Trezor súdneho dňa skrýva to, čo robí Zem Zemou. Odolá aj jadrovému výbuchu

  • Trezor súdneho dňa predstavuje najvyššiu poistku na zachovanie života na Zemi
  • Skladujú tu viac ako milión vzoriek pôvodných aj vyšľachtených semien
Trezor súdneho dňa
Trezor súdneho dňa skrýva bohatstvo celého sveta, Reprofoto: Instagram/maggiecoblentz, lbmtg
  • Trezor súdneho dňa predstavuje najvyššiu poistku na zachovanie života na Zemi
  • Skladujú tu viac ako milión vzoriek pôvodných aj vyšľachtených semien

Trezor súdneho dňa v sebe ukrýva doslova jedno z najväčších bohatstiev tohto sveta. Chráni duplikáty približne 1 200 000 vzoriek semien z takmer každej krajiny. Dokonca aj zo Slovenska. Zároveň disponuje priestorom pre milióny ďalších.

Jeho účelom je zálohovať zbierky génových bánk pre zabezpečenie základu našej potravinovej zálohy v budúcnosti. Obrovský ľadový „box “ oficiálne otvorili 26. februára 2008. Jeho hlavnou úlohou je chrániť svetovú rozmanitosť plodín pred prírodnými alebo človekom spôsobenými katastrofami. 

Vďaka klíme, okolitému permafrostu a ľadovej skale ho zabudovali do úbočia hory za polárnym kruhom. 

Portál Live Science píše, že trezor vykopali do hory Platåberget. Nachádza sa neďaleko dediny Longyearbyen, konkrétne na ostrove Svalbard (Špicbergy). Spomínaný arktický permafrost ponúka prirodzené mrazenie semien, zatiaľ čo dodatočné chladenie udržiava konštantnú teplotu na mínus 18 stupňov Celzia. 

Trezor súdneho dňa je verejnosti prevažne známy svojím medzinárodným názvom, ktorý znie Svalbard Global Seed Vault (alebo skrátene Seed Vault). Vlastní ho samotné Nórsko a spravuje v partnerstve nórske ministerstvo poľnohospodárstva a výživy a regionálna génová banka NordGen a Crop Trust. 

Ide o dokonalú poistku pre svetové dodávky potravín, ktorá zabezpečuje milióny semien reprezentujúcich každú dôležitú odrodu plodín dostupnú v súčasnosti na svete. Zároveň ponúka možnosti pre budúce generácie na prekonanie výziev klimatických zmien a rastu populácie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Live Science, Crop Trust, Svalbard Global Seed Vault, Svalbard Global Seed Vault Virtual Tour, The Guardian, The Guardian, YouTube/euronews, Oceanwide Expeditions

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá