Trump chce do niekoľkých týždňov obnoviť ekonomiku v krajine, počet nakazených však rapídne stúpa

  • V USA je počet nakazených novým koronavírusom tretím najvyšším na svete, hneď po Číne a Taliansku
  • Prezident chce aj napriek stále rastúcim číslam do niekoľkých týždňov obnoviť ekonomiku v krajine
trump (1)
TASR,AP/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V USA je počet nakazených novým koronavírusom tretím najvyšším na svete, hneď po Číne a Taliansku
  • Prezident chce aj napriek stále rastúcim číslam do niekoľkých týždňov obnoviť ekonomiku v krajine

Spojené štáty sú treťou najviac postihnutou krajinou novým koronavírusom. Prezident krajiny však na svojich slovách trvá, a aj napriek rastúcemu počtu nakazených a úmrtí, by chcel ekonomiku obnoviť už o pár týždňov, informoval dnes ráno The Guardian. Celkový počet prípadov v krajine sa aktuálne vyšplhal na 46 145 nakazených s 582 mŕtvymi. Za včerajší deň pribudlo 2 411 ochorených.

Zotavovanie horšie ako choroba

Donald Trump plánuje obnoviť súčasný stav ekonomiky už za niekoľko týždňov, pričom iné krajiny hovoria o mesiacoch. Odmieta sa prikloniť k radám a návrhom členov národného zdravotníctva a bude myslieť ako ekonóm, povedal na pondelkovom brífingu v Bielom dome.

Zotavovanie nemôže byť horšie ako samotný problém. Krajinu musíme otvoriť, pretože stagnácia a vyčkávanie znamená väčší problém,“ vyjadril sa pre agentúru AP a zároveň to potvrdil aj na svojom Twitteri, kde vo veľkom komunikuje s fanúšikmi.

Americké zdravotníctvo varuje, že len vtedy sa krajina môže s pandémiou vyrovnať, ak sa skutočne obmedzí sociálny kontakt obyvateľov na minimum, ľudia ostanú doma a budú dôkladne dodržiavať všetky bezpečnostné preventívne opatrenia. Po vzore iných krajín, ktoré situáciu včas podchytili, klesne počet nakazeným. Nebude to však trvať len niekoľko desiatok dní, v hre sú rozhodne mesiace.

Najhoršia situácia je v New Yorku, to nič to nemení na fakte, že vírus sa rýchlo šíri a trpí celá krajina. Nepriaznivo dopadá ekonomická situácia aj na obyvateľov. Mnohí prichádzajú o prácu, zamestnávatelia sú nútení v snahe zachrániť firmy, znižovať zamestnancom platy a je potrebné sa starať o chorých.

Život je rovnako krehký ako ekonomika,“ hovorí Trump a preto sa opatreniam, ktoré majú pomôcť krajine nebráni, a aj napriek stále sa zvyšujúcej miere nákazy, plánuje nájsť spôsob, ako ekonomiku a biznisové podhubie obnoviť a posilniť.

zdroj: TASR/AP

Netrpezlivosť, ktorá amerického prezidenta sprevádza od začiatku šírenia nákazy v krajine, je evidentná. Finančný analytik Larry Kudlow sa vyjadril v prospech Donalda Trumpa.

Nemôžeme zastaviť ekonomiku. Ekonomické náklady jednotlivcov sú jednoducho príliš vysoké,“ uviedol najvyšší ekonomický poradca prezidenta v pondelok v  rozhovore pre Fox News Channel s tým, že z pozície štátu budú musieť prísť náročné rozhodnutia a kompromisy.

Nezabíja len koronavírus

Americkí ekonómovia na čele s prezidentom Donaldom Trumpom sa zhodujú na tom, že nový koronavírus nie je to jediné, čo môže krajinu zničiť. Práve klesajúca ekonomika a nečinnosť krajiny v tomto smere, dokáže napáchať ešte väčšie škody. Tie môžu byť podľa ich slov dokonca fatálne.

Vina za šírenie COVID-19

Najnovšie sa Trump zamyslel aj nad svojimi tvrdeniami o tom, že Američania ázijského pôvodu nesú vinu za šírenie koronavírusu. Títo však viac nesmú byť obviňovaní za jeho šírenie, interpretuje slová amerického prezidenta agentúra SITA. Vyjadril sa tak po tom, čo sa stal terčom kritiky za výroky, v ktorých označil ochorenie COVID-19 za „čínsky vírus“.

Po kritike však svoju rétoriku zmiernil a teraz tvrdí, že je „veľmi dôležité plne chrániť“ Američanov s ázijskými koreňmi, ktorých jedným dychom označil za „úžasných ľudí“.

Je veľmi dôležité, aby sme plne chránili našu ázijsko-americkú komunitu v Spojených štátoch i na celom svete,“ povedal prezident na tlačovej konferencii vo Washingtone. „Šírenie vírusu nie je v žiadnom prípade ich vina,“ poznamenal.

Trump ešte počas minulotýždňovej tlačovej konferencie používal slovné spojenie „čínsky vírus“ a odmietol upozornenia reportérov, že by výraz mohol byť rasistický.

(Vírus) pochádza z Číny. Nie je to vôbec rasistické,“ reagoval vtedy šéf Bieleho domu. Trumpove vyjadrenia nasledujú po tom, čo sa ázijská komunita stala v súvislosti s pandémiou terčom verbálnych aj fyzických útokov. Koronavírus sa v Spojených štátoch stále rýchlo šíri.

Zdroje: theguardian.com, apnews.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK