Trump: USA vyvinú rýchlejšiu raketu, než čokoľvek, čo vlastnia Rusko a Čína

  • "Bude to superšpičková raketa. A ako som sa minulú noc dozvedel, bude 17-krát rýchlejšia než tie, čo majú teraz oni,"
  • Rusko len pred niekoľkými mesiacmi oznámilo, že vyvinulo raketu schopnú niesť jadrovú nálož, ktorá sa pohybuje vyše 20-násobkom rýchlosti zvuku
befunky-collage-32-1090x610
  • "Bude to superšpičková raketa. A ako som sa minulú noc dozvedel, bude 17-krát rýchlejšia než tie, čo majú teraz oni,"
  • Rusko len pred niekoľkými mesiacmi oznámilo, že vyvinulo raketu schopnú niesť jadrovú nálož, ktorá sa pohybuje vyše 20-násobkom rýchlosti zvuku

Prezident USA Donald Trump v piatok vyhlásil, že dal povolenie na vývoj novej nadzvukovej rakety, ktorá bude rýchlejšia než čokoľvek, čo vlastnia Rusko a Čína. Je to ďalší znak, že sa obnovili preteky v zbrojení, napísala tlačová agentúra DPA. 

„Bude to superšpičková raketa. A ako som sa minulú noc dozvedel, bude 17-krát rýchlejšia než tie, čo majú teraz oni,“ povedal Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu, keď odhaľoval zástavu novej vesmírnej sily, najnovšej zložky Ozbrojených síl USA. 

Rusko len pred niekoľkými mesiacmi oznámilo, že vyvinulo raketu schopnú niesť jadrovú nálož, ktorá sa pohybuje vyše 20-násobkom rýchlosti zvuku. Prezident Vladimir Putin povedal, že hypersonická raketa Avangard bola úspešne otestovaná v decembri. 

Čína takisto pracuje na nadzvukových raketách, aj keď nie takých rýchlych, ako ruský projekt, ale stále rýchlejších než akýkoľvek arzenál Spojených štátov.

Analytici americkej obrany vyjadrili obavy, že ruské rakety sa dokážu vyhnúť existujúcim systémom protivzdušnej a protiraketovej obrany tak, že ich nezaznamenajú. Predstavitelia USA preto dali vyniesť do vesmíru viac senzorov, aby rýchlejšie spozorovali blížiaci sa útok

Ako ozbrojené konflikty, zbrojenie a vojny súvisia s biznisom?

Podľa najnovších údajov renomovaného Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum a mier v oblasti výroby zbraní už dlhodobo dominujú Spojené štáty americké. Ich spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou zbraní, dosahujú celosvetovo najväčšie tržby, čo dokazuje aj priložený graf. Spojené štáty americké pritom od 2. svetovej vojny viedli najviac vojen spomedzi všetkých krajín.

 

Je logické, že zbrojárske spoločnosti zarábajú najmä vďaka tomu, že vo svete momentálne prebieha množstvo ozbrojených konfliktov. Takéto konflikty či nepokoje napokon prinášajú zbrojárskym firmám veľké zisky a biznis, ktorý je výnosný už niekoľko desiatok rokov. Tejto téme sa budeme venovať podrobnejšie v pripravovanom samostatnom článku.

Rovnaký názor zdieľa aj minister obrany Naď, ktorý potvrdzuje, že veľké vyzbrojovanie vedie k zisku zbrojárskeho priemyslu. „V prípade vojny by samozrejme k veľkým nákupom prichádzalo, a to v rôznych krajinách. Najaktívnejšie a aj z hľadiska zisku najúspešnejšie firmy sú v USA, Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku a Rusku. Rusko dodáva techniku aj do Iránu, a to vo veľkých množstvách,“ hovorí.

Takmer polovica amerických zbraní (49%) pritom v rokoch 2013 až 2017 smerovala na Blízky východ, kde je väčšina krajín zapojená do nejakého vojnového konfliktu.

Vo všeobecnosti sa tržby zbrojárskych spoločností aj naďalej zvyšujú, keďže celková tržba 100 najväčších zbrojárenských spoločností je o 2,5% vyššia, než v roku 2016. Oproti roku 2002 ide dokonca až o približne 44%-ný nárast.

Štáty na vojenské výdavky dávajú ročne stovky miliárd

Spojené štáty dominujú hneď vo viacerých oblastiach, pričom ich vojenské výdavky sú taktiež najvyššie na svete. V roku 2018 USA na svoju obranu vynaložilo viac než 649 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s inými krajinami mnohonásobne vyššia suma. Na druhom mieste sa umiestnila Čína, ktorá na obranu vyčlenila 250 miliárd dolárov. Ďalej nasleduje Saudská Arábia, India či Francúzsko, kde vojenské výdavky predstavujú okolo 64 miliárd dolárov.

Ruská federácia sa od roku 2006 prvýkrát neumiestnila v top 5. Zo susedných krajín Slovenska je v rebríčku Ukrajina (4,8 miliárd dolárov) či Poľsko (11,6 miliárd dolárov). Výdavky Iránu v roku 2018 predstavovali niečo málo cez 13 miliárd dolárov, výdavky Slovenska predstavujú približne 1 miliardu eur.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK