V Turecku postavili most, špeciálne navrhnutý na pozorovanie západu slnka

  • Architektom unikátneho tureckého projektu sa podarilo naplo využiť potenciál ich predtým zanedbaného pobrežia.
02
steb.co
  • Architektom unikátneho tureckého projektu sa podarilo naplo využiť potenciál ich predtým zanedbaného pobrežia.

V Tureckom meste Izmir vznikol unikátny most, ktorý by mu mohlo závidieť nie jedno prímorské mesto. Nejde však len o obyčajné prepojenie jednej strany zátoky s druhou. Kaskádový tvar mosta poskytuje ideálny priestor na odpočinok a pozorovanie magických západov slnka.

foto:steb.co

Tento architektonický skvost je komplet odetý v dreve a slúži ako verejný park a relaxačná zóna, ktorú dopĺňa Bostanli Sunset Louge. Štúdio Evren Basbug sa postaral o dizajn, ktorý ponúka bezkonkurenčný výhľad na rozsiahly záliv.

foto:steb.co

Celý architektonický plán vznikol na základe iniciatívy, spraviť zo zanedbanej štvrte v meste Izmir vyhľadávanú zónu, kde budú radi chodiť nielen miestni, ale aj turisti. Na moste je dostatok priestoru pre cyklistov, mamičky s deťmi alebo ľudí, čo si prišli trocha posedieť a zrelaxovať po práci. Dá sa povedať, že architekti sa s jeho tvarom naozaj vyhrali a bez problémov pod ním môžu preplávať lode.

foto:steb.co

Eko most sa už stihol stať najobľúbenejším verejným priestranstvom pre ľudí všetkých vekových kategórií. Most má však pre obyvateľov mesta Izmir hlbší význam. Aj vďaka realizácií tohto projektu, je možné zachovať dávnu kultúrnu tradíciu obyvateľov tohto mesta. Tí sa v minulosti pravidelne stretávali pri pobreží a spoločne pozorovali západ slnka. Most teda nespája len dve strany zálivu, ale aj ľudí. Jaseňové drevo tak každý podvečer priláka množstvo „divákov“, ktorí tu nadväzujú nové kontakty alebo udržujú tie staré.

foto:steb.co

Turecko však nie je jedinou krajinou, ktorá sa pustila do budovania eko mostov. V Číne vznikol pod záštitou firmy Taranta Creations koncept futuristického mosta, ktorý by sa mal nachádzať v hlboko v prírode v oblasti Chongqing. Tvarom by sa pritom mal ponášať na symbol čínskej kultúry, teda draka.

foto:tarantaref.com

Zaujímavé je aj prepojenie nedotknutej prírody a futuristického výtvoru človeka, vďaka čomu vznikol dokonalý kontrast medzi výtvorom prírody a práci človeka. Mriežkovaná strecha mosta, slúži na odrážanie slnečných lúčov. Most tak, nie je len príjemný na pohľad ale aj energeticky sebestačný.

 

 

zdroj:inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech