Tri sestry si založili obchod so slovenskou módou, dávajú príležitosť mladým návrhárom

  • drobnestore je obchod, ktorý ponúka možnosť predávať svoje výtvory aj začínajúcim umelcom
  • Zoskupuje návrhárov a prezentuje ich kúsky ľuďom hľadajúcim originalitu a slovenskú kvalitu
  • Sestry, ktoré za ním stoja dbajú na to, aby boli modely nielen nositeľné, ale aj cenovo dostupné
  • drobnestore je obchod, ktorý ponúka možnosť predávať svoje výtvory aj začínajúcim umelcom
  • Zoskupuje návrhárov a prezentuje ich kúsky ľuďom hľadajúcim originalitu a slovenskú kvalitu
  • Sestry, ktoré za ním stoja dbajú na to, aby boli modely nielen nositeľné, ale aj cenovo dostupné

Zuzana, Katarína a Terézia sú tri sestry, ktoré spolu študovali v Miláne. Z jednej sa stala architektka, z druhej kostýmová výtvarníčka a z tretej projektová manažérka. Po škole sa baby rozhodli, že svoje vedomosti z talianskych škôl si so sebou zoberú naspäť na rodné Slovensko a prinesú niečo, čo tu doteraz nebolo.

„Od malička sme mali záujem o módu, najviac sa to však prehĺbilo počas štúdia. V Miláne sme ňou boli stále obklopené a videli sme tam veľa obchodíkov podobných tomu nášmu. Priamo pod oknom sme v Miláne mali obchod s módou, kde pracovala jedna mladá baba a rady sme tam chodievali. Hovorili sme si, že v Bratislave niečo také chýba a keď sa raz vrátime, chceli by sme na takomto projekte pracovať, pre Startitup prezradila Terézia, ktorá sa v rámci obchodu stará hlavne o administratívu.

zdroj: drobne

Drobne je založené na koncepte združovania mladých slovenských módnych návrhárov. Ich dizajnové kúsky predávajú ako vo svojej kamennej predajni, tak aj na novovzniknutom e-shope. Zameriavajú sa hlavne na takých umelcov, ktorí ešte nemajú vytvorenú vlastnú klientelu a dávajú im jedinečnú možnosť predávať svoje kúsky.

zdroj: drobne/zarinasimkovic

Hľadali sme modely, ktoré budú ľuďom prístupné cenovo a budú sa dať používať aj na bežné nosenie. Návrhárov sme oslovili najmä na VŠVU, prekvapilo nás, že mnohí z nich ešte nikdy predtým nepredávali a nemali možnosť takto prezentovať svoju tvorbu. Teraz sa nám už ozývajú sami a my máme väčšiu možnosť výberu.“

zdroj: drobne

Nájsť tú správnu nositeľnú módu, čo zároveň vynikne, nebolo jednoduché, no sestry nakoniec objavili kopec talentovaných ľudí. Momentálne u nich nájdeš asi dvadsať návrhárov. Je to napríklad Lukáš Krnáč, Vivien Babicová, Michaela Hriňová, Petra Kubikova a mnoho ďalších. Modely sa snažia obmieňať a neustále vyhľadávajú nové prírastky. Obchod funguje na báze dvoch sezón a nie štyroch, ako to býva v bežných fast fashion obchodoch.

zdroj: drobne/Lukáš Krnáč

Zostať v obraze a sledovať prílev nových trendov ich zamestnáva naozaj naplno. Okrem toho, že aktívne pozorujú tvorbu na slovenskej scéne, chodia na prehliadky a oslovujú nových návrhárov, musia niektorých aj usmerňovať a zasvätiť ich do sveta biznisu.

Myslím si, že návrhárov dosť posúvame, lebo niektorí zo začiatku vôbec nevedeli, čo všetko musí oblečenie obsahovať. Napríklad netušili, že veci musia mať štítky, musia mať uvedené, ako sa o ne starať. Bez štítkov nikto nevie, o akú značku vlastne ide a ľudia sa takýmto niečím radi pochvália. Je tiež dobré, keď sú modely spracované naozaj profesionálne a kvalitne nafotené, vizuál dokáže dosť zavážiť,“ hovorí Terézia, „Produkty musia byť premyslené, nie je to iba o tom, ušiť niečo, čo sa ľuďom páči. Treba sa snažiť pracovať na svojich nápadoch a zlepšovať sa, nerobiť iba to, čo chcú ostatní. Dôležité je mať svoj rukopis a stať sa pre zákazníkov rozpoznateľným,“ dodala Katarína

zdroj: drobne

Okrem toho, má drobne aj svoju vlastnú módnu značku, tú navrhuje Katarína Baníková a šije krajčírka v ateliéri obchodu. Objednať si môžeš aj kúsky na mieru, a to napríklad spoločenské šaty či kostýmy.

zdroj: drobne

V drobne nájdeš aj ekologické značky fungujúce na báze upcyklácie či recyklácie starého alebo nepotrebného textilu. Okrem slovenskej klasiky akou je Bagbet, takéto modely šije aj značka drobne.

zdroj: drobne/Bagbet

Noví návrhári ich môžu osloviť so svojimi nápadmi, sestry sú otvorené spoluprácam, stačí im kúsky ukázať a ony si už vyberajú podľa sezóny aj podľa vlastného vkusu. Hovoria, že najviac fičí street style, veci ako mikiny či tričká, no ľudia si objednávajú aj šaty a elegantnejšie modely.

Obchod drobne je zatiaľ skôr investíciou do budúcna, no sestry veria, že vložený kapitál sa im čoskoro vráti. Robia všetko preto, aby sa postupne zviditeľnili. Na konci minulého roka pribudol k predajni aj e-shop a už teraz sa rozhliadajú po novom priestore, pretože ten, v ktorom predávajú momentálne je „zašitý“ v jednej z bratislavských uličiek, mimo historického centra.

zdroj: drobne

„Dúfame, že malými krokmi ako e-shop, zmena miesta predajne, objavovanie nových návrhárov a hľadanie ďalších kúskov na predaj, sa to postupne zlepší. Chceli by sme ísť na viac frekventované miesto, kde by sme mali aj svoj výklad, lebo tu sme zastrčené. Hľadáme niečo, kde je väčší prirodzený prúd ľudí. Zatiaľ sem chodia iba tí, čo si nás vyslovene nájdu alebo sledujú na sociálnych sieťach.“

zdroj: drobne/HAAZ/Bagit

Obchod ponúka naozaj veľkú rozmanitosť štýlov a mladých umelcov, ktorých inde nenájdeš. Dáva možnosť presadiť sa originálnym návrhom, aké doteraz na slovenskej scéne chýbali..

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá