Tri techniky, ktoré ti pomôžu poraziť stres pred štátnicami

  • Dôležité situácie zväčša prinášajú stres
  • Svojím postojom však dokážeš ovplyvniť, ako sa cítiš pred skúškou, či počas nej
  • Dôležité situácie zväčša prinášajú stres
  • Svojím postojom však dokážeš ovplyvniť, ako sa cítiš pred skúškou, či počas nej

Základom akéhokoľvek boja je porozumenie nepriateľovi. Dokážete potom nad ním zvíťaziť jeho vlastnými zbraňami. Čo však v prípade, keď ste nepriateľom vy sami a vaše vlastné emócie?

Pomaly sa blížia štátnice, ktoré predstavujú obrovský životný míľnik pre väčšinu študentov. Spolu s týmto uvedomením prichádza aj zodpovednosť za jeho úspešné prekonanie.

V tomto momente sa však objavuje na scéne aj váš úhlavný nepriateľ v podobe stresu. Krátku inšpiráciu, ako s ním môžete zatočiť, nájdete aj v nasledujúcich riadkoch.

1: Spoznajte nepriateľa

Stres je emócia, ktorej základom je obrana. Chráni vaše telo v prípade ohrozenia a nebezpečenstva či iného veľkého tlaku. Dochádza pritom k vylučovaniu stresových hormónov, ktoré pomáhajú pri dosahovaní maximálnych výkonov.

Stres je teda prirodzená obrana vášho tela v určitej záťažovej situácii. Dôležité je pochopiť, že je to emócia, ktorá v skutočnosti nie je vaším nepriateľom.

Každý človek, ktorý si uvedomuje dôležitosť situácie, môže pociťovať stres. Svojím postojom však dokážete ovplyvniť aj to, ako sa cítite pred skúškou aj počas nej. Človek má v živote množstvo príležitostí a šancí, preto si treba uvedomiť, že ani v tomto prípade nejde o život.

2: Predstavujte si úspech

Pri predstavách ešte trošku ostaneme aj v tomto odseku. Naše podvedomie miluje vizuály. Rozumie im oveľa lepšie, ako samotným slovám. Predstavte si, ako ste šťastní po úspešnom vykonaní skúšky, poriadne ten pocit precíťte.

Nebojte pustiť fantáziu na plné obrátky a kľudne si predstavte, čo všetko vás čaká po úspešnom absolvovaní skúšky.
Sú to dva mesiace nespútanej zábavy či iné exotické dobrodružstvo?

Všetko bez učenia a stresu. Možno vás už čaká nová práca, čo je tiež lákavá predstava pre mnohých ľudí. Cesta do veľkého sveta, kde budete budovať kariéru a stanete sa nezávislí. Všetko si predstavujte a cíťte sa pritom naplnení.

3: Cíťte sa ako vo svojej koži

Keď už príde ten dlho očakávaný deň, buďte naň čo najlepšie pripravení. Deň predtým si doprajte relax a všetko si vopred nachystajte. Prechádzka na čerstvom vzduchu osvieži telo aj myseľ.

Slávnostná udalosť si zaslúži aj zodpovedajúce externé prevedenie. Svoje sebavedomie tak dokonale podporíte vhodne zvoleným oblekom. Oblečením totiž tiež vypovedáte svoje posolstvo.

Uhladeným oblekom, ktorý vám dokonale sedí, vyžarujete zo seba sebaistotu. Anglicky by sme to mohli nazvať aj nasledovne: „Dress for success.“

Možno tomu neveríte, ale to, ako sa oblečiete, má obrovský vplyv aj na vás samotných. Zvolená farba, strih, materiál či doplnky, o vás mnohé vypovedajú. Dôsledne zvolený oblek vám preto dodá potrebnú dávku sebavedomia, ak sa v ňom budete cítiť dobre.

Tento článok vznikol v spolupráci so značkou Suits by Durka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech