Trnava sa mení na raj. Pre mladých buduje novinky, ktoré zvyšok Slovenska len ticho závidí

  • „Slovenský Rím“ po vzore Západu myslí na voľný čas mladých
  • Chváli sa nie len klubovňami, ale aj zrekonštruovanými športovými ihriskami
Trnava klubovne Bročka
TASR / Lukáš Grinaj a Facebook / Peter Bročka
  • „Slovenský Rím“ po vzore Západu myslí na voľný čas mladých
  • Chváli sa nie len klubovňami, ale aj zrekonštruovanými športovými ihriskami

Ako spomína stránka Zaži v Trnave, všetko začalo miestnym prieskumom minulý rok. V ňom sa viac ako 90 % mladých ľudí vyjadrilo, že by chcelo mať blízko domova nejaký centrálny priestor, kde sa môžu stretávať s rovesníkmi, hrať hry, pozerať filmy, prísť si zacvičiť, alebo sa spoločne vzdelávať v jednotlivých oblastiach.

Tak v „malom slovenskom Ríme“ vznikol projekt, ktorého úlohou je takéto centrálne priestory pre mladých – inak nazývané aj klubovne, vytvoriť. Najideálnejšie v každej štvrti Trnavy.

Jednu z klubovní sa už tento rok podarilo otvoriť v mestskej časti Modranka. „Ide o modelový priestor, na ktorom si overíme, ako to funguje, aby sme sa poučili a ďalšie centrá tvorili už efektívnejšie,“ uviedol po jeho otvorení pre Trnavské rádio Peter Cagala z organizácie Zaži v Trnave (kultúrne stredisko Trnavy).

Využívanie nevyužitých priestorov

Projekt sa snaží využiť nevyužívané budovy. V Modranke sa na centrum pre mládež zmenil starý, no zrekonštruovaný kultúrny dom.

V stredu primátor Trnavy Peter Bročka predstavil na svojej sociálnej sieti plán ďalšieho centra pre mladých, ktoré má vzniknúť na sídlisku Družba. Klubovňa sa volá Pyžamo, ako sa volala aj krčma, ktorá v týchto priestoroch predtým fungovala.

Logo

Medzi jednotlivými modulmi vznikajú útulné, neformálne zákutia – terasy s posedením a záhradkami. Komunitné dvory ponúkajú naopak dostatok priestoru na oddych, šport, letné kino, piknik, prípadne grilovanie. Atraktívnym prvkom sa stáva pobytová lávka, ktorá ponúka výhľady z novej perspektívy. Tento zjednocujúci prvok prepája nové detské ihrisko a komunitnú klubovňu,“ odprezentoval nové Pyžamo Peter Bročka.

klubovňa Pyžamo Trnava
zdroj: Facebook / Peter Bročka

Podľa Lukáša Hrošovského, ktorý sa už roky venuje mládeži a pomáha aj s týmto projektom v Trnave, by spomínané priestory na Družbe mohli stáť a fungovať už budúci rok.

Na tomto mieste sa mesto rozhodlo vybudovať komunitnú klubovňu pre deti a mladých, ako aj pre širokú verejnosť. Ide o inovatívny projekt a teda moderné priestory inšpirované prácou s deťmi a mládežou zo západnej Európy,“ hovorí pre Startitup.

„Celý priestor bude rozdelený na verejnú časť – priestor pred areálom Pyžamo, kde budú pingpongové stoly, posedenia, detské ihrisko… – a poloverejnú časť, kde bude interiér a exteriér koordinovaný koordinátorom klubovne a dobrovoľníkmi,“ dodáva Hrošovský.

Nie len klubovne, ale aj budovanie športovísk

Ako Cagala uviedol pre trnavské médiá, po Modranke sa okrem Družby riešia už aj centrá pre Prednádražie a Linčiansku.

O tom, že Trnava sa venuje voľnému času mládeži svedčí aj predchádzajúci príspevok primátora, v ktorom osobne na videu predstavuje zdieľané školské dvory. Tie môže poobede po vyučovaní využívať na šport prakticky hocikto.

Športoviská sa snažíme dimenzovať pre všetky vekové kategórie a ako môžete vidieť, stretávajú sa tu naozaj všetky vekové generácie. Na multifunkčnom ihrisku si môžete zahrať futbal, basketbal, hádzanú, ale aj zabehať si na ovály či zacvičiť na workoutovom ihrisku. Súčasťou ihriska sú aj preliezky pre najmenších,“ ukazuje na videu Peter Bročka.

Trnava sa chváli, že do konca tohto roku bude mať 8 z 10 školských areálov s kvalitným športovým a herným zázemím, čo z nej urobí špičku na Slovensku.

Zdroje: Zaži v Trnave, Peter Bročka (primátor Trnavy), Trnavské rádio

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá