Trnava chystá pešiu lávku. Vzorom má byť podľa primátora Bročku High Line v New Yorku

  • Trnava nahrádza betónové plochy v meste zeleňou
  • V procese realizácie je už aj takzvaná zelená lávka, po ktorej prejdu denne tisíce ľudí
broccc
TASR, wikimedia.org-Bryan Ledgard
  • Trnava nahrádza betónové plochy v meste zeleňou
  • V procese realizácie je už aj takzvaná zelená lávka, po ktorej prejdu denne tisíce ľudí

Dlho očakávaná realizácia projektu zazelenania lávky na Starohájskej ulici v Trnave sa začína. Výstavba konštrukcií a výsadba zelene majú byť hotové do začiatku novembra. Zatiaľ nie je avizované žiadne zdržanie,“ uviedol Peter Bročka pre TASR.

Ide o zazelenanie 300 metrov dlhej komunikácie, vedúcej z centra mesta do polikliniky a na najväčšie trnavské sídlisko Družba. Nová zeleň plniť nielen estetickú, ale aj klimatickú úlohu.

Navyše, primátor Trnavy Peter Bročka sa vyjadril, že sa uvažuje aj nad doplnením zelene priamo na teleso lávky, okrem iného vo veľkých črepníkoch. Vzorom pre Bročku je High Line v New Yorku – dva kilometre dlhá zazelenená bývalá vysunutá železničná trať v Manhattane, ktorú premenili občianski aktivisti na funkčný a veľmi navštevovaný park.

Become a member during the Spur Summer Challenge & receive a free High Line tote bag! We’re looking for 125 people to…

Gepostet von The High Line am Montag, 12. August 2019

„Je rozdiel, ak idete po lávke po rozhorúčenom betóne, alebo po drevenom chodníku,“ uviedol Bročka k zámerom doplnenia projektu zazelenenia pešieho ťahu v Trnave.

Projekt zároveň v letných mesiacoch zlepší hospodárenie s dažďovou vodou, no slúži aj ako ochrana pred exhalátmi a hlukom automobilovej dopravy. Zabezpečiť by to mali hlavne tieniace konštrukcie s popínavými rastlinami, ktoré by mali postupne vytvoriť 1600 štvorcových metrov vertikálnej zelene, a tiež ďalšie prvky. 

Weekend plans? Shop for a cause Arhaus this Saturday – Monday and 5% of your purchase will support the High Line! Find their store at 410 W. 13th Street in the Meatpacking District. Thank you Arhaus!

Gepostet von The High Line am Samstag, 12. Januar 2019

Práce si vyžiadajú viac ako 475-tisíc eur, z toho takmer 422-tisíc eur predstavuje finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu. Nová zeleň by mala plniť podľa projektu svoju estetickú aj klimatickú úlohu už na budúcu jar. Na lávke čoskoro pribudnú zátišia s lavičkami, ktoré majú postupne zatieniť špeciálne vyberané popínavé rastliny.

zdroj: Mesto Trnava

Aby to bolo čím skôr, voľba padla na pohánkovec čínsky, ktorý dokáže narásť za štyri roky do výšky 12 metrov, dobre znáša sucho aj znečistené ovzdušie a na jar ho zdobia veľké strapce bielych kvetov. Betónové pilóty lávky má obrásť pavinič päťlistý, ktorého lístie sa na jeseň sfarbuje do odtieňov červenej. Efekt bude nielen estetický, ale aj klimatický. Keď popínavky pokryjú celú konštrukciu, vytvoria 1 600 m2 vertikálnej zelene, ktorá dokáže znížiť teplotu ovzdušia až o päť stupňov Celzia, tlmiť hluk a zachytávať prachové mikročastice,” informovala Startitup Elena Ursínyová z Kancelárie primátora.

zdroj: TASR, Mesto Trnava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech