Trik, ktorý by mali poznať všetci Slováci: Takto na materskej dostaneš viac ako 15 000 eur

  • Jozef Mihál prináša užitočný trik pre rodičov
  • Materská môže dosahovať úžasné hodnoty
  • Hľadaj možnosti, ako si poriadne pomôcť
Materská na Slovensku, peniaze
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Jozef Mihál prináša užitočný trik pre rodičov
  • Materská môže dosahovať úžasné hodnoty
  • Hľadaj možnosti, ako si poriadne pomôcť

Materská dovolenka na Slovensku môže dosahovať aj skutočne vysoké sumy ako napríklad od budúceho roka až 2 100 eur mesačne. Informovali sme ťa už o zmenách, ktoré slovenských rodičov čakajú, no, pochopiteľne, nie každému vznikne nárok na takúto štedrú dávku.

Slovenský matematik a analytik Jozef Mihál, ktorý na svojom Facebooku „Daňové a odvodové tipy“ pravidelne uverejňuje užitočné rady, sa teraz zameral na zamestnankyne s nižším príjmom odchádzajúce na materskú.

Ako píše v nedávnom príspevku, tehotná žena s nízkou mzdou dostane aj nižšiu materskú dávku. Tá sa totiž odvíja práve od výšky jej príjmu. Odborník však prichádza s radou, ako sa to Slovenky môžu pokúsiť zmeniť.

Ako dostať vysokú materskú?

Správnou cestou je v tomto prípade zmena zamestnania. Ide o možnosť, ktorú nebude mať každá žena, no ak sa naskytne práve tebe, môžeš si na materskej skutočne privyrobiť. Ak existuje príležitosť zmeniť najmenej tri mesiace pred odchodom na materskú prácu a dostávať na ten krátky čas vyšší príjem, dostaneš aj vyššiu materskú.

Podmienkou teda je, že v novom zamestnaní sa za tehotnú ženu musí zaplatiť nemocenské poistenie za aspoň 90 dní.

„Pôvodné zamestnanie sa v prípade budúcej matky, ktorá sa chystá na materskú, môže, ale nemusí ukončiť. Môže to byť tak, že pôvodné zamestnanie a nové zamestnanie na seba nadväzujú, alebo pôvodné a nové zamestnania bežia niekoľko dní súbežne, alebo pôvodné zamestnanie a nové zamestnanie bežia súbežne až do materskej, avšak mamička požiada o materské len z nového zamestnania,“ vysvetľuje Mihál.

Ak chce na materskú ísť otec dieťaťa, pôvodné zamestnanie musí v takom prípade ukončiť ešte skôr, ako sa mu materská dovolenka reálne začne. Otec totiž musí splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia, a teda sa musí uistiť, že nemocenské poistenie z predchádzajúcej práce sa pripočíta k poisteniu z tej novej, lepšie platenej.

Čo tým dosiahneš?

Jozef Mihál všetko vysvetľuje na príklade pani Anny. Predstavme si, že Anna v súčasnosti zarába vo svojej práci 800 eur v hrubom. Zamestnanie nemenila už od roku 2019 a v apríli 2024 zistila, že je tehotná. Porodiť by podľa lekárov mala 20. decembra, tehotenské môže poberať 27 týždňov pred pôrodom, teda od 14. júna 2024.

Keďže Anna zarábala v roku 2023 spomínaných 800 eur, dovedna zarobila 9 600 eur. A tejto sumy sa platilo poistné. Vydelíme si ju počtom dní, kedy sa za ňu poistné platilo. Predstavme si, že bola 21 dní PN a 4 dni mala neplatené voľno, a teda poistné sa za ňu platilo 340 dní. 

Zarobená hrubá suma 9 600 eur deleno 340 dní nám dá denný vymeriavací základ (DVZ) v hodnote 28,2353 eur. Tehotenské do pôrodu predstavuje 15 percent DVZ, čo by v tomto prípade bolo 4,23 eura na deň. Zároveň ale suma materskej nesmie predstavovať menej ako 8,57 eura na deň, a tak pani Anna dostane za mesiac, ktorý má 30 dní, tehotenské vo výške 257,30 eur.

Dátum nástupu na materskú si zvolí 25. októbra a dávka bude predstavovať približne na 21 eur na deň, teda celá materská jej vyjde na cca 5 040 eur.

Ale pozor, Anna sa rozhodla zmeniť zamestnanie. V júli síce začne zarábať len 400 eur v hrubom, no v auguste a septembri 2 700 eur v hrubom.

Od 1. októbra sa jej zmení úväzok na osminový, zmení sa aj druh práce a v októbri zarobí 180 eur. Od 25. októbra 2024 pani Anna požiada o materské.  Súčet vymeriavacích základov v rozhodujúcom období teda bude 400 + 2 700 + 2 700 = 5 800 eur. To sa vydelí počtom dní platenia poistného a Anne preto vyjde materská v hodnote 85,8788 eur na deň.

Maximálny možný DVZ v tomto roku ale dosahuje 85,7425 eur, a tak Anna dostane maximálnu dávku. Tá v súčasnosti predstavuje 1 900 eur mesačne. Za 34 týždňov poberania materského jej štát vyplatí 15 306 eur.

Zdroj: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Trendové videá