Trump zvažuje presun 35 000 vojakov k susedom Slovenska. „Je nahnevaný,“ uviedol blízky zdroj
- Trump chce presunúť 35 000 vojakov z Nemecka
- To by mohlo zmeniť bezpečnostnú situáciu v Európe
- NATO hľadá nové riešenia obrany

- Trump chce presunúť 35 000 vojakov z Nemecka
- To by mohlo zmeniť bezpečnostnú situáciu v Európe
- NATO hľadá nové riešenia obrany
Americký prezident Donald Trump zvažuje presun približne 35 000 amerických vojakov z Nemecka do iných krajín východnej Európy. Tento krok by mohol zásadne ovplyvniť vzťahy medzi USA a ich európskymi spojencami. Podľa zdrojov blízkych Trumpovej administratíve je bývalý prezident frustrovaný európskym postojom k vojne na Ukrajine a považuje ho za eskalačný.
„Trump je nahnevaný, že Európa tlačí na vojnu,“ uviedol nemenovaný zdroj z Bieleho domu pre denník The Telegraph.
V súčasnosti je mimo územia USA rozmiestnených približne 160 000 amerických vojakov, pričom významná časť sa nachádza práve v Nemecku. Už počas svojho prvého funkčného obdobia sa Trump usiloval o stiahnutie vojakov z Európy, čo však po jeho odchode z funkcie zastavil Joe Biden.
Kam by mohli byť vojaci presunutí?
Trumpova administratíva údajne zvažuje presun amerických jednotiek z Nemecka do krajín, ktoré viac investujú do obrany a splnili dvojpercentný cieľ výdavkov na NATO. Ako možný kandidát sa spomína Maďarsko, ktoré na summite EÚ vetovalo ďalšiu podporu Ukrajine a udržiava úzke vzťahy s Ruskom.
Tento krok by však mohol byť vnímaný ako oslabenie kolektívnej obrany NATO. Odsun amerických síl z Nemecka by zmenil bezpečnostnú dynamiku v regióne, keďže tamojšie základne, ako Ramstein Air Base, dlhodobo slúžia ako kľúčové logistické a operačné centrá.
Kritika Európy a NATO
Trump opakovane kritizoval európske štáty za nedostatočné investície do obrany a tvrdil, že USA nesú neprimeranú záťaž za bezpečnosť kontinentu. Vo štvrtok počas tlačovej konferencie v Bielom dome povedal:
„Keď som prišiel do NATO, videl som, že krajiny neplatia svoje účty. A povedal som im: ‘Ak nebudete platiť, nebudeme vás chrániť’.“
Už v minulosti sa Trump snažil znížiť počet amerických vojakov v Európe o 20 % a žiadal od spojencov finančné príspevky na udržanie zostávajúcich jednotiek. Tento postoj vyvolal obavy medzi európskymi lídrami, ktorí sa obávajú, že USA by mohli oslabiť záväzky voči NATO a nebrániť krajiny, ktoré nesplnia Trumpove požiadavky.
Európska odpoveď a nové bezpečnostné plány
Európski lídri už niekoľko mesiacov diskutujú o posilnení vlastných obranných kapacít, aby neboli úplne závislí od USA. Vo štvrtok sa 20 krajín EÚ dohodlo na vytvorení „koalície ochotných“, ktorá by mohla vyslať mierové sily na Ukrajinu po skončení vojny.
Veľká Británia a Francúzsko vedú iniciatívu na posilnenie bezpečnosti východnej Európy bez priamej účasti USA. Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok rokovali o možnostiach, ako zabezpečiť dlhodobú stabilitu v regióne.
Dopad na vojnu na Ukrajine
Trumpove kroky prichádzajú v čase, keď USA pozastavili zdieľanie satelitných snímok s Ukrajinou, čím sa Kyjev dostal do ešte náročnejšej situácie. Medzitým Putin pokračuje v raketových útokoch na ukrajinskú infraštruktúru – počas posledného náletu na Doneckú oblasť zomrelo 11 civilistov a desiatky ďalších boli zranené, píše portál Daily Mail.
Analytici varujú, že Trumpov tlak na Ukrajinu, aby podpísala mierovú dohodu, môže mať opačný efekt. Namiesto toho, aby Putin zmiernil svoje útoky, ruské sily v posledných dňoch zintenzívnili bombardovanie.
Bývalý hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Sean Savett uviedol: „Trumpove kroky paradoxne posilňujú Putinovu pozíciu, namiesto toho, aby priblížili mier.“
Čo bude nasledovať?
Hoci zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie o presune amerických vojakov, Trumpova politika voči NATO a Európe signalizuje zásadnú zmenu amerického prístupu k obrane kontinentu.
Ak by došlo k výraznému odsunu vojsk z Nemecka, Európa by musela výrazne navýšiť svoje obranné rozpočty a prehodnotiť svoje bezpečnostné stratégie.
Očakáva sa, že v najbližších týždňoch sa o tejto téme bude intenzívne rokovať na bezpečnostných summitoch NATO a EÚ. Vzhľadom na rastúce obavy z amerického odklonu od európskej obrany môžu európski lídri čeliť bezprecedentnej výzve – zabezpečiť bezpečnosť kontinentu bez garantovanej podpory USA.
Čítajte viac z kategórie: Donald Trump
Zdroje: The Telegraph, Daily Mail