Trojica Slovákov sa snaží o znovuzrodenie techna

  • Člen produkcie trenčianskeho festivalu Pohoda a tiež hudobník- Matwe Kaščák, produkčná Novej Cvernovky Paula Poštolková a Maroš Sabo vystupujúci pod prezývkou Detekm, ktorý sa tiež pracovne pohybuje v kultúre, spojili svoje sily a v piatok 16. novembra usporadúvajú piate vydanie techno party s názvom Nočná v Novej Cvernovke
  • Člen produkcie trenčianskeho festivalu Pohoda a tiež hudobník- Matwe Kaščák, produkčná Novej Cvernovky Paula Poštolková a Maroš Sabo vystupujúci pod prezývkou Detekm, ktorý sa tiež pracovne pohybuje v kultúre, spojili svoje sily a v piatok 16. novembra usporadúvajú piate vydanie techno party s názvom Nočná v Novej Cvernovke

Výhodou tejto trojice je práve práca prevažne s hudbou a produkčné zastrešenie viacerých hudobných podujatí, medzi ne patrí už spomínaný festival Pohoda, na ktorom sa každoročne podieľa aj Paula Poštolková. Matwe a Detekm sú už známe mená na domácej hudobnej scéne, preto sa rozhodli dať vďaka Nočnej priestor miestnym ale aj zahraničným hosťom. V Novej Cvernovke by ste márne hľadali len vyčerpávajúce tanečné kreácie na neznesiteľné BPM ťažko zachytiteľné v svetle stroboskopu. Nočná je hlavne výsledkom mapovania hudobnej scény v danom žánri a takisto si tvorivý tím dáva záležať na vizuálnej stránke akcie. Scénografia vzniká v spolupráci s architektom Lukášom Radošovským, ktorý sa zameriava primárne na svetelné inštalácie a celkovú atmosféru sály a baru Novej Cvernovky. Nočná sa zároveň touto formou snaží reflektovať aj súčasnosť, záleží jej na názore, čo je charakteristické aj pre odkaz Novej Cvernovky. Na dvoch úvodných vydaniach podujatia sa v priestoroch premietala vizuálna reakcia slovenských umelcov na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Piate pokračovanie zas vďaka grafickému dizajnu spracovalo fotografiu protestujúceho davu počas Nežnej revolúcie, ktorou si tak tieto udalosti, ktoré prebiehali od 17. novembra 1989, pripomína.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Nová Cvernovka

Vrátane silnej vizuálnej stránky sa návštevníci môžu tešiť na kvalitný line-up. V piatok, 16. novembra, máte možnosť vypočuť si Arianu z Prahy- mixuje tvrdšie techno, ktorým sa pomaly dostáva ku hlbším vrstvám a premyslenejším hudobným kombináciám, od ambientu po energickú temnotu. Tú však rada následne odľahčuje. Pravidelne vystupuje v Čechách a začala organizovať parties s názvom “Girls gone Wildt” (v pražskom klube Wildt), kde sa snaží zhromažďovať práve ženy, ktoré sa podobnému žánru venujú a rady by svoju tvorbu prezentovali.

Z Ukrajiny zavíta na Nočnú Burning Woman, ktorú ovplyvnilo vyrastanie v priemyselnom srdci krajiny, v okolí výrobných závodov a narastajúcich stavieb, čo sa odráža aj v jej hudbe. Ako hudobná producentka čerpá inšpiráciu z hudby 80. rokov, ktoré odrážajú progresívne myslenie a avantgardný prístup v danej dobe. Sama tvrdí, že jej inšpiračným zdrojom je práve pocit neznesiteľnosti v skladbách.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Nová Cvernovka

Ženské obsadenie vyvažuje slovenská scéna- na podujatí sa objaví Peal, jednou nohou vo svete štandardného a dynamického bangig techna a druhou v nových alternatívnejších vodách špinavých od EBM a iných elektronických odnoží. Práve preto sa ako jeden z mála objavuje tak na klasických techno večeroch, ako aj na akciách s experimentálnou hudbou. Za približne 15 rokov aktívneho hrania sa okrem iného objavil aj v berlínskom Tresore.

Častým účinkujúcim Nočnej je aj Detekm, ktorý sa nielen podieľa na jej organizácii, ale rád zahrá svoje vlastné skladby, v ktorých kombinuje deep house s dub techno plynúcim až ku čistému technu.

Mnoho hudobných žánrov prichádza k istému znovuzrodeniu kombinovaním súčasných prvkov. Spolu s technickou vyspelosťou spoločnosti je, zdá sa, práve elektronická hudba na svojom vrchole. Kaščák, Poštolková a Sabo sa práve týmto podujatím snažia posunúť aj techno a prinášať na Slovensko čerstvé novinky, mladé talenty a významné mená. To všetko je zasadené do prostredia Novej Cvernovky, ktorá sa vždy na jeden večer ponorí do hry svetiel a klubovej temnoty.

 

Piatok 16.11., 22:00, Nočná 5.0 v Novej Cvernovke: https://www.facebook.com/events/285696908818782/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK