Trump prišiel na to, ako obísť sociálne siete. Fanúšikom odkazuje, že budú veľmi šťastní

  • Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok spustil na svojej webovej stránke blog na zverejňovanie správ
  • Ľudia môžu tieto príspevky lajkovať alebo zdieľať na Facebooku a Twitteri. Priama interakcia s Trumpom nie je možná
  • Trump má zablokované účty na sociálnych sieťach. Vo zverejnených príspevkoch na blogu opakuje konšpiračné teórie
  • Bývalý prezident chce aj naďalej ovplyvňovať politiku a naznačil aj kandidatúru v 2024
Trump mobil
SITA/AP, Alex Brandon
  • Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok spustil na svojej webovej stránke blog na zverejňovanie správ
  • Ľudia môžu tieto príspevky lajkovať alebo zdieľať na Facebooku a Twitteri. Priama interakcia s Trumpom nie je možná
  • Trump má zablokované účty na sociálnych sieťach. Vo zverejnených príspevkoch na blogu opakuje konšpiračné teórie
  • Bývalý prezident chce aj naďalej ovplyvňovať politiku a naznačil aj kandidatúru v 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump v utorok spustil na svojej webovej stránke blog na zverejňovanie správ. Ľudia môžu tieto príspevky lajkovať alebo zdieľať na Facebooku a Twitteri. Informáciu o Trumpovom blogu priniesla ako prvá televízia Fox News.

Trump vyrastal s otcom psychopatom, milionárom sa stal už ako 8-ročný. Jeho prezidentovanie je plné škandálov, ale aj úspechov

Viaceré sociálne siete Trumpove účty zablokovali po tom, ako jeho podporovatelia 6. januára zaútočili na budovu washingtonského Kapitolu, kde sídli Kongres USA. Príčinou boli opakujúce sa konšpiračné tvrdenia aj video, na ktorom sa exprezident svojim prívržencom z Kapitolu prihováral slovami: „Milujem Vás, ste veľmi výnimoční“.

Viacerí politici aj z Republikánskej strany vtedy uviedli, že Trump je spoluvinný za útok na Kapitol. Trump odmietal priznať svoju prehru v minuloročných novembrových prezidentských voľbách a šíril rozsiahle konšpirácie o tom, že voľby sú zmanipulované. Mnohé konšpirácie šíril práve na sociálnych sieťach. Napriek tomu sa nenašli presvedčivé dôkazy, ktoré by jeho tvrdenie podporovali. 

Komentovať alebo odpovedať na príspevky sa nedá

Webová stránka nazvaná „Z pracovného stola Donalda Trumpa“ (From the Desk of Donald J. Trump) obsahuje Trumpove príspevky, ktoré je možné zdieľať a označiť tlačidlom „páči sa mi“.

Trumpova stránka má byť „miestom, kde sa dá hovoriť slobodne a bezpečne“. Tento priestor umožňuje Trumpovi uverejňovať komentáre, obrázky a videá. Užívatelia ale zatiaľ nemôžu zanechať komentár, a tak odpovedať, čím nie je umožnená priama interakcia s bývalým prezidentom.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

 „V čase ticha a klamstiev,“ uvádza sa vo videu, ktoré Trump zverejnil v utorok večer na platformu, „vzniká maják slobody. Miesto, kde sa dá hovoriť slobodne a bezpečne.“

Táto stránka obsahuje registračný zoznam, kde môžu Trumpovi fanúšikovia zanechávať telefónne čísla a e-mailové adresy, aby dostávali upozornenia, keď Trump zverejní novú správu.

Príspevky opakujú konšpirácie aj napádajú republikánov

Zatiaľ zverejnené Trumpove príspevky znova obsahujú nepodložené obvinenia o zmanipulovaných voľbách a útočia na médiá. Kritikou nešetrí aj republikánov, ktorí volili za jeho impeachment. ˇÚtočí napríklad na senátora Mitta Romneyho (R-Utah) alebo členku Snemovne reprezentantov Liz Cheney (R-Wyoming), ktorá momentálne čelí protrumpovským vyzývateľom v boji o svoje kreslo v Snemovni, kde pôsobí ako šéfka Konferencie republikánov.

zdroj: From the Desk of Donald J. Trump
zdroj: From the Desk of Donald J. Trump

TASR uvádza, že hovorca spoločnosti Twitter povedal, že obsah z tejto webovej stránky bude povolený, ak nebude v rozpore s pravidlami Twitteru. Pokusy obísť zablokovanie Trumpovho účtu však povolené nebudú.

Twitter tvrdí, že Trumpov účet je zablokovaný natrvalo i v prípade, ak by sa opäť rozhodol kandidovať. Spoločnosť YouTube v marci uviedla, že Trumpovi návrat na svoju platformu povolí len v prípade, že prestane s podnecovaním násilia.

Na Facebook sa nevráti

Facebook sa v súvislosti s príspevkami z Trumpovej novej webovej stránky zatiaľ nevyjadril. Januárové rozhodnutie Facebooku o zablokovaní účtov bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa bolo oprávnené. Uvádza sa to v stredajšom rozhodnutí nezávislého dozorného orgánu tejto americkej internetovej spoločnosti, o ktorom informovala agentúra AFP.

Vzhľadom na závažnosť činov, ktorých sa aktéri útoku na Kapitol dopustili a „pretrvávajúce riziko násilia“, mal Facebook právo na zablokovanie Trumpových účtov a následné predĺženie tohto zákazu, píše sa v posudku dozornej rady, ktorej rozhodnutia sú pre Facebook záväzné.

Ako pripomína Fox News, generálny riaditeľ Mark Zuckerberg v minulosti uviedol, že sa domnieva, že riziká toho, že bývalý prezident bude môcť v tomto období naďalej využívať služby Facebooku, sú jednoducho príliš veľké.

Jason Miller, hovorca Trumpovej volebnej kampane z roku 2020, na Twitteri napísal, že táto webová stránka nie je novou „platformou“, ktorú prezident plánuje spustiť. Ďalšie informácie o novej platforme budú podľa Millera zverejnené „v blízkej budúcnosti“.

Trump podľa nedávnych indícií plánuje naďalej pokračovať vo svojej politickej kariére. V talk show Candacea Owensa naznačil možnú prezidentskú kandidatúru v 2024, informuje The Hill. „Ako viete, je ešte veľmi skoro. Ale myslím si, že ľudia budú veľmi, veľmi šťastní, keď urobím určité vyhlásenie,“ povedal Trump Owensovi v telefonickom rozhovore v utorok.

Zdroje: Fox News, TASR, the Hill

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech