Tu sa žije zamestnancom najlepšie: Európa kraľuje rebríčku „work-life balance“ a Írsko stúplo o 23 miest
- Až sedem európskych krajín je v top 10
- Medzi najlepšími krajinami je prekvapivo aj Španielsko

- Až sedem európskych krajín je v top 10
- Medzi najlepšími krajinami je prekvapivo aj Španielsko
Portál Gallup vydal vo februári zaujímavý prieskum opierajúci sa o názory asi 10-tisíc respondentov. Podľa neho zamestnanci sledujú alebo aktívne vyhľadávajú nové pracovné príležitosti v najvyššej miere od roku 2015, pričom až 51 %, teda o niečo viac ako polovica z nich, skúma svoje možnosti uplatnenia sa na pracovnom trhu.
Podľa tejto štúdie, spokojnosť zamestnancov zároveň dosiahla rekordné minimum. Spomínaných 10-tisíc respondentov, ktorí sú americkými zamestnancami, uviedli štyri, z ich pohľadu, najdôležitejšie faktory, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri ich rozhodovaní sa o prijatí alebo odmietnutí pracovnej ponuky.
Štvrté miesto by sa dalo označiť za možnosť robiť to, čo daný človek vie najlepšie, tretie miesto patrí stabilite a istote zamestnania, druhé platu a zamestnaneckým výhodám. Ešte viac ako peniaze si však zamestnanci cenia work-life balance, teda rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. A práve na tento faktor sa v globálnom meradle bližšie pozrel renomovaný bruselský portál Euronews.
Až sedem európskych zástupcov v Top 10
Pokiaľ ide o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, Európa je považovaná za jedno z najlepších miest na svete. Globálna štúdia HR platformy Remote zaradila sedem európskych krajín do prvej desiatky z hľadiska pohody zamestnancov, pričom najlepšou destináciou starého kontinentu sa stalo Írsko.
Rebríček sa nezameriava na platy alebo životné náklady, ale zohľadňuje skôr iné faktory, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života, ako je materská dovolenka, nemocenské dávky, pracovný čas a sociálne práva.
Maximálne skóre indexu work-life balance je 100, pričom rebríček vzal do úvahy zákonnú ročnú dovolenku, minimálne zákonné nemocenské dávky, platenú materskú dovolenku, jej výšku, minimálnu mzdu, zdravotný systém, index šťastia, priemerný týždenný pracovný čas, LGBT inkluzivitu a bezpečnosť.
Skóre Írska bolo 78,67, ktoré sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom posunulo o neuveriteľných 23 miest. „Tento obrovský skok je spôsobený najmä tým, že írska vláda zaviedla štedrejšie zákonné nemocenské dávky (ktoré nadobudli účinnosť od 1. januára 2024), spolu s vysokým skóre verejnej bezpečnosti,“ vysvetľuje portál Remote. Írsko má tiež jednu z najvyšších minimálnych miezd v Európe, ktorá je stanovená na 13,44 eur za hodinu.
Druhá priečka patrí Islandu, a to vďaka jednej z najdlhších zákonných ročných dovoleniek, 38 dní, 100 % nemocenských dávok, jednému z najvyšších indexov šťastia (7,5 z 10) a 93 % miere inkluzivity LGBT komunity.
„Islanďania majú tendenciu byť veľmi orientovaní na rodinu, čo im pomáha dosiahnuť zdravú rovnováhu medzi osobným a pracovným životom, ktorá uprednostňuje čas strávený s blízkymi. Krajina je tiež považovaná za najbezpečnejšiu a najpriateľskejšiu k LGBTQ+,“ povedal Remote.
Dánsko ako jedna z mála európskych krajín v uplynulom roku na skúšku v niektorých sektoroch zaviedlo štvordňový pracovný týždeň, a aj vďaka tomu sa priemerný pracovný čas posunul na 33,91 hodín, čo v nemalej miere prispelo k tomu, že sa táto severská krajina prvýkrát posunula na tretie miesto.
Maternity leave and sick pay: The best European countries for work-life balance👇#EuropeInMotion pic.twitter.com/MtA8u9lsHd
— euronews (@euronews) March 7, 2025
Čo sa týka Slovenska, so skóre 50,52 sme sa umiestnili na deviatom mieste od konca, pričom zarážajúce je, že pred nami sú aj také krajiny ako Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko či Severné Macedónsko. Asi najhorším ukazovateľom pre našu krajinu je zákonná percentuálna výška nemocenských dávok, ktorá je 25 %, zatiaľ čo napríklad už len v susednom Česku a Maďarsku to je 60 % a Poľsku dokonca 80 %.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Euronews, Gallup, Remote