúšobnej prevádzky sa Smart City – A.I. chatbot dostane už v priebehu tohto roku.

zdroj:trencin.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech