Trump háji 17-ročného mladíka, ktorý strieľal do protestujúcich. Teraz ho príde navštíviť do väznice

  • Donald Trump hájil čin Kyle Rittenhousa, ktorý čelí obvineniam z toho, že strielaľ protestujúcich
  • Streľba si vyžiadala dvoch mŕtvych a tretieho vážne zraneného
  • Trump plánuje tento týždeň navštíviť mesto Kenosha, kde sa incident stal a to aj napriek tomu, že ho pred tým vystríhali
BeFunky-collage-91
Twitter/@TheRealFrost_, TASR
  • Donald Trump hájil čin Kyle Rittenhousa, ktorý čelí obvineniam z toho, že strielaľ protestujúcich
  • Streľba si vyžiadala dvoch mŕtvych a tretieho vážne zraneného
  • Trump plánuje tento týždeň navštíviť mesto Kenosha, kde sa incident stal a to aj napriek tomu, že ho pred tým vystríhali

Americký prezident Donald Trump hájil čin Kyle Rittenhousa, ktorý čelí obvineniam z toho, že strieľal protestujúcich v meste Kenosha v štáte Wisconsin. Streľba si vyžiadala dvoch mŕtvych a tretieho vážne zraneného. V súvislosti s tým 17-ročný mladík čelí viacerým obvineniam. Trump uviedol, že by Rittenhousa pri protestoch pravdepodobne zabili, ak by nevystrelil z nelegálne držanej zbrane, ktorú si zobral so sebou, informuje o tom denník Daily Mail.

Snažil sa im utiecť a potom spadol a oni ho veľmi násilne napadli,“ povedal Trump pre televíziu NBC NEWS na tlačovom brífingu v pondelok. „Asi bol vo veľmi veľkých ťažkostiach, pravdepodobne by bol zabitý, dodal.

Trump plánuje tento týždeň navštíviť mesto Kenosha, kde sa incident stal a to aj napriek tomu, že ho pred tým vystríhali. Wisconsinský guvernér Tony Evers prezidentovi napísal list, v ktorom ho vyzval, aby zvážil svoju cestu, keďže sa mesto stále potýka s rasovými nepokojmi, ktoré vyvolalo postrelenie Afroameričana Jacoba Blakea políciou.

Biely dom si podľa námestníka jeho hovorkyne Judda Deerea cení, že sa naň obrátili ľudia z Kenoshe, ktorí by „privítali prezidentovu návštevu a túžia po vodcovstve na podporu miestnych orgánov činných v trestnom konaní a podnikov, ktoré zvandalizovali počas protestov“. „Prezident Trump sa teší na utorkovú návštevu a pomoc pri uzdravovaní a znovuvybudovaní tohto úžasného mesta,“ uviedol v nedeľu v noci vo vyhlásení, ktoré cituje televízia CNN.

Podľa guvernéra bude mať prezidentova prítomnosť opačný účinok. „Obávam sa, že vaša prítomnosť iba zdrží našu prácu s cieľom prekonať rozpor a pohnúť sa ďalej. Je našou prácou ako zvolených predstaviteľov ísť príkladom a byť upokojujúcou prítomnosťou pre ľudí, o ktorých vieme, že sú ranení, smútia a snažia sa vyrovnať s traumou. Teraz nie je čas na rozporuplnosť. Teraz nie je čas, aby volení predstavitelia ignorovali ozbrojených militantov a mimoštátnych podnecovateľov, ktorí chcú prispieť k nášmu trápeniu,“ uviedol okrem iného demokratický guvernér v liste prezidentovi.

Trumpovu návštevu Kenoshe oznámil Biely dom v sobotu s tým, že prezident sa stretne s tamojšími bezpečnostnými zložkami a preskúma niektoré škody, ktoré spôsobili nedávne protesty. Na otázku, či sa Trump stretne aj s Blakeovou rodinou, Deere v sobotu reagoval s tým, že jeho rozvrh ešte nie je úplne dokončený.

Z Kenoshe sa stalo nové epicentrum protestov proti rasizmu po tom, čo biely policajt sedemkrát strelil Blakea do chrbta. Miestni predstavitelia o incidente s Blakeom neposkytli veľa detailov, ale naďalej reagujú na nočné protesty v meste.

Zdroje: Daily Mail, SITA, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech