Trnava začala s výstavbou prvého automatického parkovacieho domu pre bicykle na Slovensku

  • Parkovací dom bude stáť na Staničnej ulici v blízkosti vlakovej aj autobusovej stanice
  • Jeho stavba by mala byť dokončená do marca budúceho roka
  • Celková suma dosiahla 652 656 eur
Pixabay
  • Parkovací dom bude stáť na Staničnej ulici v blízkosti vlakovej aj autobusovej stanice
  • Jeho stavba by mala byť dokončená do marca budúceho roka
  • Celková suma dosiahla 652 656 eur

Mesto Trnava sa rozhodlo, že vybuduje prvý automatický parkovací dom pre bicykle, stane sa tak jediným mestom na Slovensku, ktoré takúto službu ponúka. Mesto túto informáciu zverejnilo na svojom webe.

S jeho výstavbou sa začalo už dnes 1. augusta a práce by mali finišovať v marci budúceho roku. Financie vynaložené na výstavbu parkovacieho domu pochádzajú z príspevkov Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020 a ich výška je 505 319,11 eur. Celková suma diela sa vyšplhala na 652 656 eur.

„Atraktivitu cyklistickej dopravy chceme zvýšiť aj prostredníctvom vybudovania automatického parkovacieho domu pre bicykle pri železničnej stanici. Napríklad, Trnavčania, ktorí denne cestujú do zamestnania vlakom alebo autobusom, už nebudú musieť riešiť problém s celodenným parkovaním svojho auta. Ak budú chcieť, na železničnú či autobusovú stanicu sa môžu dopraviť aj na bicykli, ktorý si bezpečne uschovajú v parkovacom dome,“ povedala projektová manažérka Zuzana Betinová z útvaru projektového manažmentu Mestského úradu v Trnave.

Projekt nadväzuje na budovanie cyklotrás a bikesharing, ktorý tiež masívne podporuje využívanie cyklistickej dopravy v meste.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Parkovanie bude pre bicykle k dispozícii na Staničnej ulici medzi vlakovou a autobusovou stanicou a spojené bude priamo s cyklistickým chodníkom, ktorý vedie zo Staničného parku.

Pôjde o vyše 11 metrov vysoký parkovací dom v tvare dvanásťuholníka s kapacitou pre 118 bicyklov. Automatizovaný proces uschovania bicykla bude trvať maximálne 30 sekúnd a jeho fázy aj bezpečnostné pokyny sa zobrazia na monitore. Zákazník si na záver vyberie z prístupového terminálu potvrdenie, ktoré neskôr, keď si bude chcieť bicykel vyzdvihnúť, vloží do čítačky terminálu. Systém zobrazí na displeji požadovanú platbu, po vhodení mincí do mincovníka vyhľadá zákazníkov bicykel a vyvezie ho pred prijímacie dvere.

Mesto Trnava chce aj takýmto spôsobom prispieť k ochrane životného prostredia a svojich obyvateľov nabádať k tomu, aby miesto áut využívali viac cyklistickú prepravu.

Ako uvádza mesto, doteraz panoval názor, že na zmeny, ktoré musí ľudstvo podniknúť, ak chce zmierniť globálne otepľovanie, máme čas do roku 2030, no najnovšie odhady sú o oveľa skeptickejšie a k prelomu v našom správaní sa k planéte by podľa nich malo dôjsť už do roku 2020.

Zdroj: Trnava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech