Trump sa promenádoval s demonštrantmi. Po strete jeho odporcov a priaznivcov je niekoľko desiatok zranených a zatknutých

  • Pochod priaznivcov Donald Trumpa vo Washgintone sa neobišiel bez násilností
  • Najmenej 20 ľudí bolo zadržaných počas potýčok medzi prezidentovými odporcami a priaznivcami
  • Sám Trump sa pochodu zúčastnil na aute, z ktorého mával svojim priaznivcom
  • Prezident sa opäť pustil do hnutia Antifa, ktoré nazval spodinou
biden,trump,usa
TASR/AP/Evan Vucci
  • Pochod priaznivcov Donald Trumpa vo Washgintone sa neobišiel bez násilností
  • Najmenej 20 ľudí bolo zadržaných počas potýčok medzi prezidentovými odporcami a priaznivcami
  • Sám Trump sa pochodu zúčastnil na aute, z ktorého mával svojim priaznivcom
  • Prezident sa opäť pustil do hnutia Antifa, ktoré nazval spodinou

Najmenej 20 ľudí bolo zadržaných v sobotu vo Washingtone počas potýčok, ku ktorým došlo na zhromaždeniach medzi podporovateľmi súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho oponentmi. Informovala o tom v nedeľu stanica Sky News.

Počas násilností, ktoré vypukli medzi jednotlivými protestnými skupinami, hlásili okrem zadržaných podľa denníka The Washington Post aj minimálne jeden prípad bodného zranenia. Počas protestov utrpeli zranenia aj dvaja policajti a zhabaných bolo i niekoľko zbraní, ktoré mali pri sebe účastníci protestov.

Prezident opäť útočil na Antifu

 V reakcii na vzniknuté potýčky úradujúci šéf Bieleho domu Trump na Twitteri vyzval tamojšiu políciu, aby „si robila svoju prácu“ a protestujúcich nazval radikálne ľavicovou „spodinou Antifa“.

K nepokojom došlo niekoľko hodín po tom, čo tisíce demonštrantov pochodovali od námestia Freedom Plaza blízko Bieleho domu smerom k budove amerického Najvyššieho súdu. Odporcovia prezidenta Trumpa niesli čierne dáždniky a svojpomocne vyrobené štíty, zatiaľ čo ďalší vytvorili bicyklami zátarasy, aby zabránili Trumpovým stúpencom dostať sa k nim.

Už pred samotnou akciou sa objavili obavy, že účastníci Miliónového pochodu MAGA, ktorý bol počas dňa výrazne propagovaný na sociálnych sieťach, vyvolajú konflikty s protitrumpovskými demonštrantmi. Názov pochodu Trumpových sympatizantov s heslom MAGA je skratkou odkazujúcou na jeho predvolebný slogan „Make America Great Again!“ (Urobme Ameriku opäť veľkou!).

Trump najskôr kýval z auta, potom z Bieleho domu

Trump sa najskôr svojich sympatizantov rozhodol podporiť prejazdom v aute pomedzi dav. Kývajúci prezident u svojich obdivovateľov vyvolal vlnu nadšenia. Neskôr svojich podporovateľov, ktorí mu tlieskali, mávali a pískali, pozdravil spred Bieleho domu.

Okrem ľavicového hnutia Antifa sa na podujatiach zúčastnili aj členovia krajne pravicových skupín, ako napríklad Proud Boys, ktorí mali na sebe helmy a balistické vesty, napísala agentúra Reuters.

Ešte stále neuznal porážku

Republikán Trump napriek zjavnému víťazstvu demokrata Joe Bidena vo voľbách z 3. novembra stále odmieta uznať volebnú porážku, ako aj spoluprácu čo sa týka odovzdania úradu nadchádzajúcej Bidenovej administratíve. Trump takisto naďalej bez dôkazov tvrdí, že voľby sprevádzali podvody a manipulácie s odovzdanými hlasmi.

Predstavitelia federálnych úradov však v piatok vyhlásili, že prezidentské voľby v roku 2020 boli „najbezpečnejšími v amerických dejinách“, pričom neboli zaznamenané žiadne dôkazy o sfalšovaných či zmenených hlasoch, pripomenula stanica BBC.

Agentúra AFP s odvolaním sa na odhady amerických médií v piatok informovala, že prezidentský kandidát Demokratickej strany Joe Biden získal hlasy 16 voliteľov v štáte Georgia, takže ich má spolu už 306. V štáte Severná Karolína vyhral Trump, ktorý má 232 hlasov voliteľov. Na zvolenie za prezidenta USA je potrebných 270 hlasov voliteľov.

trump
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci
Zdroje: TASR, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK