Tu sa radšej nekúp. Slovenské kúpaliská a jazerá, v ktorých kvalita vody prepadla

  • Vyhovujúca kvalita vody je v 11 prírodných kúpaliskách, 166 umelých kúpaliskách a 652 bazénoch
  • Niektoré plochy však nespĺňajú hygienické limity
kupanie
Unsplash/Alexandr Podvalny
  • Vyhovujúca kvalita vody je v 11 prírodných kúpaliskách, 166 umelých kúpaliskách a 652 bazénoch
  • Niektoré plochy však nespĺňajú hygienické limity

Teploty v piatok atakujú 37 stupňov Celzia. Cez víkend sa môže trochu ochladiť, no v najbližších dňoch nás aj tak čaká príjemné letné počasie. Ak premýšľaš, že sa cez víkend skočíš niekam okúpať, radšej si pozri náš prehľad. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil zoznam vodných plôch, v ktorých je kúpanie bezproblémové, no upozorňuje aj na niekoľko nádrží, ktoré na čľapkanie sa neodporúča.

Stovky plôch sú úplne v poriadku

Vyhovujúca kvalita vody pre kúpanie je celkom v 11 prírodných kúpaliskách, 166 umelých kúpaliskách a 652 bazénoch. Úrad verejného zdravotníctva v 31. týždni tohto roku vykonával štátny zdravotný dozor (ŠZD) na umelých a prírodných kúpaliskách a zároveň realizovali odbery vzoriek vody. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Vodné plochy, ktorých vodu ÚVZ SR označil ako nevyhovujúcu hygienickým požiadavkám, sú RO Gazarka, Šaštín Stráže, VN Brezová pod Bradlom, Štrkovisko Čaňa. Na Plážovom kúpalisku v Košiciach i VN Duchonka sa neodporúča deťom, alergikom alebo osobám s oslabenou imunitou. Kúpanie sa neodporúča ani vo vodnej ploche Ružín – prítoky pre nedostatky v mikrobiologickej stabilite vody, aj keď odobraté vzorky vyhoveli kvalite vody.

ÚVZ SR tvrdí, že daždivé počasie mohlo ovplyvniť kvalitu vody v niektorých plochách. Znížená priehľadnosť bola zaznamenaná na Jazere Úhorná, Šintavských baniach i VD Kráľová a Kaskády, VN Ružín, okres Gelnica, VN Tajch, Lipovina – Bátovce.

Rizikové sú aj kúpaliská

Na základe odberov boli zistené prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na Kúpalisku Remata v Handlovej; plaveckom bazéne na TK Chalmová; detskom bazéne č. 2 na TK Štrand Emila Tatárika Nové Zámky; detskom bazéne v Letnom areáli AQUARUTHENIA Svidník; B4 kľudovom bazéne na TK Vincov les Sládkovičovo; plaveckom bazéne na Verejnom kúpalisku Poltár; neplaveckom bazéne na LK Lučenec; oddychovom, neplaveckom, plaveckom a športovom bazéne v Letnom športovo-rekreačnom areáli s bazénmi a tobogánovým svetom v Patinciach.

Vzorky z bazénov boli opätovne odobraté a sú podrobené ďalšej analýze. ÚVZ SR zakázal kúpanie na UK Majerovský kaštieľ vo Vranove nad Topľou pre nevyhovujúcu kvalitu vody.

pes skáče do bazéna
zdroj: Unsplash/Murilo Viviani

Kúpaliská s limitmi

Na nasledujúcich umelých kúpaliskách nie sú dostupné všetky bazény, a to detský bazén v LSR ZVJS a OO Kováčová, jeden z detských bazénov na LK MATADORKA v Bratislave, bazén na UK Červená hviezda v Košiciach, veľký neplavecký bazén v AquaFun PARK Veľká Lomnica, dopadový bazén toboganu na LK Topoľčany.

Počas tohtoročnej kúpacej sezóny nebudú v prevádzke ani Plážové kúpalisko v Bojniciach, Kúpalisko pri Kukorelliho chate v Hermanovciach nad Topľou, TK Katarína v Kremnici, Kúpalisko Vlachovo, Veronika Gemerská Hôrka, Kúpalisko Bretka, LK Čalovec, vonkajší krytý bazén pri Penzióne ČACHOVO v Selciach, LK AQUA – RELAX Lívia v Brezne – Zadných Hálnoch, vonkajší bazén pri Hoteli POLIANKA v Hornej Lehote – Krpáčove, LK Zlaté Moravce, LK Medzev, LK Moldava n/Bodvou, Vonkajší letný areál MKP v Košiciach, LK TRITON v Košiciach. Vo väčšine prípadov za to môže nevyhovujúci technický stav.

Cez víkend sa mierne schladí

Na piatok platia výstrahy pred horúčavami, od soboty však meteorológovia hlásia mierne ochladenie. Výstrahy 2. stupňa pred vysokými teplotami platia do dnešného večera na celom južnom a juhozápadnom území Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť až 37 stupňov Celzia. V sobotu zostáva v platnosti výstraha druhého stupňa len v okresoch Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Revúca a Rimavská Sobota. Na zvyšku územia sa v sobotu mierne ochladí, hrozia aj búrky.

Ako na sociálnej sieti uvádza meteorológ Norbert Polčák, dnes do našej oblasti silnie prílev veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu, čo sa prejaví aj na maximálnej dennej teplote, ktorá dosiahne maximálnu hodnotu 32 až 37 stupňov Celzia. „Tých 37 stupňov bude najpravdepodobnejších na juhu západného a stredného Slovenska. V severných okresoch, niekde na Orave alebo na Spiši, bude teplota okolo 30 stupňov,“ informuje Polčák.

Pozor na vietor

V sobotu 6. augusta očakáva meteorológ výraznejšiu zmenu v počasí, ktorú prinesie od západu studený front. V priebehu dňa bude polooblačné až oblačné počasie a miestami sa vyskytnú prehánky a búrky. Rozfúka sa pomerne silný severozápadný až severný vietor. Na severozápade nášho územia očakáva SHMÚ teplotu len okolo 21 stupňov Celzia, pritom na juhu stredného Slovenska môže byť až do 37 stupňov.

V nedeľu 7. augusta by malo byť podľa Polčáka na Slovensku polooblačné až oblačné počasie, zrážky sa vyskytnú už len ojedinele a na severe sa ochladí na 20 až 25 stupňov Celzia. Na juhu bude teplejšie, 25 až 30 stupňov.

V nasledujúcich dňoch nového týždňa očakáva meteorológ polooblačné až oblačné počasie, lokálne sa budú vyskytovať prehánky, prípadne búrky, ale po teplotnej stránke k výraznejšej zmene nedôjde. Na severe 20 až 25 a na juhu 25 až 30 stupňov Celzia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá