Turecký prezident Erdogan sa musel nechať zaočkovať aj tretíkrát. Zradila ho táto vakcína

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol nútený zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 tretíkrát
  • Môže za to nedostatok protilátok po podaní čínskej vakcíny Sinopharm
Erdogan
TASR/Turkish Presidency via AP, Pool
  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bol nútený zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 tretíkrát
  • Môže za to nedostatok protilátok po podaní čínskej vakcíny Sinopharm

Po plnom zaočkovaní čínskou vakcínou Sinopharm mu v tele namerali nízky počet protilátok. Turecký prezident bol nútený podstúpiť tretie očkovanie. Tým sa potvrdzujú aj niektoré z doterajších obáv o účinnosti spomínanej vakcíny. Okrem toho však musí čeliť veľkému tlaku spoločnosti, krajina sa totiž nachádza v kríze pre nedostatok vakcín.

Možnosť nižšej ochrany priznáva aj Čína

Čína distribuovala stovky miliónov dávok vakcín do zahraničia a spolieha sa na ne pri svojej vlastnej masovej imunizačnej kampani. Riaditeľ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Gao Fu však na sobotnej konferencii uviedol, že je potrebné zlepšiť ich účinnosť, informuje AP News.

„Vyriešime problém, že súčasné vakcíny nemajú veľmi vysokú mieru ochrany,“ uviedol Gao v prezentácii o čínskych vakcínach COVID-19 a imunizačných stratégiách na konferencii v juhozápadnom meste Čcheng-tu. „Teraz sa zvažuje, či by sme mali na imunizáciu použiť rôzne vakcíny z rôznych technických odvetví.“

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Erdogana vinia za privilégiá

Na jednej strane je pochopiteľné, že je Erdogan ako hlava štátu vo veľmi častom kontakte s vrcholovými predstaviteľmi iných krajín a nedokáže sa vyhnúť cestovaniu. Na druhej ho tamojšie obyvateľstvo viní zo zneužívania moci.

Engin Ozkoc, šéf parlamentnej skupiny opozičnej Republikánskej ľudovej strany, uviedol: „Pre občanov nie je dostupná ani jedna dávka vakcíny, ale pre Erdogana tri.“ Na COVID-19 v Turecku, ktoré bojuje s rýchlym zavedením dávok vakcín, zomrelo takmer 50 000 ľudí. Podľa agentúry Reuters dostalo dve dávky menej ako 20 % Turkov, informuje Arab News.

Pracovníci cestovného ruchu boli uprednostnení ako súčasť úsilia Ankary o naštartovanie priemyslu, ktorý predstavuje viac ako 10 % hrubého domáceho produktu Turecka a bol pandémiou týraný. Iní kľúčoví pracovníci, ako napríklad učitelia, si na očkovanie museli počkať dlhšie. Podľa tureckých pravidiel je taktiež každému, kto má pozitívny test na vírus, zakázané šesťročné očkovanie.

O tom, akou vakcínou sa dal naposledy Erdogan zaočkovať, kompetentní mlčia. Je však pravdepodobné, že tretia dávka pochádzala od iného výrobcu.

Zdroje: AP News, Arab News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie