Tri kľúčové opatrenia, ktoré na Novom Zélande porazili koronavírus

  • 100 dní bez prípadu spôsobeného prenosom koronavírusu lokálne hlási Nový Zéland
  • Ako prví na svete začali s radikálnymi opatreniami, dnes sa môžu pochváliť supernízkymi číslami
nz
TASR/Mark Mitchell/New Zealand Herald via AP, Unsplash.cm/Dan Freeman
  • 100 dní bez prípadu spôsobeného prenosom koronavírusu lokálne hlási Nový Zéland
  • Ako prví na svete začali s radikálnymi opatreniami, dnes sa môžu pochváliť supernízkymi číslami

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern od konca februára, kedy sa  v krajine objavil práv prípad nákazy, nastolila tvrdý režim spolu s veľmi prísnou karanténou. Britský denník Daily Mail sa venoval opatreniam, ktoré pomohli Novému Zélandu pretrvať 100 dní bez prenosu nákazy v rámci komunity. 

5-miliónová ostrovná krajina v Ocenánii momentálne hlási 1 569 potvrdených prípadov a 22 úmrtí. Aktívnych prípadov je 23, čo sa v časoch dvíhania druhej vlny pandémie považuje doslova za zázrak. 

Vďaka týmto trom to zvládli

Premiérka Ardern bola dokonca za svoju promptnú a účinnú reakciu na rýchlo sa šíriacu globálnu pandémiu ocenená. 

Okamžite zaviedla hraničné kontroly, karanténu a testovanie vo veľkom. Akýkoľvek príznak bol v krajine veľmi prísne pozorovaný a prešetrený. Susedná Austrália si nepočínala tak dobre. Nákazu im do krajiny nosili a stále prinášajú cestujúci Austrálčania. Jacinda Ardern aj napriek niekoľkým protestom v krajine vynútila povinnú izoláciu pre všetkých, ktorí sa na Nový Zéland vracali zo zahraničia. Toto opatrenie zaviedla už v polovici marca a patria tak k prvým na svete. Vtedy mal Nový Zéland na konte ešte len 6 potvrdených prípadov. Na niekoľko ďalších stoviek, či dokonca úmrtie čakať odmietli. 

20.marca uzavreli hranice. Počet nakazených vtedy dosahoval hranicu 20.

Paradoxom pre mnohých je, že hranice Nového Zélandu zostávajú zatvorené do dnešného dňa. Do krajiny môžu vstúpiť len obyvatelia s potvrdeným trvalým pobytom a ich rodinní príslušníci. To, či krajina utrpí ekonomické škody na základe zníženého príjmu z cestovného ruchu, je teraz evidentne vedľajšie.

Od 25.marca bol v krajine vyhlásený tzv. núdzový stav. Mesačná izolácia, zatvorené podniky, štátne a vzdelávacie inštitúcie a všetky miesta, kde by k prepuknutiu nákazy mohlo dôjsť, zabezpečili, že denný prírastok sa zvyšoval skutočne pomaly. 

Karanténa sa predlžovala a malo to svoje pozitíva.

Modelové situácie, ktoré epidemiológovia predpovedali Novému Zélandu, boli podobné tým zo Španielska či Talianska. 

Ich plán teda funguje na sto percent.

Uvoľňovanie po dlhej karanténe

Koncom apríla začalo dochádzať k viacerým uvoľňovacím fázam. Premiérka však varovala obyvateľov, že aj keď niekoľko dní po sebe evidujú nula nových nakazených, boj s koronavírusom ešte nevyhrali. 

Uspeli aj vďaka tomu, že všetky prípady izolovali, rodinných príslušníkov testovali a varovali. 

Ponaučenie si brali z okolitých krajín a z nepriaznivých čísel vo svete. Snažili sa vyvarovať chybám, ktoré krajiny robili. Ohniská nákazy na Novom Zélande sa začiatkom júna začali objavovať a potvrdzovať v domoch sociálnych služieb. Ardern poukazovala na to, že práve tu sa vírus veľmi rýchlo môže vymknúť spod kontroly. 

Nové prípady zatiaľ hlásia len u navrátilcov. Tých však dôkladne izolujú a posielajú do karantény. Aktuálne sa kronavírus v krajine nešíri lokálne už 100 dní.

Sto dní bez prenosu (vírusu) je dôležitým míľnikom, ale všetci vieme, že si nemôžeme dovoliť nedbanlivosť,“ povedal podľa agentúry TASR Ashley Bloomfield z ministerstva zdravotníctva Nového Zélandu.

V iných krajinách sme videli, ako rýchlo sa vírus môže znova objaviť a šíriť na miestach, kde bol už pod kontrolou. Na Novom Zélande  musíme byť pripravení rýchlo si poradiť s novými prípadmi,“ dodal.

To, ako rýchlo dostala krajina vírus pod kontrolu ocenila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). 

Základom úspechu je, aby prípady rýchlo odhalili. 

Victoria, mestská časť Novozélandského mesta Gisborne aktuálne trpí najvýraznejšie. Tu sa snažia veľmi výrazne pomáhať všetky inštitúcie. 

Na druhej strane, keď máš lídra, ktorému obyvatelia veria a výsledky sú nepopierateľné, bojuje sa ľahšie aj s pandémiou globálneho typu. 

Zdroje: bbc.com, dailymail.co.uk, worldmeters.info, theguardian.com, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá