Trump chce regulovať príspevky na Facebooku či Twitteri, teraz však na to nemá právo

  • Politika moderovania publikovaných príspevkov a diskusií by mala byť podľa Trumpa v rukách štátu
  • Odborníci sa zhodujú, že takýto dosah prezident nemá
donald (1)
TASR/AP/Alex Brandon
  • Politika moderovania publikovaných príspevkov a diskusií by mala byť podľa Trumpa v rukách štátu
  • Odborníci sa zhodujú, že takýto dosah prezident nemá

Aktuálny americký prezident Donald Trump chce zákonne regulovať príspevky, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach. Tie sú podľa neho politicky zaujaté. Vyhlásil to včera podvečer. Sociálna sieť Twitter jeho príspevok skontrolovala a následne ho odstránila. Dôvodom bolo šírenie konšpiračných teórií. 

Povoľuje to zákon?

Na margo stredajšieho vyhlásenia chce dokonca vydať nariadenie, ktoré sa má týkať sociálnych médií. Nejde len o Twitter, ktorý podľa neho včera napáchal obrovské škody a obmedzil slobodu prejavu. Chce sa zapojiť do regulácie príspevkov na Google aj Facebooku. 

Právni experti, ktorí sa problematike venovali, však pre Business Insider uviedli, že prezident nemá žiadnu právnu autoritu a tým pádom ani schopnosť takéto obmedzenie vykonávať. Trump hovoril o zrušení niektorých sociálnych sietí, ktoré však sám vo veľkom využíva a v čase sociálnej izolácie mu plnohodnotne nahrádzajú predvolebné mítingy. Jeho vyhlásenia dokonca označili za prázdne reči. 

Z posledných stanovísk a plánovaných počinov prezidenta Trumpa je jasné, že sa takýmto spôsobom snaží zmanipulovať Twitter a núti ich, aby publikovali presne to, čo si praje. Takéto manažovanie však nemá nič spoločné s otvoreným demokratickým dialógom a už vôbec nie so slobodou prejavu, ktorého sa súčasný prezident tak domáha.

Jeho hrozby však môžu podľa slov denníka Washington Post viesť k preskúmaniu regulačnej politiky, ktorú Twitter používa. 

Reagoval aj Zuckerberg

CEO spoločnosti Facebook, ktorá združuje viaceré sociálne siete, sa k vzniknutej situácii vyjadril tiež. Nemyslí si, že Twitter reagoval správne. V dennom spravodajstve televízie Fox však opakovane potvrdil, že jeho sociálne médium vyznáva inú politiku, ako Twitter, uvádza portál The Hill.

„Som presvedčený, že Facebook by nemal byť hodnotiacim faktorom a jediným pravdivým regulátorom všetkého, čo ľudia hovoria online,“ uviedol  Mark Zuckerberg a dodal, že súkromné spoločnosti by takéto zásahy skutočne nemali robiť, z ich pozície im to neprináleží.

Zdroje: thehill.com, businessinsider.com, washingtonpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech