Turisti, majte sa na pozore. Jednu z najobľúbenejších dolín Liptova navštevuje medvedica aj cez biely deň

  • Horská záchranná služba varuje pred zvýšeným pohybom medvedice v jednej z najnavštevovanejších dolín Liptova
  • Samica s dvoma mláďatami má navštevovať Žiarsku dolinu aj počas bežných denných hodín
  • Jej výskyt hlásia aj záhradkári na kopci Háj Nicovô neďaleko sídliska Podbreziny
Medved
Unsplash/Marco Secchi
  • Horská záchranná služba varuje pred zvýšeným pohybom medvedice v jednej z najnavštevovanejších dolín Liptova
  • Samica s dvoma mláďatami má navštevovať Žiarsku dolinu aj počas bežných denných hodín
  • Jej výskyt hlásia aj záhradkári na kopci Háj Nicovô neďaleko sídliska Podbreziny

Výskyt medveďov na Liptove nie je ničím výnimočným, ale prechádzky medvedice s mladými cez bežné hodiny už raritou sú. Na zvýšený pohyb medvedice upozornila na sociálnej sieti Horská záchranná služba.

Ak si nezažil „slovenské liptovské more“, ako by si nebol pravý Slovák. Región v srdci Slovenska má všetko, po čom túžiš

Medvedica v Žiarskej doline 

Horská služba adresovala výzvu hlavne návštevníkom a turistom, pričom upozorňuje na „dlhodobo zvýšený pohyb medveďa v ústí Žiarskej doliny a Kamenistej doliny, medveď sa vyskytuje v spomínaných lokalitách aj v bežných denných hodinách.“

Podľa informácií týždenníka MY Liptov ide medvedicu s dvoma mladými. Pozorovaná bola pri ceste v Žiarskej doline, kde sa každodenne premelú stovky turistov, ktorí mieria za rekreáciou. Medvedica vraj nejavila strach z ľudí.

zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Medvedica mala mať žltý štítok, podľa ktorého by sa mohlo jednať o jedinca prevezeného začiatok mesiaca z Hrebienka do Tichej doliny, dodáva MY Liptov.

Následne bola spozorovaná aj v okolitých dedinách Žiar a Smrečany.

Videli ju aj na Háji Nicovô 

Výskyt týchto zvierat ohlásili aj záhradkári v blízkosti sídliska Podbreziny na kopci Háj Nicovô. Medvedica tu údajne mala chodiť hodovať na višniach z ovocných stromov v podvečerných hodinách. „Videla som ju cez plot aj s mladými. Jedli višne a stará medvedica do mňa vrčala. Bála som sa opustiť záhradu,“ opisuje svoj zážitok s medveďmi jedna zo záhradkárok.

Zvieraťa sa zľaklo viacero záhradkárov, dokonca mali na výstrahu použiť plynovú pištoľ. Medvedica ale nijako nereagovala. Opustiť chutné višne mala až po zacítení blížiacich sa psov.

Nespráva sa agresívne, zhodujú sa ľudia. Naša najväčšia šelma podľa všetkého ostáva na kopci a neschádza dole ku sídlisku. 

Strety človeka s medveďmi sú na Liptove bežnejšie ako v iných častiach Slovenska, no napriek tomu k napadnutiu človeka dochádza len zriedkavo.

Častejšie sú škody na majetku. Medvede neraz zabijú hospodárske zvieratá, ničia záhrady či vykrádajú úle. Minulý týždeň v neďalekej obci Konská rozbil medveď úle. „Medveď prišiel na med až dvakrát. Najskôr v noci zo soboty na nedeľu. Potom cez týždeň. Nepomohla ani elektrická ohrada, roztrhal ju. Úle rozbil a med zjedol,“ sťažuje sa mladý včelár. Pravdepodobne to bol ale iný jedinec ako medvedica zo Žiaru.

zdroj: SIU/Eva Niňajová
Zdroj: MY Liptov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK