Trump chce ťažiť nerastné suroviny na Mesiaci

  • Americký prezident Trump chce začať ťažbu na Mesiaci
  • Vedie ho k tomu boj o nerastné suroviny na Zemi
mesiac ťaženie
Zdroj: Pixabay
  • Americký prezident Trump chce začať ťažbu na Mesiaci
  • Vedie ho k tomu boj o nerastné suroviny na Zemi

Americký prezident nedávno podpísal vládne nariadenie, v ktorom sa uvádza, že Amerika má právo skúmať a využívať zdroje z vesmíru. Podľa Trumpa nepotrebujú Spojené štáty žiadnu medzinárodnú dohodu alebo povolenie, aby tak mohli urobiť.

Ale prečo chce ťažiť vo vesmíre a aké by mali z toho výhody? Podľa Sarah Cruddas novinárky z Radio 1 Newsbeat môže ťažba na Mesiaci pomôcť ľuďom cestovať na vzdialenejšie miesta vo vesmíre.

Novinárka tvrdí, že by sa Mesiac mohol stať „medzigalaktickou čerpacou stanicou,“ pretože má zdroje potrebné na raketové palivo ako napríklad vodík a kyslík.

Hlbší prieskum vesmíru ako aj Mesiaca je potrebný, pretože vesmír má veľa zdrojov, ktoré môžu byť použité na prospech našej planéty. Profesor Benjamin Sovacool hovorí, že svet prechádza k obnoviteľným zdrojom energie z dôvodu zmeny klímy, ale aj napriek tomu tieto vesmírne zdroje potrebujeme. „Momentálne vyčerpávame zdroje, ktoré máme,“ povedal pre Radio 1 Newsbeat.

Sovacool je profesorom energetickej politiky na Univerzite v Sussexe a tvrdí, že ťažba väčšieho množstva materiálov vo vesmíre môže pomôcť pri vývoji vecí, ako sú elektrické autá, čo by bolo z dlhodobého hľadiska prospešné pre životné prostredie. „Kovy ako lítium alebo kobalt sú hlavne na miestach ako Čína, Rusko alebo Kongo a je ťažké sa k nim dostať. Ťažba na Mesiaci jednou entitou môže byť jednoduchšia varianta, ako ich získať,“ dodáva.

Cruddas doplnila, že ťažba týchto materiálov na Zemi v miestach ako je Kongo, sa robí v „hrozných podmienkach“.

Vzťahy s Čínou

Jedným z dôvodov rozhodnutia prezidenta Trumpa ťažiť na Mesiaci by mohol byť nedostatočný prístup USA k nerastným surovinám v porovnaní s inými časťami sveta.

„USA preteky prehrávajú – ostatné krajiny ako napríklad Čína a Rusko ďalej napredujú,“ hovorí Sovacool.

Od nástupu prezidenta Trumpa existuje napätie medzi USA a Čínou. Presadenie vesmírnej ťažby by bolo veľké víťazstvo amerického prezidenta, nakoľko by predbehol hlavne Čínu.

Nie je na to naozaj potrebný medzinárodný súhlas?

Príkaz prezidenta Trumpa je jasný, že sa nebude uplatňovať medzinárodné právo na úsilie USA vo vesmíre – ale zákony o tom, čo ľudia môžu robiť mimo planéty, sú viac menej definované. Vesmírny zákon sa vyvíja, a bude sa v priebehu času určite meniť. Žiadna krajina „nemôže tvrdiť, že vlastní Mesiac“, ale v súčasnosti sa aplikuje právo podobné námornému právu, čo v skratke znamená asi: Ak prídete prvý, niečo tam nájdete a začnete ťažiť, je to vaše.

Zameranie našej pozorností na vesmír môže byť nevyhnutné z dôvodu zmeny klímy na našej planéte. Jedným z argumentov, prečo by sme sa ako ľudstvo malo zamerať viacej na vesmír, či už jeho objavovanie ako aj ťažbu, je práve argument klimatických zmien na Zemi. Vedci sa obávajú toho, že si našu planétu tak zničíme, že ju nakoniec budeme musieť opustiť.

 

Zdroje: BBC.com, Sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech