Mladá rodina si postavila exkluzívnu drevenú vilu s bazénom. Výnimočné bývanie obklopujú marhuľové sady a vinice

  • Mladá rodina s dvoma psami si splnila sen o modernom a udržateľnom dome na južnej Morave
  • Ich vysnívaný domov sa nachádza v malebnej oblasti Modrých hôr, obklopený vinicami a marhuľovými sadmi
Prodesi/Domesi
Prodesi/Domesi/BoysPlayNice
  • Mladá rodina s dvoma psami si splnila sen o modernom a udržateľnom dome na južnej Morave
  • Ich vysnívaný domov sa nachádza v malebnej oblasti Modrých hôr, obklopený vinicami a marhuľovými sadmi

Architekti z ateliéru Kotlas, s ktorými rodina spolupracovala, boli očarení potenciálom pozemku.

Vďaka vzájomnému pochopeniu a moderným technológiám, ako je virtuálna realita, sa podarilo vytvoriť bývanie, ktoré dokonale spĺňa potreby celej rodiny, a zároveň zapadá do okolitej krajiny.

Na úvod spolupráce sa architekti zišli s investorom na pozemku, ktorý ich ihneď nadchol. Ukázalo sa, že miesto má veľký potenciál a navyše, majiteľ má s architektmi rovnaké estetické cítenie, ktoré viedlo k vytvoreniu architektonicky kvalitnej a udržateľnej stavby.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

Na zladenie predstavy o priestore pomohlo v začiatkoch spolupráce využitie virtuálnej reality – konkrétne VR okuliarov. Klient si tak urobil jasnejšiu víziu o vnútorných priestoroch domu a s architektom Michalom Kotlasom sa dohovoril na kompletnom návrhu vrátane interiérov.

Vznikla tak drevostavba, umiestnená v existujúcej zástavbe rodinných domov na okraji obce, obklopená veľkým pozemkom, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti viníc a marhuľových sadov. A práve príroda v okolí domu, bola tým hlavným, čo inšpirovalo architekta pri práci na štúdii.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

„Chceli sme, aby zeleň zvonku prestúpila dovnútra do domu, čo sa podarilo vďaka preskleným stenám a átriám, ktoré cez terasy prepájajú vnútorný priestor so záhradou. V jednom z átrií sme nechali zasadiť strom, ktorý pri slnečnom svite vytvára zaujímavú hru svetla a tieňa, a zároveň tvorí určitú clonu obývacej miestnosti od exteriéru,“ hovorí architekt Michal Kotlas.

Vila v obkolesení marhuľových sadov

Hlavný vstup k domu je otvorený, bez oplotenia, a slúži na vjazd áut aj na peší príchod. Od okolia je dláždená plocha vchodovej časti oddelená betónovými stenami s priehľadmi do súkromnej časti záhrady. Tieto steny zároveň spájajú vnútorné priestory domu s okolím.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

Drevostavba je prízemná, splýva s krajinou, čo ešte umocňuje plochá strecha s extenzívnou zeleňou. Okrem estetickej funkcie má zeleň na streche svoj prínos aj v letných teplých dňoch, kedy zlepšuje celkovú klímu vo vnútri domu.

Všetky obytné miestnosti domu obopínajú terasy. Plochá strecha s presahom vytvára ich prirodzené krytie pred dažďom a slnkom. Pri hlavnej terase pred obývacou izbou je umiestnené kúpacie jazierko, ktoré rovnako ako vegetačná strecha pomáha upravovať klímu v teplých dňoch. Terasa umiestnená pozdĺž domu na druhej strane zase ponúka zapustený bazén s vonkajšou sprchou a vstupom na toaletu.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

Za domom sa nachádza okrasná záhrada, ktorá prechádza v pravidelný ovocný sad, zakončený objektom pre hostí a zázemím. Napriek tomu, že je dom pomerne veľký, pôsobí nenápadne a perfektne zapadá do okolitej krajiny.

Všetky obytné miestnosti sú maximálne prepojené so záhradou. Okná sú vedené od podlahy k stropu so skrytými rámami, aby nič nerušilo výhľad do okolia. Medzi dvoma miestnosťami, ktoré slúžia ako pracovne, je umiestnený prepojovací prvok – malé átrium s možnosťou posedenia.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

Vďaka tomu je zaistené prirodzené svetlo v chodbe, vedúce do izieb a kúpeľne. Hlavný obytný priestor s veľkou kuchyňou, jedálňou a posedením je maximálne otvorený smerom von. Tento efekt ešte umocňujú drevené akustické panely na strope, ktoré „prechádzajú“ cez bezrámové okná z interiéru, do podhľadu strechy v exteriéri.

zdroj: Prodesi/Domesi/BoysPlayNice

Tým sa celý priestor vo vnútri aj vonku opticky zväčšuje a prepája. V rohu obývacej miestnosti je krbová vložka s obstavbou, ktorá má vzhľad pohľadového betónu. Praktickou súčasťou domu je technická miestnosť so zázemím pre technológie, práčku a sušičku, spolu s pracovnou doskou na skladanie bielizne.

V miestnosti sa nachádza aj zvýšený psí sprchovací kút, vrátane špeciálnej sprchy s kefou na psiu srsť.

Zdroj: Prodesi/Domesi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá