Trump požiadal aby bol vytesaný medzi štyrmi najvýznamnejšími prezidentami USA do skaly

  • Pamätník otcov zakladateľov v Národnom parku v Čiernych horách v Južnej Dakote je snom prezidenta Trumpa
  • Guvernérka Severnej Dakoty ho na Deň nezávislosti privítala replikou hlavy, podobnou tej, akú by chcel mať vedľa Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta
trump and rushmore
TASR/AP Photo/Alex Brandon
  • Pamätník otcov zakladateľov v Národnom parku v Čiernych horách v Južnej Dakote je snom prezidenta Trumpa
  • Guvernérka Severnej Dakoty ho na Deň nezávislosti privítala replikou hlavy, podobnou tej, akú by chcel mať vedľa Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta

Najnajvštevovanejšia kamenná hora v Amerike leží v Južnej Dakote. Umiestnení sú na nej štyria emblematickí prezidenti – Washington, Jefferson, Lincoln a Roosevelt. Podľa slov denníka New York Times, ktorý v sobotu uviedol, že o pridanie medzi otcov zakladateľov požiadal aj Donald Trump, ide o absurdný krok. 

Absolútne však nemusí ísť o žart. 

Pamätník štvorice bývalých prezidentov USA ročne navštívi viac ako 3 milióny návštevníkov.

Replika vysoká 1,5 metra

Keď sa prezident Trump zastavil na oficiálnej návšteve guvernérky Južnej Dakoty Kristi Noem ešte minulý mesiac, privítala ho s replikou tváre veľkou takmer 1,5 metra, podobnou tým z pohoria Rushmore. 

Pri debatách v Oválnej pracovni sa súčasný prezident nechal viackrát počuť, že je jeho snom mať podobizeň vytesanú v tejto slávnej hore. Svoje naliehanie zintenzívnil minulý rok. Pre guvernérku nie je táto túžba Trumpa vôbec žiadnym prekvapením. 

O tejto problematike sa rozprávali s úplnou vážnosťou a veľmi priateľsky. V rámci podávania rúk pri lúčení pozvala Kristi Noem prezidenta Trumpa na návštevu do Južnej Dakoty a špeciálne mu odporučila prehliadku hory Rushmore v parku Čierne hory. „Viete, že je mojim snom je mať tam vytesanú tvár?opýtal sa jej Trump. Noem sa zasmiala, no prezident ostal podľa jej slov úplne vážny. Vtedy si uvedomila, že nežartuje.

Podľa správ Južnej Dakoty však nie je možné pridávať k štyrom pôvodným bustám ďalšie. Keďže pohorie sa nachádza v národnom parku a ide o chránené krajinné územie. Pamätník sa budoval 13 rokov. Za najvýraznejší zásah sa považuje tesanie prezidenta hlavy Roosevelta. 

Jeden z najvýznamnejších štátnych sviatok v USA, Deň nezávislosti, sa koná 4.júla. Aj tento rok sa Donald Trump zúčastnil slávnostnej pripomienkovej udalosti práve pod horou Rushmore. Guvernérka ho privítala replikou. Neskôr sa objavili dohady, že by republikánska guvernérka Kristi Noem mohla prechovávať väčšie sympatie práve k prezidentskému protikandidátovi Mike Penceovi. 

Spojené štáty hlásia viac ako päť miliónov nakazených

Spojené štáty americké majú viac ako päť miliónov potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. V nedeľu zaevidovali ďalších 56-tisíc infikovaných a vyše tisíc mŕtvych. Od vypuknutia pandémie v USA zomrelo viac ako 162-tisíc osôb. Vyplýva to z údajov Johns Hopkins University, podľa ktorej na celom svete potvrdili už takmer 20 miliónov nakazených a 727-tisíc mŕtvych.

Americký prezident Donald Trump ohlásil nové opatrenia po tom, ako stroskotali rozhovory s Kongresom. Finančné stimuly sa týkajú ľudí, ktorí zostali bez práce, nájomníkov či študentských pôžičiek.

Zdroje: businessinsider.com, nytimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech