Trump odstúpil od celosvetovej dohody o boji proti klimatickým zmenám. Čo to znamená pre svet a Slovensko?

  • Donald Trump plní ďalší predvolebný sľub.
collagen
wennermedia.com / cabroworld.com
  • Donald Trump plní ďalší predvolebný sľub.

Donald Trump ohlásil, že USA odstúpia od parížskej klimatickej dohody. Tú v roku 2015 podpísalo takmer 200 krajín, ktoré sa zhodli, že zabránia nárastu globálnych teplôt o viac ako 2°C nad pred-priemyselnú úroveň. Vedci, žurnalisti a politici to ohlasovali ako historický úspech.

Ako dôvod na odstúpenie Trump uviedol to, že táto zmluva bola pre Spojené štáty príliš nevýhodná. Bez nich bude ale pre zvyšné štáty v dohode omnoho ťažšie udržať globálne teploty na dohodnutých úrovniach. USA sú totiž po Číne najväčším producentom uhlíkových emisií na svete.

Svetoví sa ku tomuto rozhodnutiu jednohlasne postavili negatívne. Elon Musk ohlásil odchod z pozície Trumpovho poradcu. Novozvolený francúzsky prezident Emmanuel Macron napríklad zareagoval vytvorením sloganu „Make Our Planet Great Again“, ktorý paroduje Trumpovo predvolebné motto. A za niekoľko hodín zožal celosvetový úspech. No ako by to vyzeralo, ak by francúzske voľby vyhrala Marine LePen?

foto: wennermedia.com

Koľko volieb treba, dokým sa k moci dostane niekto, koho tam my osobne nechceme? Na Slovensku to poznáme veľmi dobre, keďže väčšinu existencie samostatného štátu tam sedeli ľudia ako Vladimír Mečiar a Róbert Fico.

No aj v prípade klimatických zmien a ochrany životného prostredia tento princíp platí. Ak dáme vláde, ktorá dnes vyzerá dobre, príliš veľké právomoci, skôr či neskôr príde niekto, kto tieto právomoci zneužije. Ak sa na štát budeme príliš spoliehať, skôr či neskôr príde niekto, kto našu dôveru zradí. Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne.

Treba sa teda sústrediť na zmenu zdola. Zmeniť naše správanie a inšpirovať a presvedčiť naše okolie, aby náš príklad nasledovalo. Je čas zobrať zodpovednosť za životné prostredie do vlastných rúk a nie sa iba pasívne spoliehať na politikov. Na tých sa totiž očividne nedá spoliehať donekonečna.

foto: huffpost.com

A tu nejde iba o viac-menej abstraktný a ťažko uchopiteľný problém globálneho otepľovania, no aj o konkrétne znečisťovanie nášho okolia, zbytočné využívanie plastov a nedostatočnú recykláciu. A vlastne akýkoľvek problém. Dokým sa budeme spoliehať, že ho za nás vyrieši niekto iný, zatiaľ čo my trávime dni pozeraním mačacích videí, nikdy sa nič nezmení.

Trumpovo rozhodnutie možno našu malú hornatú krajinu v strede Európy až tak priamo neovplyvní. No dáva nám príležitosť zamyslieť sa nad tým, ako veľmi by sme sa mali spoliehať na štát a ako veľmi na seba.

Tu v StartItUp sa snažíme pravidelne prinášať príbehy, ktoré dokazujú, že aj jednotlivec dokáže veci zmeniť. Aj jednotlivec dokáže priniesť naozajstný benefit svojej komunite, namiesto prázdnych populistických signálov, ktorých jediným účelom je zabezpečiť si dostatok hlasov v ďalších voľbách.

foto: thehill.com

Ak ti naozaj záleží na životnom prostredí, nespoliehaj sa na politikov. Tým trvalo desiatky rokov, kým sa vôbec boli schopní zhodnúť, že niečo treba robiť a podpísali Parížsku dohodu. Choď von a zdvihni zo zeme tú cigaretovú krabičku, okolo ktorej už tri dni chodíš. Možno ťa niekto uvidí, a kto vie ku čomu tvoj jednoduchý skutok bude viesť. Áno, dôležité sú aj systémové zmeny. No tie začínajú malými krokmi v našich každodenných životoch.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech