Treťou dávkou ťa na Slovensku zaočkujú aj bez registrácie. Nemusíš mať vysoký vek, podmienky sú jasne dané

  • Prešlo od tvojho posledného očkovania šesť mesiacov? To je jediná podmienka
  • Prioritou však jednoznačne sú ľudia nad 55 rokov, tých uprednostnia
ockovanie, pandemia
TASR/AP/Sakchai Lalit
  • Prešlo od tvojho posledného očkovania šesť mesiacov? To je jediná podmienka
  • Prioritou však jednoznačne sú ľudia nad 55 rokov, tých uprednostnia

Ľudia nad 55 rokov sa už môžu na Slovensku celkom bežne nechať zaočkovať treťou, posilňujúcou dávkou vakcíny. Jedinou podmienkou je, aby prešlo od ich posledného očkovania aspoň šesť mesiacov.

Zaočkujú ťa aj bez registrácie

Mladší ľudia, ktorí síce nedosahujú potrebnú vekovú hranicu, no od ich poslednej vakcíny už ubehlo pol roka, majú tiež šancu dostať sa k tretej dávke.

Treba si pozrieť stránku koorona.gov, tam sú centrá, ktoré očkujú bez registrácie,“ radí v relácii Braňa Závodského minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „To znamená, že tam stačí prísť a zaočkovať sa.“

Zdôrazňuje však, aby sa ľudia, ktorí majú viac než 55 rokov, na posilňujúcu dávku vakcíny predsa len zaregistrovali: „Nebudú tak čakať v radoch a budú mať svoj presný termín.“

Ak však máš na výber, jednoznačne sa zaregistruj

Bratislavský samosprávny kraj opäť otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne už 6. novembra. Očkuje sa, či prídeš s registráciou, alebo bez nej. Prioritou sú však jednoznačne tí zaregistrovaní.

Ak nám to kapacity umožnia, budeme očkovať aj ľudí bez registrácie. Tu chcem ale vážne manažovať vaše očakávania. Predpokladám, že záujem bude prevyšovať našu kapacitu,“ píše na sociálnej sieti župný lekár Tomáš Szalay.

Vysvetľuje, že tí, ktorí sa na vakcínu neobjednajú, budú musieť čakať a vakcína sa nemusí zvýšiť pre každého.

Aj v takom prípade však ponúka riešenie. Tým je náhradnícky formulár, do ktorého sa môže zaregistrovať každý. Avšak, aj ten je primárne určený pre vekovú skupinu 55+. Ľudí budú prostredníctvom neho obvolávať tiež podľa veku, pričom budú pozývať najskôr tých najstarších.

Tretia dávka spomaľuje šírenie, ľudí zaujíma aj tá prvá

Tretiu dávku dostalo na Slovensku k 19.11. dohromady 250 524 ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva píše, že tretia dávka mnohonásobne zvyšuje ochranu proti ťažkému priebehu ochorenia. Okrem toho výrazne spomaľuje samotné šírenie vírusu.

„Ak aj napriek tretej dávke príde k nakazeniu, je vírusová nálož výrazne nižšia, čo predikuje aj veľmi nízku pravdepodobnosť šírenia vírusu,“ vysvetľuje ministerstvo.

Podľa štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise New England Journal of Medicine je ochrana pred ťažkým priebehom ochorenia po preočkovaní až 20 násobne vyššia,“ odvoláva sa ministerstvo.

Ochrana pred šírením infekcie sa tak znovu dostáva na úroveň, akú dosahovala prvé mesiace po podaní druhej dávky. Tieto skutočnosti vyplývajú zo štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature,“ uvádzajú na sociálnej sieti.

Kapacity v očkovacích centrách sa skutočne zapĺňajú. Nejde len o tretie dávky, výrazne vyšší záujem je aj o prvé dávky vakcíny.

V minulom týždni sa nechalo prvou dávkou proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať 29-tisíc ľudí, týždeň predtým to bolo iba 11-tisíc. Uviedol to v piatok v rozhlasovej relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva, TASR, Facebook/Tomáš Szalay, New England Journal of Medicine, Nature, Expres/Naživo s Braňom Závodským 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie