Trnava dnes oficiálne spúšťa zdieľanie elektrobicyklov. Záujemcovi musia spraviť bezpečnostný krok, aby ich mohli používať

  • Trnava po úspešnom minuloročnom testovaní vstupuje do ostrej prevádzky svojho projektu zdieľaných elektrobicyklov
  • Bratislave pomáha Slovnaft, Žiline KIA, v Trnave je to spoločnosť Lucron
  • V meste je viac ako 70 virtuálnych staníc a pravidlá na požičiavanie bicyklov veľmi presné
52840329_2235964769949747_3638698011158118400_o
Facebook/Arboria
  • Trnava po úspešnom minuloročnom testovaní vstupuje do ostrej prevádzky svojho projektu zdieľaných elektrobicyklov
  • Bratislave pomáha Slovnaft, Žiline KIA, v Trnave je to spoločnosť Lucron
  • V meste je viac ako 70 virtuálnych staníc a pravidlá na požičiavanie bicyklov veľmi presné

Už od dnes je možné zaregistrovať sa do systému oficiálnej prevádzky trnavského moderného systému zdieľania elektrických bicyklov. Od 1. marca budú zelené „eko“ bicykle brázdiť ulice slovenského Ríma jedna radosť.

Dočkali sa

Trnava je študentským mestom a spustenie bikesharingu je jednoznačne novým dôvodom prečo si mladí mesto zamilujú. Po inšpirácii ďalšími veľkými mestami, aj sem prichádza systém zdieľaných bicyklov, no v o niečo modernejšej verzii. Nečakaj tu rozmiestnené žiadne nadrozmerné kovové konštrukcie dokovacích staníc.

Elektrobicykle sú po meste rozmiestnené pri nenápadných značkách. Tých je dokopy až 71 a každý záujemca o jazdu ich môže mať dokonale pod kontrolou vďaka interaktívnej mapke na webe alebo v aplikácii.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: arboriabike.sk

Trnavčania sa už svojej novej mestskej služby nevedeli dočkať a už od dnes sa môžu do systému zaregistrovať jedným z troch spôsobov. Buď osobne v Kancelárii prvého kontaktu na Mestskom úrade v Trnave na Trhovej 3, na webstránke arboriabike.sk alebo vďaka bezplatnej mobilnej aplikácii Freebike. Trošku nezvyčajným, no potrebným krokom k využívaniu bicyklov prostredníctvom výpožičky je vlastnoručný podpis zmluvy v Kancelárii prvého kontaktu a úhrada poplatku vo výške 20 eur, ktorá slúži ako ročná tarifa.

Zastaviť sa kvôli podpisu musíš aj v prípade, že sa registruješ online, a to do dvoch pracovných dní. Ak tak neurobíš, tvoje konto zostane zablokované. Šancu zapojiť sa majú aj staršie ročníky, ktoré aplikáciu na výpožičku bicykla využiť nechcú. Pri registrácií v spomínanej Kancelárii prvého kontaktu dostanú špeciálnu čipovú kartu.

Cenník je už tiež známy. Prvých 15 min je zadarmo, 20 min bude stáť – 0,15 eur, 30 min – 0,35 eur, 50 min – 0,50 eur, hodina jedno euro, 90 min – 1,50 eur, dve hodiny – 2,50 eur, 180 min – 5 eur a viac ako 180 min 20 eur.

Pozor pozor, z dôvodu bezpečnosti nie je povolené jazdiť po pešej zóne na Hlavnej ulici.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Facebook/Arboria

Trnava sa v poslednom období stáva skutočne príkladným „bike-friendly“ slovenským mestom. Nové cyklotrasy tu vyrastajú ako huby po daždi a sprístupnenie bikesharingu bolo len ďalším prirodzeným krokom. Minuloročne testovanie zožalo veľký úspech. „Odozva verejnosti bola veľmi pozitívna, ceníme si konštruktívnu spoluprácu a pomoc všetkých, ktorí elektrobicykle testovali.

Vďaka nim sme mohli systém upravovať a ladiť, aby bolo požičiavanie si mestských elektrobicyklov pre používateľov jednoduché, rýchle a praktické“, hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Pri štarte ostrej prevádzky očakávame veľký záujem širokej verejnosti, pretože testovanie ukázalo, že zdieľané elektrobicykle v meste majú zmysel a ľudia ich radi využívajú,“ dodal.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK