Turisti, na ktorých Bratislava nezabudne. Pán a vták nandu chcú prejsť každé hlavné mesto Európy

  • Bratislavou dnes prechádzali nezvyčajní turisti
  • Janez chce s vtákom nandu prejsť každé hlavné mesto Európy
turista, nandu
FB/Kmetija Cetin,IG/Zomri
  • Bratislavou dnes prechádzali nezvyčajní turisti
  • Janez chce s vtákom nandu prejsť každé hlavné mesto Európy

Satiristická stránka Zomri dnes na svojich sociálnych sieťach zdieľala fotografiu pána, ktorý sa po hlavnom meste Slovenska prechádzal s vtákom, ktorý sa nazýva nandu pampový.

Fotografia sa začala rýchlo šíriť sociálnymi sieťami a nejeden Bratislavčan mal možnosť nezvyčajného turistu v uliciach aj stretnúť. Kuriózny cestovateľ prešiel starým mestom, s ľuďmi čakal na zelenú na prechode pri Prezidentskom paláci a nevynechal ani pohľad z vyhliadkovej veže UFO.

Nandu po celý čas poslušne kráčal vedľa pána, s ktorým prišiel. Nepotreboval dokonca ani vôdzku.

Navštíviť chcú všetky hlavné mestá

Po tom, čo rozprúdila stránka Zomri na internete o dvojici debatu, ozvali sa im ľudia, ktorých navštívili. Ide o Slovinca, ktorý s vtákom chodí po európskych mestách: „Vraj má problémy so srdcom, tak si zadovážil parťáka, ktorý by ho motivoval k chôdzi. U nás bol tiež len na návšteve. Mal so sebou aj fotky, ako ho mal v Benátkach, vo Viedni.“

Logo

Editor Startitup s.r.o.

1500 - 2200 €
mesačne
mesačne

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

Dvojica navštívila okrem spomínaných miest aj Brusel. Miestny portál píše, že im pán priznal, že spolu chcú navštíviť všetky európske hlavné mestá. Boli spolu už aj v Belehrade či Záhrebe.

Do sveta vycestujú takmer každý mesiac, povedal pre The Brussels Times majiteľ a spolucestovateľ nandu Janez Cetin.

Ide o vtáka, ktorý má 1,5 metra a pripomínať môže pštrosa, s ktorým si je vzdialene príbuzný. Tento nandu žije bežne na farme v Slovinsku, kde zabehne aj 10 kilometrov za deň. Spolu s pánom však objavili už omnoho viac než len slovinský vidiek. Vtáka a jeho „manželku“ už zobral aj na romantický výlet do Benátok.

Spolu kráčajú svetom

Vták má šesť rokov a s Janezom cestuje vo veľkom prepravnom boxe za autom, kde sa môže natiahnuť a ľahnúť si, ako sa mu zachce. Priemerná dĺžka života týchto vtákov v zajatí je 3 až 40 rokov.

Janez pracuje ako strojný inžinier a farmár. Pred troma rokmi ochorel a skončil takmer na invalidnom vozíku. Podstúpil viaceré operácie a možnosť chodiť sa rozhodol nepremárniť.

Po operáciách som veľa chodiť musel. Chodil som po dome, potom po Slovinsku a nakoniec sme začali s týmto projektom, prejsť každé hlavné mesto Európy.“

Na vôdzke ho nebráva nikdy. Podľa jeho slov sa vždy drží po jeho boku. „Raz sme sa hrali aj na schovávačku, ale on sa zľakne, keď ma nemôže nájsť.“

Nandu sú spoločenské zvieratá a blízkosť ľudí im neprekáža. Janez toho svojho navyše zvykne brávať každú sobotu do Ľubľany, kde je dvojica pomerne známa a vždy si nájdu nových kamarátov.

Vystúpili už aj dokonca v národnej slovinskej televízii. Podľa jeho slov má rád najmä deti, ktoré sa však ho niekedy boja. „Jediné nebezpečenstvo, ktoré hrozí, je, ak by utiekol. Dokáže totiž bežať rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu.“

Zdroje: The Brussels Times, IG/Zomri

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá