Trump nečakane pripustil, koľko ľudí by mohlo zomrieť na koronavírus v USA. Predĺžil aj mimoriadne opatrenia

  • Donald J. Trump počas prejavu v Bielom dome pripustil, že na koronavírus môže v Spojených štátoch zomrieť aj viac ako 100-tisíc ľudí
  • Mimoriadne opatrenia, týkajúce sa obmedzenia šírenia koronavírusu budú trvať ešte minimálne do konca apríla
  • Americký prezident spolu s jeho úradníkmi teraz zháňa potrebné ochranné pomôcky po celom svete
upp
wikimedia.org-White House, unsplash.com
  • Donald J. Trump počas prejavu v Bielom dome pripustil, že na koronavírus môže v Spojených štátoch zomrieť aj viac ako 100-tisíc ľudí
  • Mimoriadne opatrenia, týkajúce sa obmedzenia šírenia koronavírusu budú trvať ešte minimálne do konca apríla
  • Americký prezident spolu s jeho úradníkmi teraz zháňa potrebné ochranné pomôcky po celom svete

„Až 2,2 milióna Američanov zomrie, ak nebudeme konať,“ uviedol Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome. Ak sa nám podarí znížiť počet úmrtí na 100 až 200- tisíc, bude to znamenať, že sme odviedli veľmi dobrú prácu,” dodal. Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, potvrdil podobné odhady.

Trump na konferencii uviedol, že úmrtnosť na koronavírus dosiahne v Spojených štátoch svoje maximum okolo Veľkej noci. Od 12. apríla by sa podľa jeho slov mal počet denných úmrtí v USA znižovať. Trump taktiež predĺžil opatrenia proti koronavírusu do konca apríla.

Press Briefing with Coronavirus Task Force

Watch President Trump's press briefing with the Coronavirus Task Force LIVE at 5:00 p.m. ET!

Gepostet von The White House am Sonntag, 29. März 2020

 

V súčasnosti registrujú v Spojených štátoch viac než 142-tisíc potvrdených prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo už takmer 2 500 osôb. Krajina má medzičasom najvyšší počet nakazených na svete.

USA ako ďalšie epicentrum pandémie?

Ešte pred mesiacom Donald Trump tvrdil, že v USA je epidémia pod kontrolou a koronavírus porovnával s chrípkou. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa však v súčasnosti obáva, že USA, ktoré majú takmer 330 miliónov obyvateľov, by mohli byť ďalším epicentrom pandémie. Momentálne je väčšina úmrtí registrovaných v štáte New York. Veľké ohniská sa vyskytujú aj v štátoch Washington, Kalifornii, Michigane, Louisiane a New Jersey.

We are marshalling the full power of government and society to achieve victory over the virus. Together, we will endure, we will prevail, and we will WIN! #CARESAct

Gepostet von Donald J. Trump am Freitag, 27. März 2020

Je protiamerické“, dať New York do karantény?

Prezident USA už potvrdil, že nevyhlási karanténu pre štát New York a okolité štáty. Tento víkend uviedol, že sa tak rozhodol na základe odporúčaní pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus a že to nebude potrebné.

Zaujímavé je, že len krátko predtým sa Trump vyjadril, že by mohol zaviesť karanténu v New Yorku, častiach New Jersey a Connecticutu, aby spomalila šírenie nového koronavírusu. Informuje BBC. Trumpovo vyhlásenie prišlo po tom, čo možnú karanténu New Yorku skritizoval tamojší guvernér Andrew Cuomo. Podľa neho by bolo uvalenie karantény na celý štát nezmyselné, protiamerické a zrejme aj nelegálne.

zdroj: wikimedia.org- White House

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už vydalo varovanie, aby sa obyvatelia štátov New York, New Jersey a Connecticut po dobu 14-tich dní zdržali cestovania, ak to nie je nevyhnutné. Netýka sa to poskytovateľov služieb, zdravotníkov či dodávateľov potravín.

USA žiada o pomoc iné krajiny

Trumpa a jeho pracovníci apelujú na krajiny po celom svete, aby Spojeným štátom darovali alebo predali základné ochranné potreby ako je dezinfekcia, rúška či respirátory, spolu má ísť o 25 rôznych položiek. Informuje CNN. Trumpova žiadosť  je o to prekvapujúcejšia, že americký prezident doposiaľ používal celkom inú rétoriku, z Bieleho domu hlásal, že Amerika nebude nikdy tým štátom, ktorý by od ostatných niečo žiadal. 

„Nikdy by sme sa nemali spoliehať na cudziu krajinu, aby sme prežili. Spojenie našej ekonomickej sily je kľúčovou črtou pri porážke vírusu,” vyhlásil.

Vedúci predstavenstva obchodu Peter Navarro pre New York Times povedal, že USA dokonca o pomoc požiadali aj Čínu. „Mojou prácou v Bielom dome je práve teraz pomôcť nájsť všetko, čo Američania potrebujú, a kúpiť si to odkiaľkoľvek, kde je to možné a ak potrebujeme poslať lietadlo, aby sme to dosiahli, urobíme to pomocou plnej sily vlády a súkromných podnikov,“ uviedol Navarro.

„Ak má Čína alebo ktorákoľvek iná krajina masky, rukavice alebo iné výrobky, ktoré potrebujeme pre Američanov, vítame to s otvorenou náručou,“ dodal.

Zdroje: nytimes.com, CNN, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK