Tunel lásky či ružové jazero: 10 zaujímavých miest Ukrajiny, aké nenájdeš nikde inde na svete

  • Druhá najväčšia krajina Európy ukrýva mnoho kultúrnych, prírodných i historických krás, na ktorých objavenie, by si potreboval celé mesiace
  • My by sme na Ukrajine odporučili týchto desať
ukrajinaprez2
toptraveloffers, zxvito (Instagram)
  • Druhá najväčšia krajina Európy ukrýva mnoho kultúrnych, prírodných i historických krás, na ktorých objavenie, by si potreboval celé mesiace
  • My by sme na Ukrajine odporučili týchto desať

Mukačevo

Možno nie najkrajšie, no toto mesto sa nachádza len 50 km od slovenských hraníc. Zoznam 10 zaujímavých miest Ukrajiny otvoríme historickým mestom, ktoré za posledných 118 rokov patrilo piatim štátom (Uhorsko, Československo, Maďarsko, Sovietsky zväz a samotná Ukrajina). Dominantou historického mesta je hrad Palanok, ktorý patril medzi najdôležitejšie uhorské pevnosti. Mesto je taktiež skvelým východiskovým centrom na objavovanie krás ukrajinských Karpát.

Ľvov

Najväčšie mesto západnej Ukrajiny, kultúrne centrum krajiny a mesto, ktoré leží na hranici európskych náboženstiev (rímskokatolícka a pravoslávna cirkev, judaizmus). Ľvov je jedinečné mesto, s krásnym historickým centrom, ktoré je zapísané i do prestížneho zoznamu UNESCO. Práve stret európskych náboženstiev, je v súčasnej dobe najväčším turistickým lákadlom mesta. Mimochodom, údajne najeurópskejšieho v celej Ukrajine.

Najhlbšia stanica metra

Kyjev. Ukrajinská metropola na Dnepri, kde žijú takmer tri milióny obyvateľov. Pri návšteve Kyjeva, len málokto obíde krásne pravoslávne chrámy v centre mesta, nekonečné historické uličky, parky, záhrady či nábrežie rieky Dneper. Za návštevu však stojí aj kyjevské metro, konkrétne stanica Arsenalna, ktorá je najhlbšou stanicou metra na svete. Nachádza sa viac ako 100 metrov pod ukrajinskou metropolou a zaujímavosťou je, že stále nad hladinou rieky Dneper.

Escalators at the deepest metro station of the world: Arsenalna (105.5m)

Pripiať a elektráreň Černobyľ

Mesto duchov a dejisko najväčšej havárie jadrovej elektrárne v histórii. Z Kyjeva sa sem dostanete za menej ako tri hodiny. Návšteva mesta Pripiať a jadrovej elektrárne Černobyľ je však možná len so sprievodcom. S tým však problém nebude. V hlavnom meste nájdete hneď niekoľko cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú výlet do niekdajšej rádioaktívnej zóny. Radiácie sa však už báť nemusíte. Návšteva miesta duchov je celkom bezpečná (ide o krátky pobyt) a dozaista nesmierne zaujímavá.

Tchernobyl / Pripiat

Tunel lásky

Ak sa náhodou ocitnete v ukrajinskom meste Klevan, nemali by ste obísť tunel lásky. Jeho fotografie ste na internete už určite videli, no možno ste si ani neuvedomili, že sa nachádza u našich východných susedov. Tunel lásky má viac ako tri kilometre a ide o starú, dnes už nepoužívanú súkromnú železnicu, ktorá slúžila na prepravu dreva do miestnej fabriky, na spracovanie dreva. Železnicu dnes lemuje zeleň, ktorá nad ňou celkom získala kontrolu. Návšteva tunelu je každé ročné obdobie o niečom inom. Na jar prekypuje farbami, cez leto sú stromy najvyššie a najmohutnejšie, na jeseň sa opäť sfarbujú a svoje čaro má aj počas zimného obdobia.

‌ در شهر کلوان اوکراین تونلی وجود دارد که به تونل عشق شهرت یافته است. اطراف این تونل را درختان زیادی فراگرفته اند و با آغاز تابستان و در ماه های گرم سال با رشد درختان آنجا، تونلی یک کیلومتری در اطراف خط راه آهن به وجود می آید، که سرتاسر از شاخ و برگ درختان پوشیده شده است. و اگر در آن قدم بگذارید گویا راهی سرزمین عجایب شده اید. این تونل بی نظیر صحنه ای از یک فیلم تخیلی نیست، بلکه قسمتی از عجایب طبیعت است. . . . @elyadgasht @elyadgasht

Príspevok, ktorý zdieľa بهترین پیشنهادات سفرهای خارجی (@toptraveloffers),

Katakomby v Odese

Už samotná návšteva Odesy, rozhodne stojí za to. Nachádza sa na pobreží Čierneho mora a je najväčším ukrajinským prístavom s mnohými významnými pamiatkami. Najväčšie bohatstvo mesta však možno nájsť pod jeho povrchom. Katakomby v Odese sú totiž najdlhším systémom katakomb na celej planéte. Rozkladajú sa na troch rôznych podlažiach, pričom najhlbšie siaha do hĺbky 60 metrov. Impozantná je však ich dĺžka. Celkovo katakomby v Odese prevyšujú číslo 2500 km, čo je vzdialenosť väčšia, ako z tohto prístavného mesta do Paríža.
Odessa - Ukraine - catacombs

Zatoka

Dovolenka pri mori na Ukrajine? Zrejme by ste na to ani nepomysleli. Na pobreží Čierneho mora to však možné je. Medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie dovolenkové rezorty pritom patrí oblasť v okolí mestečka Zatoka. Zatoka sa nachádza na tzv. kose, úzkom pieskovom páse, ktorý oddeľuje niekdajšiu zátoku od zvyšku Čierneho mora. V celej oblasti nájdete hotelové rezorty a krásne pieskové pláže. Teploty tam síce nedosahujú také vysoké hodnoty, ako napríklad na pobreží Stredozemného mora, no to pri extrémnych horúčavách môže byť i výhodou.

Bukoveľ

Zabudnite na drahú lyžovačku na Slovensku a porozmýšľajte nad tou na Ukrajine. Konkrétne v jej najväčšom lyžiarskom stredisku Bukoveľ, kde lyžiarska sezóna začína už začiatkom novembra a bežne končí až v apríli. Návštevníkom je tu k dispozícii viac ako 60 km lyžiarskych svahov rôznej obtiažnosti a celkom 16 lyžiarskych vlekov. K tomu luxusné hotely, apartmány a množstvo iných služieb, za ktoré zaplatíte podstatne menej, ako na Slovensku či v alpských krajinách.

Bukovel

Odhliadnuc od udalostí z posledných rokov, sme do článku zaradili i dve lokality nachádzajúce sa na území polostrova Krym. Medzi najkrajšie miesta Ruska, sme zaradili tie, ktoré sa skutočne nachádzajú v Rusku. 

Ružové jazero

Ukrajinské „mŕtve more“. Takú prezývku dostalo jazero, ktoré sa nachádza na súčasnej hranici Ukrajiny a anexovanej Krymskej republiky, v Chersonskej oblasti. Nájdete tu jedinečný prírodný unikát v podobe ružového jazera, ktorého farba je dôsledkom netradičného zloženia vody v jazere. Tá dosahuje salinitu až 35%, vysokú koncentráciu síry a množstvo ďalších minerálov. Výsledkom je ružové sfarbenie Syvashského jazera a údajne liečivé vlastnosti miestnej vody.

Ai-Petri

Ai-Petri, čo v preklade znamená Svätý Peter, je 1234 metrov vysoký vrchol, ktorý patrí medzi najveternejšie a najhmlovitejšie miesta celého Krymu i Ukrajiny. Napriek týmto podmienkam ponúka jedinečné výhľady na Čierne more i samotný polostrov. Na vrchole kopca na návštevníkov navyše čaká poriadne adrenalínový zážitok. K úplnému vrcholu so vztýčeným krížom, sa totiž dostanete po dvoch visutých mostoch, na ktoré by si, ak trpíš akrofóbiou, vstupovať radšej nemal.

А кому то страшно,2000 метров под ногами..#aipetri

Príspevok, ktorý zdieľa Vitalii P (@zxvito),

Zdroj: interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech