Trump chce kúpiť Grónsko. Dánski politici reagujú výsmechom

  • Americký prezindent Donald Trump sa pohráva s myšlienkou kúpiť najväčší ostrov na svete
  • V septembri sa chce pri návšteve Kodane stretnúť s dánskym a grónskym premiérom a o kúpe diskutovať
  • Dánski politici to považujú za žart
trump a greenland
unsplash
  • Americký prezindent Donald Trump sa pohráva s myšlienkou kúpiť najväčší ostrov na svete
  • V septembri sa chce pri návšteve Kodane stretnúť s dánskym a grónskym premiérom a o kúpe diskutovať
  • Dánski politici to považujú za žart

Podľa slov agentúry Reuters sa americký prezident snaží získať dánske autonómne územie. Bývalý dánsky premiér Lars Lokke Rasmussens  sa na margo Trumpovým smelých investičných plánov vyjadril so zdivením. Na Twitteri uviedol, že musí ísť o prvoaprílový žart.

Ako prvý informoval verejnosť o amerických plánoch portál The Wall Street Journal. Hoci boli rozmary Donalda Trumpa v Dánsku prijaté skôr s úsmevom, Biely Dom sa k situácii postavil s najväčšou vážnosťou.

View this post on Instagram

President Trump made his name on the world's most famous island. Now he wants to buy the world’s biggest.⠀ ⠀ The idea of the U.S. purchasing Greenland has captured the former real-estate developer's imagination, according to people familiar with the deliberations, who said Trump has, with varying degrees of seriousness, repeatedly expressed interest in buying the ice-covered autonomous Danish territory between the North Atlantic and Arctic oceans.⠀ ⠀ In meetings, at dinners and in passing conversations, Mr. Trump has asked advisers whether the U.S. can acquire Greenland, listened with interest when they discuss its abundant resources and geopolitical importance, and, according to two of the people, has asked his White House counsel to look into the idea.⠀ ⠀ Some of his advisers have supported the concept, saying it was a good economic play, two of the people said, while others dismissed it as a fleeting fascination that will never come to fruition. It is also unclear how the U.S. would go about acquiring Greenland even if the effort was serious.⠀ ⠀ Read more at the link in our bio.⠀ ⠀ 📷: Lucas Jackson/Reuters

A post shared by The Wall Street Journal (@wsj) on

Ak toto skutočne zvažuje, je to bezpochybný dôkaz o tom, že sa pomiatol. Myšlienka, že Dánsko predá 50.000 obyvateľov Spojeným štátom je totálne zvrátená,“ povedal hovorca dánskych pravičiarov Soren Espersen.

Grónsko ako samostatne vládnúca súčasť Dánska, nachádzajúca sa medzi Severoatlantickým a Arktickým oceánom, je závislá od ekonomickej kráľovskej podpory. Členka druhej najväčšej grónskej politickej strany Aaja Chemnitz Larsen si je istá, že väčšina obyvateľov Grónska považuje z dlhodobej perspektívy za výhodnejšie mať prepojenie s Dánskom než s USA. Predaj Grónska preto vylučuje.

Ani premiér a ani minister zahraničných vecí zatiaľ nezaujali k situácii žiadne oficiálne stanovisko. Vyjadriť by sa však mali v priebehu dnešného dňa, informovala svetová agentúra Reuters. Americká ambasáda sídliaca v Kodani rovnako neposkytla komentár.

Grónsko ako krajina však láka mnohé mimoeurópske mocnosti. Výhodná strategická poloha a bohaté minerálne zásoby sú už dlho tŕňom v oku pre Čínu, Rusko a aj Spojené štáty. Už v máji tohto roku nastali pokusy o získanie územia a tak si na ne Dánsko musí dávať pozor.

View this post on Instagram

This small collection shows the village Ilimanaq in Greenland during the short summer. The way to Ilimanaq by boat was absolutely marvelous as you pass by the enormous grounded icebergs from Kangia ice fjord along the way.⠀⁠⠀ –––––––––––––––––––––––––––––⁣⠀⠀⁠⠀ Camera Nikon D750⠀⠀⠀⁠⠀ Lens: Nikkor 14-24 mm f/2.8⠀⠀⠀⁠⠀ First image is a vertical panorama, two horizontal images stitched, handheld, polarizer filter⁠⠀ –––––––––––––––––––––––––––––⁣⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ ⁠⠀ #diskobay #greenland #visitgreenland #ilimanaq #ilulissat #arctic #arcticcircle #earthpix #earthfocus #discoverearth #earthofficial #theglobewanderer #natgeotravel #naturelovers #globalcapture #awesomeglobe #discoverglobe #earthspirit #wildernessculture #yourshotphotographer #ourplanetdaily⁣ #landscapelover⁠ #country_features #ig_countryside⁠

A post shared by Dennis Hellwig (@dennis.hellwig) on

V roku 1951 bola medzi Dánskom a USA podpísaná zmluva o spoločnej obrane ostrova. Americké obranné zložky si v Grónsku vybudovali svoju leteckú základňu. Volá sa Thule Air Base, je funkčná a na severe ostrova sa nachádza dodnes. Grónsko je súčasťou Dánskeho kráľovstva, no svoje vnútorné záležitosti si spravuje samo. Z Kodane sa však riadi obrana a zahraničná politika.

„S Grónskom sa nebude obchodovať ako za koloniálnych čias,“ vyjadril sa na margo anekčných metód Trumpa Martin Lidegaard, bývalý minister zahraničných vecí.

Zároveň označil nápad amerického prezidenta ako groteskný. Rokovanie o kúpe neplánujú počas americkej návštevy dánski a grónski politici ani zaradiť do agendy. Čo ich však reálne znepokojuje sú narastajúce americké záujmy v oblasti Arktídy.

Zdroj: Reuters, Twitter.com, Wwsj.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech