Trump nazval svoje ochorenie na koronavírus požehnaním od Boha

  • Prezident USA Donald Trump sa po dvoch dňoch odmlky prihovoril Američanom vo videu zverejnenom na Twitteri
  • V takmer päťminútovom videu označil nákazu koronavírusom  za „požehnanie od Boha“
  • Teraz chce, aby bola liečba akú dostal on, dostupná všetkým Američanom zadarmo
  • Trump už začal pracovať, pravdepodobne je stále infekčný
donald trump
TASR/AP Photo/Alex Brandon
  • Prezident USA Donald Trump sa po dvoch dňoch odmlky prihovoril Američanom vo videu zverejnenom na Twitteri
  • V takmer päťminútovom videu označil nákazu koronavírusom  za „požehnanie od Boha“
  • Teraz chce, aby bola liečba akú dostal on, dostupná všetkým Američanom zadarmo
  • Trump už začal pracovať, pravdepodobne je stále infekčný

Prezident USA Donald Trump sa po dvoch dňoch odmlky prihovoril Američanom vo videu zverejnenom na Twitteri. Video začal slovami: „Možno ma spoznávate, som to ja, váš obľúbený prezident.“

V takmer päťminútovom videu, ktoré bolo uverejnené len tesne pred očakávanou debatou kandidátov na viceprezidenta Kamaly Harris a Mikea Penca, označil nákazu koronavírusom  za „požehnanie od Boha“, pričom neschválenú liek označil za „zázrak“ a uviedol, že poskytne státisíce dávok neschváleného lieku pre Američanov zadarmo. Nezabudol dodať, že za koronavírus je zodpovedná Čina a „zaplatí za to.“

Božie požehnanie

„Myslím si, že to bolo Božie požehnanie, že som to chytil,“ uviedol Trump, pretože zistil, aký je účinný experimentálny protilátkový koktail, ktorý je stále v klinických skúškach. Najviac mu podľa jeho slov pomohol liek Regeneron. Teraz, keď vie, aká je liečba s ním účinná, chce, aby mal prístup k nej každý Američan bezplatne. S distribúciou má pomôcť armáda.

Trumpovi podali aj liek Remdesivir, ktorého päťdňová dávka stojí v USA okolo 3 000 dolárov. Regeneron nemá ani stanovenú cenu, keďže ide o experimentálny liek. Len lieky, ktoré Trump dostal, musia mať hodnotu v tisíckach dolárov.

Trump priznal, že pred hospitalizáciou v nemocnici Waltera Reeda sa necítil najlepšie, ale teraz sa cíti „výborne.“ Zároveň poďakoval personálu nemocnice, že sa o neho výborne starali.

Trump začal pracovať, pravdepodobne je stále infekčný

Donald Trump začal v stredu opäť úradovať z Oválnej pracovne Bieleho domu, do ktorej sa vrátil len dva dni po prepustení z nemocnice a celkovo šesť dní po tom, ako mu potvrdili ochorenie COVID-19. Prezident sa vrátil napriek varovaniam, že ostatných vo svojom okolí tak bude vystavovať riziku nákazy, informovala agentúra AFP.

Trumpov návrat do Oválnej pracovne potvrdil v stredu Biely dom. Jeho popredný predstaviteľ agentúre AFP povedal, že prezident úradoval v obklopení „extrémne obmedzeného“ počtu zamestnancov. Trumpov ekonomický poradca Larry Kudlow ešte predtým tvrdil, že prezident sa do Oválnej pracovne vrátil už v utorok, túto informáciu však vzápätí vedenie Bieleho domu poprelo.

 Trumpov osobný lekár Sean Conley v stredu oznámil, že prezident už 24 hodín nemá žiadne príznaky ochorenia COVID-19 a štyri dni už nemal horúčku.

Máme viac ako 1 000 nových prípadov koronavírusu. Buďme mimoriadne opatrní, vyzýva Matovič

Už stihol volať Johnsonovi

Americký prezident krátko o návrate do Oválnej pracovne na Twitteri informoval, že telefonoval s britským premiérom Borisom Johnsonom, ktorý bol ešte v apríli taktiež hospitalizovaný s ochorením COVID-19. Trump uviedol, že pri svojom zotavovaní „z čínskeho vírusu“ je veľmi vďačný za Johsnonovo priateľstvo a podporu. „Teším sa ešte na veľa rokov spolupráce s ním, (je to) skvelý chlapík,“ dodal.

 Trump mal pozitívny test na nový koronavírus minulý štvrtok po tom, čo sa nákaza potvrdila u jednej z jeho najbližších poradkýň Hope Hicksovej. V pondelok večer miestneho času ho prepustili z vojenskej nemocnice Walter Reed Army Medical Center pri Washingtone a po troch dňoch hospitalizácie sa tak vrátil do Bieleho domu.

 

Donald Trump
zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

K Trumpovmu návratu došlo v čase, keď Biely dom ešte len zisťuje veľkosť ohniska nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý už potvrdili zhruba desiatke blízkych kontaktov prezidenta.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je prezident považovaný za infekčného desať až 20 dní od momentu, keď sa uňho začali prejavovať príznaky ochorenia COVID-19. Počet dní závisí od ťažkosti priebehu jeho ochorenia.

Trump prisľúbil, že sa zúčastní na druhej prezidentskej debate s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom, ktorá sa má konať 15. októbra. Samotný Biden, ktorého v súboji o prezidentský úrad favorizujú aktuálne prieskumy verejnej mienky, v stredu povedal, že Trump by sa na debate nemal osobne zúčastniť, ak bude ešte infekčný.

 

 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech