Tryskáč Falcon 10X za 61 miliónov eur bude absolútnou špičkou. Penthouse v oblakoch má vlastnú sprchu a salónik

  • Francúzsky výrobca lietadiel Dassault Aviation predstavil tryskáč Falcon 10X
  • Základná cena luxusného lietadla bude 61 miliónov eur
  • Model 10X bude mať najväčšiu a najkomfortnejšiu kabínu na trhu
Dassault Aviation Falcon x10
Dassault Aviation
  • Francúzsky výrobca lietadiel Dassault Aviation predstavil tryskáč Falcon 10X
  • Základná cena luxusného lietadla bude 61 miliónov eur
  • Model 10X bude mať najväčšiu a najkomfortnejšiu kabínu na trhu

Francúzsky výrobca lietadiel Dassault Aviation predstavil svoju novú vlajkovú loď, luxusný tryskáč Falcon 10X s doletom 7 900 nm (13 900 km). Ide o technológiami nabitý, priestranný a supermoderný business jet. Falcon 10X poskytuje najväčšiu kabínu vo svojej kategórii. Základná cena penthousu v oblakoch bude 75 miliónov dolárov (takmer 62 miliónov eur), do prevádzky vstúpi v roku 2025.

„Zavádzame nový štandard v obchodnom letectve,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Dassault Eric Trappier v tlačovej správe. Model 10X ponúkne bezkonkurenčné zážitky pasažierom pri krátkodobých aj dlhodobých letoch spolu s prelomovými technológiami.

„Optimalizovali sme každý aspekt lietadla s ohľadom na cestujúcich a vytvorili sme novú úroveň pre lietadlá s ultra-veľkým doletom,“ dodal riaditeľ spoločnosti. 

Tisíce kilometrov v luxuse

Očakáva sa, že na palube bude môcť byť osem cestujúcich a štyria členovia posádky. Ak vezmeme do úvahy firemné cestovanie, lietadlo bude môcť nonstop spájať hlavné medzinárodné obchodné destinácie. Pokojne zaletí z New Yorku do Šanghaja či Dubaja, z Los Angeles do Sydney alebo do Moskvy, ale aj z Paríža do Santiaga de Chile.

zdroj: Dassault Aviation

Model 10X má rozlohu 45,43 metrov štvorcových. Môže sa pochváliť najväčším prierezom obchodného lietadla s vnútornou šírkou 2,7 m a výškou 2,5 m, čo umožní ľudom stáť úplne vzpriamene. Dĺžka lietadla bude 16,4 m.

Simple flying informuje, že Dassault využíva svoje skúsenosti s výrobou kompozitných krídel pre stíhačku Rafale, a preto krídla modelu 10X budú vyrobené z kompozitných materiálov z uhlíkových vlákien. Chvost lietadla bude v tvare písmena T.

 

zdroj: Dassault Aviation

Absolútna špička

Podľa Antónie Lukačínovej, ktorá sa už roky pohybuje vo svete business jetov a v roku 2010 založila aj vlastnú spoločnosť MEDIA Tribune, bude toto lietadlo absolútna špička.

„Tryskáč Falcon 10X s doletom 7 900 nm (13 900 km) a cestovnou rýchlosťou mach 0,85 a maximálnou rýchlosťou mach 0,925 je skutočný „game changer“. Lietadlo bude zahrnuté aj v jednej z najprestížnejších sprievodcov business jetov a helikoptér Jet Book, ktorý vychádza v júni.“

Antónia je špičkou v leteckom priemysle. Zabezpečovala let pre Meryl Streep či Beyoncé, jej meno pozná aj dalajláma

Model 10X bude mať úplne nový trup s mimoriadne veľkými oknami (dokopy ich bude 38) – takmer o 50 % väčšími ako model Falcon 8X. Vďaka nim bude kabína jasná, a tým poskytne mimoriadny zážitok z letu. Dvojmotorové lietadlo bude poháňané najpokročilejším a najefektívnejším motorom obchodného letectva, ktorý vyvinul Rolls Royce Pearl.

zdroj: Dassault Aviation

Dokonalý dizajn

Letová paluba modelu Falcon 10X poskytne nový štandard v dokonalom dizajne s dotykovými obrazovkami. Systém digitálneho riadenia letu novej generácie bude „odvodený“ priamo z najnovších Dassaultov vojenskej technológie.

„Nastavili sme latku pre náš nový Falcon neuveriteľne vysoko, ale s istotou môžem povedať, že sme sa týmto lietadlom dostali na vrchol trhu,“ povedal CEO Dassault Aviation Eric Trappier. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Best Book about Jets✈️🚁 (@jetbook_aircraftguide)

Model 10X bude mať najväčšiu a najkomfortnejšiu kabínu na trhu a ponúka väčšiu modularitu, než ktorékoľvek iné lietadlo vo svojej triede. Falcon je dosť veľký na to, aby vytvoril štyri zóny kabín rovnakej dĺžky, ale majitelia si ich môžu sami nakonfigurovať podľa vlastných predstáv. Z jednej môže byť jedálenský priestor, z druhej zas konferenčný, súkromný salónik s obrovskou posteľou a so samostatnou sprchou.

zdroj: Dassault Aviation
Zdroje: Simple flying, Dassault Aviation

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech