Trump zvažuje presun viac ako milión Palestínčanov z Gazy do Líbye. Uniknutý plán Bieleho domu vyvoláva obavy
- Trumpova administratíva zvažuje presun až milióna Palestínčanov z Gazy do Líbye
- Plán čelí logistickým výzvam, odporu spojencov aj humanitárnym obavám

- Trumpova administratíva zvažuje presun až milióna Palestínčanov z Gazy do Líbye
- Plán čelí logistickým výzvam, odporu spojencov aj humanitárnym obavám
Spojené štáty pod vedením administratívy Donalda Trumpa zvažujú plán, ktorý by mohol znamenať zásadný zásah do demografie Blízkeho východu. Podľa informácií NBC News sa hovorí o presídlení až milióna Palestínčanov z Pásma Gazy do Líbye.
Tieto rokovania sa údajne dostali do štádia, v ktorom o nich americkí predstavitelia diskutovali s líbyjským vedením. Výmenným prostriedkom by mohlo byť uvoľnenie zmrazených miliárd dolárov amerických fondov pre Líbyu.
Americké ministerstvo zahraničných vecí a Rada pre národnú bezpečnosť najskôr na žiadosti o vyjadrenie nereagovali, no po zverejnení správy to popreli. „Tieto správy nie sú pravdivé. Situácia na mieste je pre takýto plán neudržateľná. Takýto plán nebol diskutovaný a nedáva zmysel,“ uviedol hovorca.
Reakcie a geopolitické dôsledky
Na zverejnené informácie reagoval aj Basem Naim z H*masu, ktorý v odpovedi pre NBC News uviedol: „Palestínčania sú hlboko zakorenení vo svojej vlasti, sú pripravení obetovať všetko na jej obranu. Len oni majú právo rozhodovať, čo s nimi bude.“
Líbya, ktorá je už viac ako desaťročie zmietaná občianskou vojnou a bojuje s rozdelenou vládou, by čelila obrovskému náporu. CIA odhaduje počet obyvateľov Líbye na približne 7,36 milióna. Presídlenie ďalšieho milióna by bolo ekvivalentom, ako keby USA prijali 46 miliónov ľudí. Navyše nie je jasné, kam presne by Palestínčania v Líbyi smerovali, ako by sa tam dopravili a kto by znášal náklady.
Jedna z možností je využiť lietadlá, lode či autobusy. „Presun milióna ľudí by si vyžadoval viac ako tisíc letov Airbusom A380,“ píše NBC. Ďalšou možnosťou je cesta z Pásma Gazy cez Egypt do Benghází, čo by predstavovalo približne 1300 kilometrov. Logistické výzvy sú zjavné a náklady by boli enormné.
Humanitárna kríza a európsky tlak
Plány USA sa objavujú v čase, keď siedmi lídri európskych štátov – Islandu, Írska, Luxemburska, Malty, Nórska, Slovinska a Španielska – varovali pred hroziacou humanitárnou katastrofou v Gaze. Vo výzve adresovanej Izraelu žiadajú okamžité zastavenie ofenzívy a umožnenie prístupu humanitárnej pomoci, informuje denník Politico.
„Nebudeme mlčať pred katastrofou, ktorú spôsobuje človek a ktorá sa odohráva pred našimi očami,“ uviedli v spoločnom vyhlásení. Upozorňujú, že viac než 50-tisíc ľudí zahynulo a desiatky tisíc ďalších čelí riziku vyhladovania. OSN odhaduje, že takmer pol milióna Palestínčanov je vystavených katastrofálnemu hladu, keďže od marca do oblasti neprúdi humanitárna pomoc.
Izrael reagoval výstavbou nových centier pod vojenskou kontrolou. „H*mas z toho nesmie viac profitovať,“ vyhlásil izraelský minister zahraničných vecí Gideon Sa’ar.
Neistota, tlak a alternatívy
Trumpova vízia povojnovej Gazy zahŕňa jej prestavbu ako „riviéry Blízkeho východu“. Podľa vyjadrenia pre NBC News uviedol: „Chceme to miesto prevziať, rozvinúť ho, vytvoriť tisíce pracovných miest a spraviť z neho niečo, na čo bude celý región hrdý.“
Avšak realizácia tejto vízie predpokladá vysťahovanie Palestínčanov. „Nemyslím si, že by sa ľudia mali vracať do Gazy,“ vyhlásil Trump a dodal, že treba nájsť nové miesto, kde budú môcť „žiť v pokoji a bez násilia“.
Táto vízia však naráža na odpor nielen zo strany palestínskych predstaviteľov, ale aj zo strany arabských spojencov USA. Egypt nedávno navrhol plán obnovy Gazy bez premiestnenia Palestínčanov – návrh, ktorý USA a Izrael odmietli.
Ako alternatíva k Líbyi sa podľa NBC zvažuje aj Sýria, kde bol v decembri zvrhnutý prezident Bashar al-Assad a nová vláda začala obnovovať kontakty s USA. Trump avizoval zrušenie sankcií voči Sýrii a stretnutie s jej novým lídrom Ahmadom al-Sharaa.
Celý plán je obklopený množstvom otáznikov – od logistiky a bezpečnosti až po súlad s medzinárodným právom. Európski lídri varujú, že „násilné vysídľovanie Palestínčanov by predstavovalo porušenie medzinárodného práva“. Napriek popretiam zo strany americkej administratívy však téma zostáva otvorená a jej vývoj bude pozorne sledovaný.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, Politico