Tretí blok atómovej elektrárne Mochovce má povolenie spustiť prevádzku

  • Úrad jadrového dozoru vydal definitívne povolenie
  • Tretí blok atómovej elektrárne Mochovce sa môže spustiť do prevádzky
Na snímke chladiaca veža 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach
TASR/Henrich Mišovič
  • Úrad jadrového dozoru vydal definitívne povolenie
  • Tretí blok atómovej elektrárne Mochovce sa môže spustiť do prevádzky

Slovenské elektrárne plánujú s komerčnou prevádzkou tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce začať v januári budúceho roku a to zhruba o 18 týždňov po zavezení jadrového paliva. Jadrové palivo zavezú elektrárne do reaktora o dva týždne, kedy definitívne nadobudne právoplatnosť druhostupňového rozhodnutia Úradu jadrového dozoru SR pre uvádzanie bloku do prevádzky.

Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, po zavezení jadrového paliva prebehnú fyzikálne a energetické skúšanie. Počas 144 hodinovom skúšaní si elektrárne potvrdia bezpečnosť a spoľahlivosť tretieho mochovského bloku. „Bezpečnosť bola, je a bude najdôležitejším kritériom úspešnosti,“ zdôraznil Strýček.

Na zavážku tretieho bloku majú Slovenské elektrárne v sklade dostatok čerstvého jadrového paliva. „Máme vytvorenú rezervu aj pre ostatné jadrové bloky. Vieme bezpečne prevádzkovať jadrové elektrárne rok a pol. Nevidím vôbec ohrozenie dodávok jadrového paliva,“ dodal Strýček s tým, že Slovenské elektrárne sa stále snažia diverzifikovať dodávky paliva. V súčasnosti slovenský dominantný výrobca elektriny dováža jadrové palivo od ruskej spoločnosti Tvel.

Slovenské elektrárne ešte dostavujú štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. „Ja dúfam, že štvrtý blok pôjde ešte rýchlejšie,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík, podľa ktorého by mohol štvrtý mochovský blok začať vyrábať elektrinu v roku 2024. Ako dodal Strýček, elektrárne potrebujú na dostavbu štvrtého bloku 21 mesiacov po spustení tretieho bloku.

Jadrová elektráreň Mochovce
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, respektíve 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby plánovali elektrárne minúť necelé tri miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny.

Správu potvrdil na sociálnej sieti aj minister hospodárstva Richard Sulík: „A že dobré správy sa minuli. Úrad jadrového dozoru vydal definitívne povolenie na spustenie tretieho bloku atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky!“

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: Denník N, Facebook/Richard Sulík, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá