Tučný biznis fondu bývalého partnera J&T: Sandberg Capital prevzal väčšinu v známej slovenskej firme

  • Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital kupuje 70-percentný podiel vo Phase
  • Spoločne plánujú otvorenie nových predajní
Michal Rybovič, Phase
Reprofoto: Sandberg Capital, Phase
  • Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital kupuje 70-percentný podiel vo Phase
  • Spoločne plánujú otvorenie nových predajní

Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital preniká čoraz hlbšie do retailového segmentu. Najnovšie sa dohodla na kúpe 70-percentného podielu u najväčšieho slovenského a českého predajcu sedacieho nábytku, spoločnosti Phase. 

Líder v oblasti predaja sedačiek

Spoločne tak plánujú rozšíriť produktové portfólio a prostredníctvom nových predajní sa dostať bližšie k zákazníkom. Phase asi netreba nikomu nejak zvlášť predstavovať. Jej korene siahajú do roku 2007, keď ju založil mladý Slovák Martin Duras, ktorý vo svete nábytku vyrastal už od detstva. Pôvodnú myšlienku, zabezpečiť odbyt pre sedačky zo stolárskej dielne svojho otca, pretavil do úplne nového konceptu dizajnového sedacieho nábytku. 

V súčasnosti je Phase československým lídrom v oblasti dizajnu a predaja sedacieho nábytku v strednej a vyššej triede. Zastrešuje produktový dizajn, marketing a predaj, pričom na produkcii spolupracuje s viacerými lokálnymi výrobcami. Popri vlastnej značke Phase je aj predajcom luxusných talianskych sedačiek Natuzzi Editions.

Spoločnosť má v súčasnosti 26 predajní a vďaka dôslednej analýze aktuálnych trendov a dôrazu na zákaznícky servis patrí k jednej z najobľúbenejších značiek so sedacím nábytkom na československom trhu. Spolu zamestnáva viac ako 50 zamestnancov a tržby firmy v roku 2021 prekročili sumu 18 miliónov eur. Zakladateľ Martin Duras si naďalej ponecháva 30-percentný podiel a zostáva vo vedení spoločnosti.

Stratégiou Sandbergu sú investície prioritne do perspektívnych slovenských a českých firiem a podpora manažérov či majiteľov firiem, ktorí vybudovali úspešné biznisy. V úspechu samotnej značky vidíme obrovský potenciál na rozširovanie produktového portfólia či sietí predajní. Martin Duras vybudoval od nuly stabilnú spoločnosť, ktorá je lídrom na domácom aj českom trhu. Preto veríme, že spojenie so Sandbergom prinesie Phase ešte silnejšie postavenie na existujúcich, prípadne nových trhoch,“ uviedol partner Sandbergu Michal Rybovič. 

 Martin Duras, zakladateľ Phase
zdroj: Phase

Kúpa podielu vo Phase je druhou investíciou Sandbergu v oblasti retailu, informuje spoločnosť v tlačovej správe. V roku 2016 Sandberg zaradil do svojho portfólia sieť predajní Terno, pričom práve segment maloobchodu patrí k piatim jeho základným investičným pilierom. Terno prešlo tvrdým ozdravným procesom a dnes patrí k najobľúbenejšej sieti predajní na Slovensku.

Investície Sandberg Capital

Sandberg Capital založil bývalý partner J&T Martin Fedor a podľa vlastných slov investuje do menších a stredne veľkých spoločností na Slovensku a v regióne CEE. Vo svojom prvom fonde spravuje aktíva s hodnotou viac ako 210 miliónov eur, ktoré investovala do oblastí IT, telekomunikácií, poľnohospodárstva, vzdelávania a maloobchodu.

Len nedávno sme ťa informovali, že spoločnosť Sandberg investovala aj do poprednej maďarskej programátorskej akadémie Green Fox Academy. Tá pôsobí aj na Slovensku či v Českej republike. Sandberg získal väčšinový podiel vo firme.

Green Fox Academy
zdroj: Green Fox Academy

Poskytovaním kurzov pre junior programátorov a Salesforce špecialistov sa Green Fox Academy zameriava na rekvalifikačné kurzy, programy doplnkového vzdelávania a firemné školiace programy v IT sektore. 

Sandberg Capital taktiež na sklonku minulého roku investoval 20 miliónov eur do srbskej IT firmy Quantox Technology. Cieľom novovzniknutého partnerstva je posilnenie pozície firmy s viac ako 500 zamestnancami na Balkáne a zrýchlenie jej expanzie do zahraničia. 

Sandberg Capital zaradí investíciu Phase do Fondu 2, ktorý otvoril v roku 2021 s objemom kapitálu 130 miliónov eur. Investovali doň inštitucionálni a súkromní investori, vrátane Európskeho investičného fondu. Prvé dve investície smerovali do slovenskej IT outsourcingovej spoločnosti TITANS Freelancers, českého poskytovateľa cloudových riešení pre spoločnosti na komunikáciu so zákazníkmi Daktela.

Zdroje: Sandberg Capital, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá