Trump bol 40 rokov sledovaný ako záujmová osoba. Vysvitlo, že okrem KGB ho monitorovala aj československá ŠtB

  • Podľa zistení Guardianu mal byť Donald Trump 40 rokov evidovaný ako záujmová osoba ruských tajných služieb
  • Mal byť ochotný propagovať protizápadnú propagandu
  • Prvýkrát bol v hľadáčiku tajných služieb po svadbe s Ivanou. Agenti KGB mu lichotili a nahovárali ho, aby vstúpil do politiky
Trump2
SITA/AP, Evan Vucci
  • Podľa zistení Guardianu mal byť Donald Trump 40 rokov evidovaný ako záujmová osoba ruských tajných služieb
  • Mal byť ochotný propagovať protizápadnú propagandu
  • Prvýkrát bol v hľadáčiku tajných služieb po svadbe s Ivanou. Agenti KGB mu lichotili a nahovárali ho, aby vstúpil do politiky

Podľa zistení britského Guardianu mal byť bývalý prezident Donald Trump 40 rokov evidovaný ako záujmová osoba ruských tajných služieb, ktorá je ochotná propagovať protizápadnú propagandu.

Bývalý agent KGB Jurij Švets, ktorého vyslal do Washingtonu Sovietsky zväz v 80. rokoch, prirovnal Trumpa k „Päťke z Cambridge“, britským špiónom, ktorí počas druhej svetovej a studenej vojny odovzdávali Moskve utajované informácie.

zdroj: SITA/AP, Jae C. Hong

Švets je momentálne zdrojom pripravovanej knihy American Kompromat amerického autora Craiga Ungera, ktorá preskúma vzťah bývalého prezidenta a Ruska.

Švet, ktorý v KGB dostihol hodnosti majora, vo Washigtone pracoval pre ruskú tlačovú agentúru Tass. V roku 1993 sa natrvalo presťahoval do USA a získal americké občianstvo. Pracuje ako podnikový bezpečnostný vyšetrovateľ a bol spoločníkom Alexandra Litvinenka, ktorý bol v roku 2006 v Londýne zavraždený.

Trump vyrastal s otcom psychopatom, milionárom sa stal už ako 8-ročný. Jeho prezidentovanie je plné škandálov, ale aj úspechov

Prvýkrát v hľadáčiku tajných služieb po svadbe s Ivanou 

Unger uviedol, že Trump sa na ruskom radare prvýkrát objavil v roku 1977, keď sa oženil so svojou prvou manželkou, českou modelkou Ivanou Zelníčkovou. Trump sa stal terčom špionážnej operácie, na ktorú dohliadala československá spravodajská služba ŠtB v spolupráci s KGB.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

O štyri roky neskôr získal svoj prvý významný projekt na Manhattane, s ktorým sa dostal do povedomia verejnosti. Išlo o rekonštrukciu hotela Commodore, ktorý sa po otvorení premenoval na Grand Hyatt. Práve preň mal Trump zakúpiť 200 televíznych prijímačov od Semyona Kislina, sovietskeho emigranta, ktorý spoluvlastnil elektroniku Joy-Lud na Piatej avenue.

Švets označil Kislina za „agenta pozorovateľa“ a obchod mala tiež ovládať KGB. Práve Kislin mal mladého Trumpa označiť ako záujmovú osobu pre KGB. Kislin popiera kontakty na ruskú tajnú službu.

Lichotili mu a nahovárali ho, aby vstúpil do politiky 

V roku 1987 Trump a Ivana po prvýkrát navštívili Moskvu a Petrohrad. Švets uviedol, že agenti KGB na Trumpa použili taktiku, ktorá platí do dnes. Lichotili mu a uvádzali, že by mal ísť do politiky. Trump sa pritom s myšlienkou vstupu do politiky pohrával už od začiatku 80. rokov 20. storočia.

„Zhromaždili veľa informácií o jeho osobnosti, aby vedeli, o koho ide. Mali pocit, že je intelektuálne a psychologicky mimoriadne zraniteľný, a miluje lichôtky. Toto využili. Hrali hru, že na nich nesmierne zapôsobila jeho osobnosť, a že uverili, že to je človek, ktorý by raz mal byť prezidentom USA – že práve ľudia ako on môžu zmeniť svet, “ uviedol Švets pre Guardian.

Práve po návrate z Ruska sa začal Trump vážnejšie zaoberať myšlienkou kandidatúry na republikánsku nomináciu na prezidenta. Trump krátko nato zverejnil svoj „politický“ manifest k zahraničnej politike vo Washington Post a Boston Globe s titulkom: „Na americkej politike zahraničnej obrany nie je nič, čo trochu chrbtovej kosti nedokáže vyliečiť.“

Trumpov manifest

Trumpov manifest vyjadril niekoľko netradičných názorov na studenú vojnu a administratívu Ronalda Reagana, obvinil Japonsko z vykorisťovania USA a spochybnil účasť USA v NATO.

Trump to opísal ako „o tom, prečo by Amerika mala prestať platiť za obranu krajín, ktoré si môžu dovoliť brániť sa“. Podobné netradičné názory zastával Trump aj ako prezident, keď veľakrát uviedol, že USA je Južnou Kóreou alebo Európskou úniou vykorisťované.

Spochybňoval aj NATO a platenie obrany iným štátom. „Nič také som nepočul, kým sa Trump nestal prezidentom tejto krajiny. Bolo ťažké uveriť, že to niekto zverejní pod jeho menom, a že na západe urobí dojem na skutočne vážených ľudí, ale stalo sa tak, a nakoniec sa tento človek stal prezidentom,“ uviedol bývalý agent.

zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon. Budú v novom lietadle cestovať i americkí prezidenti?

Moskva prijala Trumpovo víťazstvo s radosťou 

Moskva mala Trumpovo víťazstvo v roku 2016 prijať s radosťou. Trumpov vzťah s Ruskom od začiatku budil pochybnosti. Nakoniec ho preverovalo vyšetrovanie špeciálneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý vyšetroval údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb 2016 a údajné prepojenie samotného Trumpa a jeho tímu na ruských predstaviteľov.

zdroj: SITA/AP, Alex Brandon, File. Na snímke Trump so Stevom Bannonom a Michaelom Flynnom

Trumpovi sa nepodarilo dokázať úmyselnú spoluprácu s Rusmi aj napriek tomu, že jeho zať Jared Kushner, jeho syn Donald Jr. a členovia jeho kampane Michael Flynn, Paul Manafort a Jeff Sessions sa preukázateľne stretávali s ruskými predstaviteľmi.

Donald Jr. a Kushner sa mali dokonca stretnúť s ruskou právničkou v Trumpovom sídle Trump Tower, kde s ňou mali preberať možnosť zaobstarania kompromitujúcich materiálov na demokratickú nominantku Hillary Clinton.

Manafort a Flynn boli obvinení FBI. Flynn sa priznal, že FBI klamal, Trump mu počas svojho funkčného obdobia udelil milosť.

Naopak, preukázalo sa, že ruskí hackeri na príkaz Vladmira Putina napádali Trumpovu súperku Hillary Clinton a aj Demokratický národný výbor.

Muellerova správa sklamaním 

Moskovský projekt, iniciatíva Centra pre americký akčný fond pokroku, napriek tomu zistil, že Trumpov kampaňový tím mal najmenej 272 známych kontaktov a najmenej 38 stretnutí s operatívcami spojenými s Ruskom.

USA má ďaleko od oázy pokoja, hrozia im ďalšie útoky. Kongresmani a Mike Pence sa kvôli Trumpovi boja o život

„Pre mňa bola správa Muellera veľkým sklamaním, pretože ľudia očakávali, že to bude dôkladné vyšetrenie všetkých väzieb medzi Trumpom a Moskvou, no to, čo sme dostali, bolo len vyšetrovanie otázok súvisiacich s trestnou činnosťou. Vo vzťahu medzi Trumpom a Moskvou neexistovali žiadne kontrarozviedkové aspekty, “ povedal Švets na adresu Muellerovho vyšetrovania.

 „Trump bol v mnohých ohľadoch dokonalým terčom: bol márnivý a narcistický. Bol sledovaný 40 rokov, a to až do jeho zvolenia,“ uviedol na adresu bývalého prezidenta pre Guardian spisovateľ Unger.

Zdroj: the Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá