Trojica nezvestných Poliakov je mŕtva, ohlásili záchranári. Situácia v horách je mimoriadne nepriaznivá

  • Trojica nezvestných Poliakov v horách, bohužiaľ, neprežila
  • Horská záchranná služba informovala o udalosti na sociálnej sieti
  • Situácia vo vysokohorskom prostredí je mimoriadne nepriaznivá
  • Horskí záchranári varujú všetkých návštevníkov hôr
  • Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier platí dnes lavínové nebezpečenstvo 2. stupňa
HZS
Ilustračný obrázok, Facebook/Horská záchranná služba
  • Trojica nezvestných Poliakov v horách, bohužiaľ, neprežila
  • Horská záchranná služba informovala o udalosti na sociálnej sieti
  • Situácia vo vysokohorskom prostredí je mimoriadne nepriaznivá
  • Horskí záchranári varujú všetkých návštevníkov hôr
  • Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier platí dnes lavínové nebezpečenstvo 2. stupňa

Nezvestní Poliaci, po ktorých bolo vyhlásené pátranie na slovenskej časti Tatier, zahynuli. Horská záchranná služba po nich pátrala od piatka a využila na to všetky dostupné zdroje.

„Záchranári intenzívne pátrali v sobotu aj v nedeľu za využitia všetkých dostupných prostriedkov – lokalizácia mobilného telefónu, prehľadávanie zo vzduchu za pomoci vrtuľníkov, prehľadávanie záchranármi HZS po zemi aj za pomoci dronu. Pri pátraní pomáhali aj poľskí horskí záchranári z TOPRu, ktorí využívali prístroj na vyhľadávanie mobilného signálu v teréne, keďže mobilné telefóny boli stále aktívne,“ informuje HZS na sociálnej sieti.


„Pravdepodobne sa jednalo a poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientami, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít, preto sa záchranári sústredili na lokality Batizovskej a Velickej próby. V obedňajších hodinách našli záchranári tri telá pod južnou stenou Kotlového štítu, žiaľ bez známok života.“

Vo vysokohorskom prostredí takmer všetkých horských oblastí pretrvávajú mimoriadne nepriaznivé podmienky. Ako informuje SITA, horská záchranná služba upozorňuje všetkých návštevníkov hôr.

Horskí záchranári odporúčajú ľuďom zvážiť pohyb v horských oblastiach popri takýchto podmienkach. Tí, ktorí sa však rozhodnú aj napriek tomu ísť na turistiku, by mali určite použiť železá a kompletný zimný výstroj. 

Horskí záchranári sú v maximálnej pohotovosti

Situácia vo vysokohorskom prostredí nie je ani zďaleka priaznivá, ako informuje SITA. Všetky výškové pásma sú pokryté ľadom a tvrdým snehom, vďaka čomu hrozí vysoké nebezpečenstvo pošmyknutia sa.

Už počas dňa 8. januára boli horskí záchranári nútení vyslať vrtuľník z Popradu k najvyššiemu vrchu Vysokých Tatier Gerlachovskému štítu. Podľa informácií, ktoré uvádza SITA, hľadali troch poľských horolezcov, ktorí sa nevrátili predchádzajúci deň z túry. Pátracia akcia však bola v sobotu prerušená.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Horská záchranná služba (@hzs_mvsr)

Neskôr mal záchranársky vrtuľník Air – Transport Europe priletieť na pomoc 12-ročnému chlapcovi, ktorý si na snowboarde na Štrbskom plese poranil hlavu. Záchranári mu poskytli ošetrenie a následne bol s otrasom mozgu v stabilizovanom stave prevezený do nemocnice.

Rovnako mali leteckí záchranári pomáhať aj v oblasti pod Končistou. Na mieste uviazli štyria poľskí turisti spolu so psom. Pre náročné zľadovatené podmienky sa nemohli vrátiť späť, a preto si privolali pomoc. Všetci boli bez akýchkoľvek zranení a od Sliezskeho domu pokračovali už samostatne.

Lavínové nebezpečenstvo

Okrem prípadov, ktoré sa odohrali vďaka mimoriadne nepriaznivým podmienkam, upozorňuje Horská záchranná služba na zvýšené lavínové nebezpečenstvo vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier. 

zdroj: Facebook/Horská záchranná služba/Screenshot

Ako ďalej uvádza SITA, v Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo 1. stupňa. 

Dôvodom lavínového nebezpečenstva má byť oteplenie predchádzajúcich dní, ktoré spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky, ktorá následne zamrzla. Ako uvádza SITA, za posledných 24 hodín nepribudol v oblasti takmer žiaden sneh. 

Zdroje: SITA, Facebook/HZS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie