Trump vyjadril radosť nad „znovuobjavením“ Kim Čong-una

  • "Aspoň ja som rád, že ho vidím späť a zdravého
  • Trump najskôr odmietol pred novinármi správy o Kimovom "znovuobjavení" komentovať s tým, že sa k celej záležitosti vyjadrí neskôr
trmp kim USA severná korea
  • "Aspoň ja som rád, že ho vidím späť a zdravého
  • Trump najskôr odmietol pred novinármi správy o Kimovom "znovuobjavení" komentovať s tým, že sa k celej záležitosti vyjadrí neskôr

Americký prezident Donald Trump vyjadril potešenie nad tým, že sa severokórejský vodca Kim Čong-un po takmer troch týždňoch objavil na verejnosti. Informovala o tom agentúra Jonhap.

„Aspoň ja som rád, že ho vidím späť a zdravého,“ napísal Trump v sobotu na Twitteri. V období Kimovej takmer 20-dňovej neprítomnosti sa začali šíriť intenzívne špekulácie, že je vážne chorý alebo že dokonca zomrel.

Severokórejské štátne médiá však zverejnili v sobotu fotografie, ktoré podľa nich zachytávajú usmievajúceho Kim Čong-una prvomájovom slávnostnom otvorení továrne na výrobu priemyselných hnojív neďaleko metropoly Pchjongjang. 

Trump najskôr odmietol pred novinármi správy o Kimovom „znovuobjavení“ komentovať s tým, že sa k celej záležitosti vyjadrí neskôr, keď na to nastane vhodný čas. Zároveň však uviedol, že bude s Kimom „možno“ hovoriť ešte počas tohto víkendu.

Rokovania medzi USA a Pchjongjangom sú na mŕtvom bode od februára 2019, keď stroskotal druhý summit Kima s Trumpom vo Vietname. Obaja lídri však stále udržiavajú vzájomnú osobnú komunikáciu, posielajú si napríklad aj blahoželania k narodeninám.

Na hranici medzi oboma Kóreami došlo k prestrelke

Na prísne stráženej pozemnej hranici medzi Severnou a Južnou Kóreou došlo v nedeľu k prestrelke medzi vojakmi oboch krajín. Zranenia však nehlásili a podľa vyjadrenia juhokórejskej armády sa nezdá, že by výstrely zo strany Severnej Kórey boli zámerné, píše juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl spresnil, že vojaci z KĽDR najskôr niekoľkokrát vystrelili smerom na juhokórejské strážne stanovište. Juhokórejskí vojaci po vyslaní varovania vypálili dva odvetné výstrely.

Na juhokórejskej strane nedošlo k zraneniam. Či nejaké škody utrpela armáda Severnej Kórey, však známe nie je, poznamenáva Jonhap. Severokórejská strana sa totiž k incidentu nevyjadrila. „Bolo dosť hmlisto a severokórejskí vojaci v tom čase (keď došlo k incidentu) vymieňajú stráže,“ poznamenal podľa Jonhapu dôstojník z juhokórejského zboru náčelníkov štábov s tým, že nebol zaznamenaný nijaký nezvyčajný pohyb v rámci severokórejských jednotiek.

Juhokórejskí predstavitelia však uviedli, že incident bol porušením bilaterálnej dohody týkajúcej sa ozbrojených síl, ktoré obe Kórey podpísali v septembri 2018, a vyzvali Severnú Kóreu, aby túto dohodu dodržiavala. 

K udalosti došlo deň po tom, ako severokórejské médiá ukončili špekulácie o tom, že tamojší vodca Kim Čong-un je vážne chorý alebo že dokonca zomrel. Na verejnosti sa totiž neukázal 20 dní. V sobotu však médiá v Pchjongjangu zverejnili fotografie, ktoré podľa nich zachytávajú usmievajúceho Kim Čong-una prvomájovom slávnostnom otvorení továrne neďaleko metropoly Pchjongjang

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK